Kefir Mayası Kaç Kez Kullanılır?

Kefir Mayası Kaç Kez Kullanılır?
30.12.2022 19:46
Kefir mayası, süt asitleri ve alkolün fermantasyonu sonucu oluşan koyu kıvamlı ve köpüklü bir fermente süt ürünüdür. Kefir mayası kaç kez kullanılır, neyden yapılır, nasıl kurutulur? Kefir mayası oda sıcaklığında bozulur mu, parçalanır mı, suda mı sütte mi saklanır? Kefir mayasının öldüğü nasıl anlaşılır? Kefir mayası hakkında merak edilen soruları sizler için derledik.

Kefir ilk kez Kafkasya’da yapılmaya başlanan fermente bir süt ürünüdür. Kefir son yıllarda ülkemizde de marketlerde hazır olarak satılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra isterseniz kefir mayası satın alarak evde kendiniz de kefir yapabilirsiniz. Kefir, son derece faydalı bir süt ürünüdür. Kefir mayası, kefirin ham maddesidir ve kompleks bir mikrobiyolojik yapıdadır. Kefir mayasını 1 kez kefir yapmanız için önerilmektedir. Fermente edilerek kefir haline gelen kefir mayasını tekrardan kullanmanız önerilmemektedir.

Kefir Mayası Neyden Yapılır?

Kefir mayası, kefir yapılırken kendi kendine oluşmaktadır. Kefir mayalanırken işlemin bittiğini kavanozdaki süte bakarak anlayabilirsiniz. Kefir oluştuğunda kesilmiş süt kıvamındadır. Daha yoğun hale gelmesini istiyorsanız 48 saat daha bekleyebilirsiniz. Kefir taneleri kendi kendine çoğalmaktadır. Kefir mayalarını elde ettikten sonra 10 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kefir Mayası Nasıl Kurutulur?

Kefir mayasını saklamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Kefir mayasını saklamak yöntemlerinden i-bir tanesi de kurutarak saklama yöntemidir. Kefir mayasını kurutarak saklamak içim yapmanız gerekenler şunlardır;

·        Öncelikle kefir mayasını içme suyuyla yıkayın

·        Temiz bir havlunun üzerine alın

·        Havalanmanın iyi olduğu bir yerde sararıncaya kadar kurutun

·        2 ila 5 gün arasında tamamen kuruyan kefir mayasını bir kavanoza koyun

·        Bu kefir mayası buzdolabında 12 ay bozulmadan kalacaktır

Kefir Mayası Oda Sıcaklığında Bozulur Mu?

Kefir mayası fermente bir süt ürünüdür. Nasıl peyniri ve yoğurdu oda sıcaklığında saklayamıyorsak kefir mayası ve kefir de oda sıcaklığında tutulmamalıdır. Şişelenmiş bir kefir oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2 saat dayanabilmektedir.

Kefir Mayasının Öldüğü Nasıl Anlaşılır?

Kefir mayası oldukça hassas bir üründür. Temiz bir şekilde kullanılmadığında ya da bakımı iyi yapılmadığında kötü bir koku ve tat oluştururlar. Kefir mayasının bozulduğunu anlamanız için birçok yol vardır. Bunlar;

·        Yapışkanlık

·        Anormal görünüm

·        Koyu sarı renk

·        Rahatsız edici koku

·        Yuvarlak tanelerin düzleşmesi

Ancak kefir mayanızın öldüğünü bu şekilde anlayamıyorsanız kefiri yaptıktan sonraki kötü koku ve tattan anlamamanız pek mümkün değildir.

Kefir Mayası Parçalanır Mı?

Kefir mayası, temiz bir ekipmanda saklanmazsa ve iyi koşullarda muhafaza edilmezse kolayca bozulabilen bir üründür. Kullanılan çiğ sütü eğer iyi kaynatmazsanız sütün içinde kalan zararlı mikroorganizmalar rahatça mayayı bozacaktır. Kefir tanelerine eliniz ile temas etmeniz de mayayı bozacaktır. Kefir mayasının parçalanması bir bozulma etkisi olarak görülmez ancak anlamanız için birçok farklı tekstür bozuklukları yer alacaktır.

Kefir Mayası Suda Mı Sütte Mi Saklanır?

Kefir mayasını saklama koşulları daha çok sıcaklık ve temizlik ile ilgilidir. Mayanızı temiz bir ekipmanda ve uygun sıcaklıklarda saklarsanız bir problem olmayacaktır. Bundan dolayı suda ya da sütte saklamanızın bir önemi yoktur. Ancak tabi ki temiz içme suyunda ya da kaynatılmış sütte saklamanız gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir