Katalin Tespih Nasıl Anlaşılır?

Katalin Tespih Nasıl Anlaşılır?
11.11.2022 21:10
Katalinler renkli ve sağlam doğal taşlardır. Özellikle tespih ve dekorasyon ürünlerinde sıklıkla kullanılıyor. Peki katalin tespih, Osmanlı katalin tespih nasıl anlaşılır? Renk alır mı? Bakımı nasıl yapılır? Çeşitleri ve fiyatları nelerdir? Değerli mi? Nasıl renk değiştirir? Hammaddesi nedir? Kokar mı? Kül çeker mi? Alman katalin tespih özellikleri nelerdir? Merak edilenler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Katalini anlamak için birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Öncelikle en basit yöntem olan hava kabarcığı yöntemidir. Katalin taşından yapılmış bir tespih ışığa tutulur. Eğer içerisinde hava kabarcığı varsa sahtedir.

2. Yöntem ise ısı yöntemidir. Taşı hafifçe çakmak veya kibrit ateşinde yakalım. Çok geçmeden plastik kokusu geliyorsa taş sahtedir. Gelmiyorsa kendine has tatlı bir koku bırakır o zaman orijinal olduğunu anlayabiliriz.

Osmanlı Katalin Tespih Nasıl Anlaşılır?

Osmanlı döneminde değerli taşlardan yapılan kolyeler, yüzükler, tespihler günümüzde hala kullanılmaktadır. Dönemin ustalarına yaptırılan, en kaliteli malzemeler kullanılan özellikle tespihler, ısı ve ışık yöntemiyle bakılabileceği gibi aseton kullanılarak da test edilebilir.

Tespihin üzerine az miktarda aseton dökersek, sahte olan taşlar lekelenecektir. Eğer taş orjinalse herhangi bir bozulma, deforme olmayacaktır.

Katalin Tespih Renk Alır Mı?

Katalinler, kendilerine has renk ve görünümleriyle özellikle Osmanlı döneminde birçok süs eşyası ve dekorasyonda kullanılmıştır.

Kendi renkleri zaman geçtikçe başka renklere dönüşebilmektedir. Bu taşın orjinalliğini gösterir.

Katalin Tespih Bakımı Nasıl Yapılır?

Özel taşlar, temizlenmesi konusunda hassas özelliklere sahiptir. Kesinlikle kimyasallar ile temas ettirmemelidir. Osmanlı döneminde katalin tespihler ispirto ile temizlenirdi. Bunun dışında temiz bir su ve bez yardımıyla tespihin bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Katalin Tespih Fiyatları Ve Çeşitleri Nelerdir?

Katalin değerli bir taştır. Özellikle statik özelliklerinden kaynaklı olarak kullanılır. Vücuttaki kötü enerjileri çekme özelliği vardır. Şifalı bir taş olarak nitelendirilir.

Ateş, sıkma, zar, püsküllü, damla gibi çeşitleri bulunmaktadır. Katalin taşları 1,500 TL’den başlayarak özelliklerine, taşın malzemesine, işçilik ve ustasına göre 7,8 bin TL’ye kadar devam etmektedir.

Kişiye özel tasarım yapılan özellikle Osmanlı katalin tespihler ise fiyat dahada yükselebilir.

Katalin Tespih Değerli Mi?

Renkli, göz alıcı ve uzun ömürlü bir taş olan katalin taşı oldukça değerlidir. Sadece takı olarak değil, dekorasyon malzemesi olarak da kullanılır. Süs eşyaları, tablolar, kıyafet işlemelerinde özellikle kullanılır. Hatta Osmanlı döneminde tespih kültürünün en önemli malzemelerinden biri olmuştur.

Katalin Tespih Nasıl Renk Değiştirir?

Katalin taşındaki renk değişimi tamamen taşın karakterinden kaynaklanmaktadır. Dış herhangi bir etkene ihtiyaç duymadan sadece kendi kendisine renk değiştirebilir. Katalin, güneş ışığı ve ısıya maruz kaldıkça zamanla renk değiştirecektir.

Katalin Hammaddesi Nedir?

Katalin sarı ve turuncu renklerin baskın olduğu bir doğal taştır. Özellikle ısıya maruz kaldığında ortaya çıkan tatlı bir reçine kokusuyla orjinalliğini belli eder. Hammaddesi bakalit adı verilen bir maddedir. Bakalit iletken olmayan bir reçinedir.

Katalin Kokar Mı?

Bir bakalit taşının orijinal olup olmadığını anlamanın en kısa yollarından biri de kendisine has kokusudur. Günümüzde gerçeğe yakın şekilde yapılan replika taşları bu kokuş sayesinde hemen anlayabiliriz.

Az bir ısıya maruz kalan bakalit taşı orijinal değilse plastik, orijinal taştan yapılmışsa tatlı bir reçine kokusu yayar.

Katalin Kül Çeker Mi?

Statik özellikleri bulunmaktadır. Vücut elektriğini çekmek, kâğıt ve kül çekmek gibi özellikleri mevcuttur. Yeni malzeme kül çekmez. Eğer malzeme eskiyse çekme özelliğine sahiptir. Ama bu çekme işlemi herhangi bir orjinallik manası taşımamaktadır.

Çünkü fırınlanmış, orijinal olmayan taşlarda statik özelliğe sahip olabilir.

Alman Katalin Tespih Özellikleri Nelerdir?

İlk kez 1927’de New York’ta Amerikan Catalin Corporation tarafından patenti alınmış bir üründür. Ürün saydam ve yarı saydam özelliklerine sahiptir. Her renk skalasında üretilmiştir. Dayanıklı sert bir üründür.

Isıtılarak yapıldığı için kendisine has bir koku yayar. İlk üretim zamanlarında bilardo sopalarında, biblo ve resim çerçevelerinde, takılarda, aksesuarlarda kullanılmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir