Keşişbaşı Çiçeği İle İlgili Merak Edilenler

Keşişbaşı Çiçeği İle İlgili Merak Edilenler
11.08.2022 18:10
Keşişbaşı çiçeği hoş görüntüsü ile bir bakanın dönüp bir daha bakacağı bir güzelliğe sahip. Keşişbaşı çiçeği ile ilgili merak edilen pek çok detay bulunuyor. Keşişbaşı çiçeği bakımı, yetiştirilmesi, bahçede bakılması, sulanması ve çoğaltılması ile ilgili tüm detaylara yanıt verdik. Ne zaman ekilir ve açar ve neden sararır?

Keşişbaşı çiçeği ile merak edilenler bitki yetiştiricilerinin yakın radarına takıldı. Yazın gelmesi ile birlikte bitkiler görüntüleri ile göz doldurmaya başladılar bile. Keşişbaşı çiçeği de elbette bu bitkiler arasında yer buldu. Keşişbaşı çiçeği Mart ve Mayıs aylarında yoğun şekilde çiçek açar. Adına keşişbaşı denilse de arasümbüllerden bir tür olarak sınıflandırılmıştır. Türkiye’ye özgü endemik bitkiler arasında yer bulan keşişbaşı Amasya, Adana, Erzincan, Mersin ve Niğde gibi illerde 1500 – 2600 metre arasında dağlık kesimlerde, kayalık yamaçlarda, çayılar ve göllerin yanlarında yetişir.

Keşişbaşı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keşişbaşı çiçeği bakımı nasıl yapılacağı aktif bitki yetiştiricileri tarafından merak konusu haline dönüşüyor. Keşişbaşı çiçeği bakımı dâhilinde bahar ve kış aylarının soğuklarından korunmalıdır. Keşişbaşı çiçeğinin susuz bırakılmaması oldukça önemlidir. Keşişbaşı çiçeğinin toprağı özellikle Ağustos aylarında nemlendirilmelidir. Kış aylarında haftada bir defa olmak üzere sulamak yeterli kalacaktır. Soğuk olmayacak bir su ile sulama yapmak bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu karşılayacaktır.

Keşişbaşı Çiçeği Bahçede Yetişir Mi?

Keşişbaşı çiçeği hoş görüntüsü ile dikkat çekiyor olsa da Türkiye’nin endemik bitkileri arasında yer alıp farklı bölgelerinde yetişme gösteriyor. Bu da keşişbaşı çiçeğinin bahçede yetişip yetişmeyeceğini sorgulatıyor. Keşişbaşı çiçeği uygun bakım koşulları yaratıldığı takdirde bahçede yetişme gösterebilir. Ancak bu noktada uygun koşulların yaratılıyor olması son derece önemli.

Keşişbaşı Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Keşişbaşı çiçeği canlandırmak için pek çok farklı yöntem olabilir. Keşişbaşı çiçeğinin canlandırılması için bilinen en etkili yöntem ise toprağın nemlendirilmesidir. Nemlendirilmiş toprak, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalara karşı hassas bir dikkat çiçeğin canlanmasını sağlayabilir.

Keşişbaşı Çiçeği Hangi Ortamı Sever?

Keşişbaşı çiçeği daha çok gölge ve hafif serin ortamları sever. Aşırı soğuklara karşı hassaslık geliştirebilen bu bitki aşırı sıcaklara karşı ise farklı reaksiyonlar gösterebilir. Keşişbaşı çiçeğine ılıman ve hafif gölge alanlarda bakmak çiçeğin sağlığı açısından yerinde olacaktır.

Keşişbaşı Çiçeği Kaç Günde Bir Sulanır?

Keşişbaşı çiçeğine aktif anlamda bakanlar için her bitkide olduğu gibi sulama konusu ayrı bir sorgulama haline dönüşüyor. Keşişbaşı çiçeği kış aylarında haftada bir kere olacak şekilde yaz aylarında ise haftada iki kere olacak şekilde sulanmalıdır.

Keşişbaşı Çiçeği Mevsimlik Bir Bitki Midir?

Keşişbaşı çiçeğinin mevsimlik bir bitki olup olmadığı konusu dikkat çeken sorular arasında kendini gösteriyor. Keşişbaşı çiçeğinin genelde Mart ve Mayıs aylarında yoğun çiçek açtığı ancak bakıma ve özene göre her daim çiçek açabilen bir yapısı olduğu söyleniyor.

Keşişbaşı Çiçeği Neden Sararır?

Keşişbaşı çiçeği de tıpkı diğer narin ve hassas süs bitkisi çiçekleri gibi sararma gösterebilir. Keşişbaşı çiçeği aşırı sıcağa ve susuzluğa maruz kalması gibi durumlarda sararak tepki göstermeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda solma gösterebilen keşişbaşı çiçeğinin toprağının nemlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

Keşişbaşı Çiçeği Ne Zaman Açar?

Keşişbaşı çiçeğinin genelde Mart ve Mayıs ayları arasında açtığı söylenmektedir. Ancak bakım zamanına ve süresine bağlı olarak keşişbaşı çiçeğinin yaz aylarında da çiçek açabileceği kaydedilmiştir.

Keşişbaşı Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Keşişbaşı çiçeğinin yetiştirilmesinin en kolay yolu tohum şeklinde ekmektir. Keşişbaşı çiçeğini bu şekilde ekmek isterseniz Ağustos ayının ilk günlerini takip etmeniz tavsiye edilmektedir. Keşişbaşı çiçeğinin ekimi için genelde yaz ayları tercih edilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir