Kat Mülkiyeti Bağımsız Bölüm Nedir?

Kat Mülkiyeti Bağımsız Bölüm Nedir?
21.12.2022 21:52
İnternette araştırılan ve herkesin merak ettiği kat mülkiyeti hakkında soruları doğru kaynakları araştırarak cevapladık. Kat Mülkiyeti bağımsız bölüm nedir, bir evin kat mülkiyeti olduğunu nasıl anlarız, çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir? Kat mülkiyeti olmayan daireye kredi çıkar mı, kat irtifakı nedir ile iskan arasındaki fark nedir?

Kat mülkiyeti bağımsız bölüm, daire, konut, iş yeri mağaza veya depo gibi çok alanlarda çoklu şekilde ortak kullanım alanı olmaktadır. Yani daire aldığınız da o yerin deposu ve kömürlük gibi alanlarını kullanma hakkına sahipsiniz. Bu bölümler yeri alırken bağımsızdır. Yani tek başınıza kullanım alanınız yoktur. Ortak şekilde ve herkesin haklarını koruyarak kullanması gerekir.

Bir Evin Kat Mülkiyeti Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir ev ya da iş amaçlı dükkan aldığınızda o yerin tapusu size aittir. Yani o katın mülkiyeti tarafınıza ait olduğuna dair oturum izni olmaktadır. İşte bu olayın kat mülkiyeti olduğuna dair belgelerle kanıtlanmış halidir. Eğer oturduğunuz ev ve iş yerlerinin kat mülkiyeti yani oturum izni olmayıp sadece tapusu bulunursa bu yasak bir işlemdir. Yani o evin hem oturum izni hem de tapusunu alarak yasal şekilde istediğiniz kat mülkiyeti hakkına sahip oluyorsunuz.

 Oturum izni olmayan evlere devlet tarafından el konularak tapuların geçersiz sayılma işlemleri de olabilir. Örneğin bir bankaya giderek o evin size olduğuna dair tapu ve oturum belgesi istendiğinde kat mülkiyetine dair belge verilemez. Bu yüzden kat mülkiyeti taşınamaz mülk alınması durumunda önemlidir. Alıp ve satma işlemlerini daha yasal şekilde yapmanızı sağlar.

Kat Mülkiyeti Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kat mülkiyeti çıkarmak için, o yapıya ait iskan belgesi olması gerekir. Yani yapının kullanım izni, nüfus cüzdanı fotokopisi, binaya ait borç olup olmadığına dair belge, Dask, bina ya da yapının bağımsız bölümlerine ait arsa bölümleri ve paylarının detaylı listesi. Saydığımızı evrakları sorunsuz şekilde elinizde olması gerekir. Aksi takdirde kat mülkiyeti verilmez.

Kat Mülkiyeti Olmayan Daireye Kredi Çıkar Mı?

Henüz yapım aşamasında olan binalar ve kat mülkiyeti belgesini almadıysanız bu dairelere kredi verilir. Nasıl verileceğine gelecek olursak tapunun elinizde olması gerekir. Hem kat mülkiyeti hem de tapu olmazsa kredi verilmez. Çünkü elinizde resmi bir evrak bulunmaması dâhilinde konut veya ihtiyaç kredisi kullanamazsınız.

Kat Mülkiyeti Kat İrtifakı Farkı Nedir?

Kat mülkiyeti almış olduğunuz taşınmaz mülkün oturum izninin alınmasıdır. Kat irtifakı ise o yapıya ait kendi şahsınıza bir tapu belgesi olmasıdır. Eğer bu iki belgede elinizde olursa sorunsuz şekilde aldığınız mülkten sorumlu oluyorsunuz. Fakat kat mülkiyeti belgeniz yoksa yasal olarak o bina ve yapıda oturmanız yasak olmaktadır. Resmi bir işlem yapmanız için kat mülkiyeti belgesini almanız gerekir.

Kat Mülkiyeti ile İskan Arasındaki Fark Nedir?

Kat mülkiyeti alacağınız ev ya da iş yeri ne ise onun kullanım izninin olmasıdır. İskan da bu aldığınız mülkün tamamen tamamlanmış olması yani bağımsız olan asansör, depo gibi alanları tamamlayarak tapu ve oturum izninin yasal olarak resmi kaynaklardan geçmesi demektir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir