Kedilerde Uyuz Hastalığı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Kedilerde Uyuz Hastalığı Hakkında Merak Edilen Bilgiler
06.12.2021 18:30
Bizlere can yoldaşlığı yapan kediler her en kadar sevimli olsa da bazı rahatsızlıklarından dolayı bazen huzursuzluk gösterebiliyor. Kedilerin huzursuzluklarının bir sebebi de uyuz hastalığı. Kedileri uyuz hastalığından kurtarmak, belirtileri önceden kavramak ve tedavide neler kullanmamız gerektiğini bilmek için neler yapmamız gerektiğine bakalım. Kedilerde uyuz hastalığı insana geçer mi, belirtileri nelerdir, tedavisi nedir, uyuz ilaçları nelerdir? Sorularını sizin için yanıtladık.

Hemen hemen pek çok hayvanda olduğu gibi kedilerde de yaygın görülen hastalıklardan biri de uyuz hastalığıdır. Kedilerde meydana gelen bu uyuz hastalığı son derece şiddetli dönemlere girebilmektedir. Kediler bu hastalıktan mustarip oldukları durumlarda şiddetli kaşıntı, yağlı yüz, huzursuzluk ve cilt kuruluğu gibi belirtiler gösterirler. Uyuz akarlarının kedi vücuduna girdiği anda bağışıklık sistemini zayıflatması da oldukça onların hasta hissetmesine neden olabilir. Mikroskop altında incelendiğinde ve veteriner kontrolünde bakıldığında teşhis edilebilen uyuz hastalığı son derece bunaltıcı ve can yakıcıdır. Kedinizin bu süreçte daha kızgın, daha agresif ve saldırgan bir tutum sergilemesi işte tam da bu nedenden kaynaklanır. Kedilerde uyuz hastalığı hakkında tüm merak edilenleri sizleri için hazırladık…

Kedilerde Uyuz Hastalığı İnsana Geçer Mi?

Kedilerde meydana gelen uyuz hastalığı ile insanlarda meydana gelen uyuz hastalığının türü birbirinden farklıdır. Uyuzun kedilerden insana geçen türü de bulunmakla birlikte, genelde bu akar türleri birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Ayrıca kedilerde yer alan uyuz akarları insanlara geçtiğinde burada barınamazlar ve dolayısıyla insanlarda aynı faaliyeti göstermekte zorluk yaşarlar. Bu nedenle kediniz uyuz olduğundan kendi cildinizi ve evinizi bu anlamda dezenfekte etmekle birlikte çok fazla korkmanız gereken bir durum olmadığından söz edelim.

Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde meydana gelen uyuz hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Kedilerde meydana gelen uyuz hastalığı hemen hemen bir hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlamaktadır. Tedavi edilmediğinde son derece durum kötüleşeceğinden dolayı kişiler mutlaka kedilerin gösterdikleri belirtilere dikkat kesilmelidir. Kedilerde uyuz hastalığının belirtileri arasında kaşıntı, sinirlilik, yağlı yüz, ciltte renk değişiklikleri meydana gelmesi, kedilerde stres, deride şişlik, kedilerde tüy dökülmesi, şişkinlik, cilt kuruluğu, aşırı yalama, göz kapaklarının etrafındaki değişiklikler uyuzun en önemli belirtilerindendir.

Kedilerde Uyuz Hastalığı Tedavisi Nedir?

Kedilerde uyuz akarları meydana geldiği zamanlarda pek çok belirti de aynı zamanda kendini gösterir. Hayvanınızın hareketlerine dikkat ettiğinizde erkenden bir veteriner hekime götürmeli ve derhal gerekli tedaviler için yapılması lazım olan aşamalar gözden geçirilmelidir. Söz konusu uyuz akarının türüne göre değişmekle birlikte belli başlı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki uyuz giderici şampuan kullanımlarıdır. Diğerleri ise topikal ilaçlar ve enjekte edilebilir ilaç kullanımlarıdır.

Kedilerde Uyuz İlaçları Nelerdir?

Kedilerin en sık mustarip olduğu konulardan biri olan uyuz hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar genelde veteriner hekimler tarafından belirlenir. Bu durum kedinin uyuz hastalığının akar türüne göre değişiklik göstermektedir. Kedilerde uyuz tedavisi için kullanılan ilaç türleri genel itibari ile üç farklı şekildedir. Bunlardan ilki şampuan kullanımıdır. Kedilerin banyoları esnasında şampuanların kullanımı daha hafif bir şekilde tedaviler için uygundur. Kedilerde diğer bir tedavi şekli ise topikal ilaç kullanımları olarak bilinmektedir. Çok ağır durumlarda ise enjekte edilebilir ilaç kullanımlarıdır. Bunun için eczacılarla ya da veterinerle görüşme sağlayarak uyuz tedavisini yaptırabilirsiniz.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir