Kimlikle Türkiye’den Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Kimlikle Türkiye’den Gürcistan’a Nasıl Gidilir?
12.09.2022 19:40
Gürcistan her yıl belli bir miktarda göç almaktadır. Gürcistan hakkında bilinmesi gereken bazı konular vardır. Gürcistan Avrupa Birliği’ne girdi mi, hangi dili konuşuyor, oturma izni nasıl alınır, nasıl vatandaşlık alınır, pasaport istiyor mu?

Gürcistan'a seyahat etmek isteyen birçok vatandaş var. Gürcistan'a gitmek için Artvin Hopa ilçesindeki Sarp sınır kapısına gitmeniz gerekiyor. Batum, Gürcistan'a gitmek için en popüler rota budur.

Hopa ve Artvin Sarp sınır kapıları arasındaki mesafe 19 kilometredir. Burada kendi arabanızı sürebilirsiniz. Sınır kapısından araçla geçmek isteyen vatandaşlar için iki ayrı kontrol noktası bulunuyor. İlk kontrol noktası sınırlarımız içinde. İkinci kontrol noktası Gürcistan sınırları içinde. Aracın sınırdan geçişi için araç tescili, ehliyet, nüfus cüzdanı veya pasaport, göçmenlik formu, dış çıkış vergi damgası ve zorunlu araç sigortası gerekmektedir. Zorunlu araba sigortası genellikle bir sigorta şirketi tarafından önceden satın alınır.

Gürcistan Avrupa Birliğine Girdi Mi?

Gürcistan, gelecekteki Avrupa Birliği genişlemesi için resmi bir aday olarak resmi statüye sahip değil, ancak 2011'de Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili ülkenin AB'ye katılma arzusunu dile getirdi. Bu görüş, ABD, AB ve NATO ile ilişkilerin güçlenmesi ve Rusya'nın Rusya'nın etki alanından uzaklaşması nedeniyle defalarca açıkça dile getirilmiştir. Ocak 2021 itibariyle Gürcistan, 2024'te AB üyeliğine resmen başvurmaya hazırlanıyor.

Gürcistan Hangi Dili Konuşuyor?

Gürcistan'ın resmi dili Gürcüce'dir. Abhazca, Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nde de resmi dil olarak tanınmaktadır. Güney Kafkas dilleri nüfusun %83.8'i tarafından konuşulmaktadır (buna Gürcüce, Megrelce, Lazca ve Svanca dahildir).

Gürcistan Harç Pulu Ne Kadar?

11 Mart tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre ülkeyi terk etmek isteyen 7 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının harç pulu 2022 yılı için 150 TL çıkış vergisi ödemesi gerekiyor. Geçiş ücretleri, engebeli sınır kapılarındaki bilet gişelerinde ve Ziraat'in mobil ve interaktif finans ofisinde ödenebilir.

Gürcistan Larisi Nereden Alınır?

Gürcistan hakkında en çok merak edilen konular arasında Gürcistan larisinin nereden alınabileceği geliyor. Gürcistan larisini döviz ofislerinden ve bankalar üzerinden temin etmeniz mümkündür.

Gürcistan Nüfusu Ne Kadar?

worldometers.info'ya göre 2022'de Gürcistan'ın nüfusu 3.989.167 olarak tahmin ediliyor. Dünya nüfus sıralamasında 132. sırada yer alan Gürcistan, dünya ortalamasının altında bir nüfus artış hızına sahip. Nüfus son yıllarda biraz azaldı.

Gürcistan NATO Üyesi Mi?

NATO şu anda genişleme politikasını kullanarak Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ukrayna'ya kapılarını açtı ve bu ülkeleri aday üyeler olarak tanımaktadır.

Nasıl Gürcistan Vatandaşı Olunur?

Gürcistan'dan vatandaşlık başvuruları sadece ülke sınırları içinde kabul edilmektedir. Gürcistan vatandaşı olmak isteyen kişiler, gerekli belgelerle Gürcistan Mahkemelerine başvurarak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Gürcistan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Sadece yaşamak değil, aynı zamanda çalışmak veya bir iş kurmak istiyorsanız, oturma iznine ve çalışma iznine ihtiyacınız var. Denetimler daha az sıklıkta yapılır, ancak yine de sorunlar ortaya çıkar. İkamet izni almak için T.C. kimlik kartınız ile değil pasaportunuz ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Oturma izninizi aldıktan sonra da belirli bir süre içerisinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Gürcistan'da iş yapıyorsanız ve vergilerinizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuz olumlu olabilir. Gürcistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti başkenti Batum'da faaliyet gösteren Batum Türk Hukuk Bürosu, uzman kadrosu ile birlikte şirket sahiplerinin çalışanlarına gerekli ikamet işlemleri ve diğer hukuki konularda profesyonel yardım sunmaktadır.

Gürcistan Pasaport İstiyor Mu?

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan" kimliğiniz ile gidebileceğiniz Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir