Keke Süt Yerine Krema Koyulur Mu?

Keke Süt Yerine Krema Koyulur Mu?
13.11.2022 20:19
Puf puf kabaran, şekeriyle sütüyle doğru kıvamı bulan mis gibi keklerin nasıl yapılabileceği en büyük merak konularından. Keke süt yerine krema konur mu, pekmez ve bal koymak zararlı mı? Keke süt yerine soda koyulur mu? Keke yağ, yoğurt, un koymayı unuttum ne yapmalıyım? Keke dair merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını sizler için bu haberimizde detaylı bir şekilde açıkladık.

Sıcacık ve kabarmış kekler kışın favorilerinden bir tanesi. Kek kıvamını tutturmak da kabarmasını sağlamak da oldukça kafa karıştırıcı bir hal alabiliyor zaman zaman. Öncelikle kek için gerekli malzemeleri sayarak başlayalım:

·        Vanilya

·        Kabartma tozu

·        Soda

·        Un

·        Krema

·        Toz şeker

·        Yumurta

·        Kakao

·        Sıvı yağ

Bu tarif, süt değil krema ile yapılan bir tarif. Süt yerine krema konulup konulamayacağı ise merak konularından bir tanesi. Süt yerine krema kullanımı artık yaygın bir hale geldi. Sonuç ise hiç de fena değil. Krema, keki yumuşatmayı sağlayacaktır, bu sebeple kullanımı önerilmektedir.

Keke Pekmez Koymak Zararlı Mı?

Bilinçsizce tüketilmekte olan pekmezler kişiye kanser tehlikesi yaratabilmektedir, bu sebeple alınan veya yapılan pekmezlere dikkat edilmelidir. Özellikle yiyeceklerin içerisinde pekmez kullanımı daha mühim bir konudur. Pekmez, aşırı yüksek sıcaklıklarda risk yaratabilecek bir yiyecektir. Yüksek sıcaklıklarda istenmeyen radikaller oluşabilir, bu da kişi sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Hidroksi metil furfuralin adlı bir madde vardır, kısaca HMF olarak adlandırılmakta olan bu madde üretim kontrolü için belirleyici bir şekilde analizi yapılmakta olan bir maddedir. HMF miktarının yüksek olması pek çok istenmeyen maddenin de yüksek olabileceğini göstermektedir. Pekmezlerde bulunması gereken HMF miktarı 75 ve 100 mg/kg arasındadır. Bu sınırın aşılmaması mühimdir.

Keke Bal Koymak Zararlı Mı?

Keke bal konup konmayacağı merak konularından bir tanesi. Özellikle rafine şeker kullanmak istemeyenlerin merak ettiği konulardan. Balı ısıtmak ve kaynatmak sakıncalı bir durumdur. Isıya maruz kalan bal, kişiye daha az faydalı olacaktır. Kekin içindeki minimum miktardaki bal, ısıya maruz kalmasına rağmen zehirleyici bir etki oluşturmaz. Bunun yanı sıra, baldan ziyade pekmez koymak daha faydalıdır.

Keke Süt Yerine Soda Koyulur Mu?

Soda, kek yapımında yoğun olarak kullanılmakta olan bir üründür. Keki kabarttığı söylenmektedir. Kek yapımı için süt zaruri bir ürün değildir.

Keke Yağ Koymayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Keki aslında yağsız da yapmak mümkündür. Bununla birlikte tat açısından farklılık oluşmaması için kullanılacak süt veya yoğurt gibi ürünlerin yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Kek pişirildikten sonra fark edilmiş ise çeşitli tatlılar yapılması mümkündür.

Keke Yoğurt Koymayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Keke yoğurt koymak zorunlu değildir. Yoğurdun yerini alabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Süt, krema, soda bunlardan bazılarıdır.

Keke Un Koymayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Un konulmayan kekler daha sıvı olabilir. Tadı beğenilmiş ise bir sıkıntı yoktur. Pişirildikten sonra kek olarak tüketilmeyip başka tatlılarda kullanılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir