Kehribar Taşı Hangi İlde Bulunur?

Kehribar Taşı Hangi İlde Bulunur?
11.11.2022 21:19
Cisimleri kendisine doğru çekme özelliği kazanan bir fosil cinsi olan kehribar taşı insanlar tarafından çokça ilgi görmektedir. Kehribar taşı hangi ilde bulunur? Kehribar taşı hangi burcun taşıdır, hangi ülkelerde bulunur? Kehribar taşı horlamaya iyi gelir mi, İstanbul’da nerede bulunur? Kehribar taşı kırılır mı? İşte kehribar taşı ile ilgili merak edilen tüm detaylar bu yazıda...

Dünya kehribar yataklarının %90'ı Rusya'nın Kaliningrad Bölgesinde bulunur. Avrupa'da kehribar yatakları en çok Rusya, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya'da görülür.

 Türkiye'de ise az da olsa Bayburt, Erzurum, Erzincan gibi bölgelerde kehribar bulunmaktadır.

Kehribar Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Güçlü ve ateşli taşlar koç burcu için uygun olduğu bilinmektedir. Koç burcu için tavsiye edilen taşlar arasında: kehribar, akik, yakut, ametist, safir, kaplan gözü, kedi gözü, sitrin, lal taşı, hematit, oniks ve yeşim yer almaktadır.

Ayrıca kehribar taşının uyumlu olduğu burçlar arasında: İkizler, Boğa, Aslan, Terazi, Kova yer almaktadır.

Kehribar Taşı Hangi Ülkelerde Bulunur?

Çamgiller( Pinaceae) familyasına ait olan bir çam türü olan Pinus Succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesi olan kehribar, süs eşyası ve takı yapımında yoğun olarak tercih edilen bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son dönemlerde popülerliğini hızlıca devam ettiren kehribar taşı takı ve süs eşyası yapımında yoğun olarak kullanılır. Güzelliğinin yanı sıra kehribar taşının faydaları da oldukça dikkat çeker. Orijinal kehribar taşını tercih ederek sizde bu faydalardan yararlanmanız mümkün.

Polonya, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya'da kehribar yatakları bulunmaktadır.

Kehribar Taşı Horlamaya İyi Gelir Mi?

Kehribar taşının birçok faydası vardır ve insan sağlığına çok faydalı olduğundan sıkça tercih edilen bir doğal taş olarak karşımıza çıkmaktadır.

·        Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

·        İyileştirici ve sakinleştirici etkisi mevcuttur.

·        Romatizmal ağrıların azaltılmasında etkili olduğu bilinir.

·        Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

·        Solunum yoluna iyi gelir ve horlamaya da faydası vardır.

Kehribar Taşı İstanbul'da Nerede Bulunur?

Doğal taşlar gündelik hayatta vücuda ve ruh sağlığına sağladığı olumlu etkilerle bilinmektedir.

İstanbul'da Çatalca'ya bağlı Subaşı Köyünde de kuvars taşlarına, kehribar taşına rastlanmaktadır. Kars iline bağlı Kağızman ilçesinde ve Menderes civarında bulunan kayalarda kuvars taşlarına yaygın bir şekilde rastlanmaktadır.

Kehribar Taşı Kırılır Mı?

Kehribar taşı kırılgandır ve bu nedenle her kullanımdan önce üründe herhangi bir çatlak/kırık bir alan bulunup bulunmadığı kontrol edilmesi gerekmektedir. Çatlamış/Kırılmış bir alan bulunuyorsa kesinlikle takılması uygun değildir.

Kehribar taşı çam reçinesinden oluştuğu için organik bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süre güneş ışığı altında bırakıldığında nemini kaybeder ve zamanla yüzeyinde bozulmalar ya da çatlamalar meydana gelebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir