Tahta Kaşık Neden Küflenir?

Tahta Kaşık Neden Küflenir?
07.11.2022 20:39
Tahta kaşık mutfaklarımızda en yaygın olarak kullanmakta olduğumuz araç gereçlerden bir tanesi. Tahta kaşık neden küflenir, sütü keser mi? Tahta kaşık kullanmak zararlı mı, yemek yaparken neden tahta kaşık kullanılır? Mutfaklarda her daim bulunmakta olan tahta kaşıklara dair merak edilmekte olan tüm soruları sizler için tek tek araştırıp derledik. Bu haberimizde tüm yanıtları sizlere tüm detayları ile sunduk.

Tahta kaşık mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmakta olan bir araç gereçtir. Çoğunlukla metale kıyasla daha sağlıklı olduğu, tencerelere zarar vermediği için tercih edilmektedir. Tahta kaşıklar, plastik tarzı kalitesiz maddelerden yapılmakta olan kaşıkların aksine yemek için daha yararlıdır. Yemeğin lezzetini tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Her tahta kaşığın verdiği tat farklıdır çünkü tahtaların farklı tatları bulunmaktadır. Mesela meyve ağaçları ile yapılmış tahta kaşıklar, zeytin, ceviz, meşe gibi ağaçlardan yapılmış olan tahta kaşıklara kıyasla oldukça daha tatlıdırlar.

Hatta ceviz, meşe, zeytin gibi ağaçlar ile yapılmakta olan tahta kaşıklar yemeklere acı bir tat da verebilmektedir. Çok baharat kullanılarak yapılan yemeklerin tatları güzelleşebilmektedir. Tahta kaşıklar, metale, plastiklere ve silikonlara göre çok daha yumuşaktırlar. Haliyle tahta kaşık kullanma hissi diğer maddelere göre daha güzeldir. Tahta kaşıklar, el yapısına ve tutuşa göre de dizayn edilebilmektedir. Tahta, mutfaktaki en güvenilir malzemelerden bir tanesidir.

Metalden üretilmiş araç gereçler asidik reaksiyonlara sebep olabilirken tahta ile yapılan ürünlerde böyle bir problem bulunmamaktadır. Tahtanın, plastik kaşık gibi erime durumu da olmadığından yemeklerin içerisinde kolay bir şekilde barındırılabilmektedirler. Tahta kaşığın suyu çekme gibi bir durumu da söz konusudur. Tahta kaşık, bulunduğu ortamın nemine bağlı olarak küflenebilmektedir. Tahta kaşığın küflenmesinin en büyük sebeplerinden biri de neme maruz kalmasıdır.

Tahta Kaşık Sütü Keser Mi?

Süt kaynatılırken oluşabilecek en büyük sorunlardan bir tanesi de taşmadır. Sütün taşmasının nasıl engellenebileceği ise merak edilmektedir. Tencerenin üstüne bir tahta kaşık koymak sütün taşmasını engelleyecektir.

Yemek Yaparken Neden Tahta Kaşık Kullanılır?

Tahta kaşıklar, metal kaşıklar gibi tava ve tencereleri çizmezler. Tahta kaşıkların yoğunlukla kullanım sebeplerinden bir tanesi budur. Aslında, tahta kaşıkların tencerelere zarar vermiyor olması oldukça önemlidir çünkü metal kaşıkların yaratmış oldukları çizikler, insan sağlığını tehdit edici olabilir.

Tahta Kaşık Kullanmak Zararlı Mı?

Tahta kaşıklar, mutfaklarımızda sıklıkla kullanmakta olduğumuz ürünlerden bir tanesi. Tencere ve tavaları çizmemesi tahta kaşık kullanmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi. Bununla birlikte, tahta kaşıkların temizliği de oldukça zor ve gerekli. Tahta kaşıklar üzerindeki cila zaman içinde akabilmekte. Cilanın akması ile de birlikte tahta kaşıklarda çatlamalar meydana gelmektedir. Bu çatlakların arası bakteri oluşumu için oldukça uygun. Bu bakteriler de yemekten yemeğe haliyle geçebilmekte. Çatlaklar yıkanırken aralarında deterjan kalması da mümkün. Bu da ayrıca tüketiciler için büyük risk taşımakta.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir