Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?
31.07.2022 23:30
Keten tohumu nasıl kullanılır, keten tohumu bozulur mu, keten tohumu gluten içerir mi, keten tohumu hangi yemeklerde kullanılır vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ketengiller ailesine ait bir bitki çeşidi olan keten tohumu, yemeklerin içinde sıklıkla kullanılır. Bazen tohum şeklinde, bazen de yağ biçiminde kullanımı vardır. Keten tohumu bazı olaylarda filizlendirilerek de kullanımı sağlanabilir. Özellikle yoğurt ile meyve salatalarının içine eklenir. Peki, keten tohumu yararları nelerdir? İşte, keten tohumunun sağlık için yararları ve kullanımı:

·        B, E vitamini, demir, magnezyum ve potasyum miktarından zengindir.

·        Kemik sağlıklı gelişmesine faydalı olur.

·        Sinir sağlığını korumaktadır.

·        Kan şekerini dengede tutması sebebiyle hem diyet programına hem de diyabet yemeklerin de yerini alır.

·        Bol oranda lif barındırır. Bu özelliği sayesinde uzun zaman tokluk hissi sağlamaktadır.

·        Keten tohumu tüketmek meme kanseri riskini azaltır.

·        Kötü kolesterolün azalmasında faydalı olur.

·        Sivilcelerin azalmasında yararlıdır. İltihaplı cilt bölgelerinin tedavisinde yararlıdır.

·        Başta kabızlık olmak üstüne diğer sindirim problemlerine da iyi gelmektedir.

·        Bağırsakların sağlıklı projelerine faydalı olur.

·        Enflamasyonla mücadeleye yararlı olur.

Keten tohumu 3 değişik biçimde tüketilebilir. Bunlardan en fazla kullanılan tohumu filizlenmiş formda yemektedir. Tohumlar 10 dakika ılık su içinde ya da 2 saat soğuk suda bekletmek gerekir. Sonrasında filizlenir ve bu biçimde tüketilir. Keten tohumunu filizlendirmek fitik asidi çıkartmak ve mineral emilimini çoğaltır. Keten tohumu toz şeklinde birçok besine ilave edilip de kullanılabilir. Harici yoğurt ve yemeklerin içine eklenerek tane şeklinde da tüketilebilir. Keten tohumu kek, kurabiye ve ekmek tarzı hamur işi tariflerde de yerini almaktadır. Kabak çekirdeği ve birleştirilen keten tohumu, ekmek yapım sırasında kullanıldığında sağlık miktarından fazlaca faydalıdır.

Keten Tohumu Bozulur mu?

Keten tohumunu bir seneye kadar buzdolabı içinde saklayabilirsiniz. Buzdolabının karanlık, sıcaklık ayarı koşulları, onu taze açılan keten tohumunu korumanın en güzel yolu şekline getirir.  Keten tohumunu daha uzun zaman kullanmak isterseniz dondurucu içinde saklayabilirsiniz. Porsiyonlar biçiminde böldüğünüz keten tohumunu derin dondurucuda muhafaza edilebilir hale gelecektir. Öğütülmüş keten tohumu daha çabuk bozulur. Bu nedenle yalnızca kullanmak istediğiniz ölçüsünü öğütün. Kalanını dondurucu içine veya buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.  Keten tohumlarını direk biçimde güneş ışığından ve nemden uzak tutmak gerekir. Bu etkenler bozulmalarını hız kazandıracaktır.

Keten Tohumu Gluten İçerir mi?

Keten tohumu tamamen glütensizdir.  Bu sebeple gluten intoleransı ya da çölyak rahatsızlığı olan insanlar tarafından yenilebilir.

Keten Tohumu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Keten tohumu hangi yemeklerde kullanılır sorusu merak konusu oldu.  Keten tohumu salatada nasıl kullanılır sorusu içerisinde en çok yoğurtla yenir mi sorusunun yanıtı aranmaktadır. Keten tohumu salata ile yoğurda serpilerek yenilebilir. Öğütülmüş şekilde ekmek, börek, kek ve kurabiyelere ilave edilebilir. Bunların yanında ise çorba, fasulye, pilav tarzı birçok yemekte piştikten ardından serpilerek yenilmesi sağlanabilir. Harici kahvaltılık gevreklere ya da smoothieye eklenmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir