Portakal Çiçeği Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Portakal Çiçeği Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?
13.08.2022 14:42
Portakal çiçeği, hoş kokusu ve görüntüsü ile gözdelerimizden biridir. Portakal çiçeği özellikleri nelerdir, ne zaman açar, faydaları nelerdir ve bakımı nasıl yapılır? Gelin birlikte göz atalım.

Portakal çiçeği hakkında merak edilen çeşit çeşit konular mevcuttur. Portakal çiçeği, Tam güneşte derin, eşit derecede nemli, iyi drene, hafif asitli, kumlu tınlarda yetişir. Ağır, doymuş topraklara karşı toleranssızdır. Sertlik çeşidine göre değişir, ancak genel olarak portakallar Bölge 9-11'de yetiştirilebilir. Sıcaklıklar 32°F'nin altına düşerse, ilkbaharda genç ağaçları ve olgun ağaçlarda yeni büyümeyi korumaya özen gösterilmelidir. Daha soğuk iklimlerde konteyner bitkisi olarak yetiştirilebilir ve kış aylarında iç mekanlara getirilebilir. Portakal çiçeği; Narenciye pas akarı, narenciye kar ölçeği, mor ölçek, Florida kırmızı ölçeği, et böceği, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve meyve sineği dahil olmak üzere bir dizi böcek zararlısına karşı hassastır. Ayrıca portakalları etkileyen yağlı benek, kök çürüklüğü, tatlı portakal kabuğu, narenciye kanseri ve narenciye yeşillenmesi hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalık vardır.

Portakal Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle portakal çiçeği olarak bilinen Citrus sinensis, aslen subtropikal Asya'da evcilleştirilmiş küçük, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu bitkiler 30 'boyuna kadar ulaşabilir. Özellikle yeni büyümede yaprak koltuklarında ince dikenler bulunabilir. Parlak, aromatik yapraklar oval şekillidir ve 4 inç uzunluğa ulaşabilir. Yaprak sapları kanatlıdır. Erken ilkbaharda altı adede kadar kokulu, kremsi beyaz çiçek açar. Meyveler yuvarlak ila hafif ovaldir ve değişebilir 2-5" çapında. Kokulu, dış kabuğun rengi sarıdan koyu turuncuya değişir ve tatlı, iç küspenin rengi de parlak turuncudan turuncu-kırmızıya değişebilir. Portakal çiçeği doğal olarak oluşan bir tür değildir. Genetik analize dayanarak, çoğu uzman bunun bir melez mandalina (Citrus reticulata) ve bir melez pomelo (Citrus maxima) arasındaki amaçlı bir çaprazlamadan kaynaklanan bir melez bitki olduğu konusunda hemfikirdir. Bu haçın tam olarak ne zaman ve nerede gerçekleştiği tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı kanıtlar güney Çin'in çıkış noktası olabileceğini düşündürmektedir.

Portakal Çiçeği Ne Zaman Açar?

Portakal çiçeğinin ne zaman açtığı insanlarımızın merak edip araştırdığı bir konu olmayı başarmıştır. Portakal çiçeği genellikle ilkbahar aylarında güzel çiçeklerini insanlara sergilemektedir.

Portakal Çiçeğinin Rengi Nedir?

Portakal çiçeğinin renginin ne olduğu pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Portakal çiçekleri genellikle beyaz renkte açan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Portakal Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Portakal çiçeğinin faydalarının neler olduğu merak edilir. Portakal çiçeği; spazmın giderilmesinde, damar sertleşmesinin önlenmesinde, grip gibi hastalıkların geçmesinde, sinir hastalıklarının azalmasında ve karaciğer hastalıklarının tedavi sürecinde insanlara yardım etmektedir.

Portakal Çiçeğinin Kokusu Var Mıdır?

Portakal çiçeğinin kokusunun olup olmadığı araştırılmaktadır. Portakal çiçeğinin genellikle pek çok insanı büyüyelen harika bir kokusu bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir