Kasımpatı ile İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

Kasımpatı ile İlgili Merak Edilenler Nelerdir?
11.08.2022 17:53
Kasımpatı bitkisi oldukça kolay bakıma sahip olması ile bilinir. Peki, kasımpatı bitkisi çeşitleri, bakımı, özellikleri, çoğaltılması nasıl yapılır? Kasımpatı ne zaman açar, dayanıklı mıdır, bahçeye dikilir mi?

Kasımpatı yetiştirmek isteyen insanlar doğal olarak bitki hakkında kafalarında oldukça fazla soruları bulundurmaktadırlar. Kasımpatı ile ilgili en çok merak edilen şeyler; anlamı, bakımının nasıl olduğu, tohumu, kasımpatının çiçeği, kasımpatının fidesi olmaktadır.

Kasımpatı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kasımpatı çiçeğinin bakımı şu şekilde yapılmaktadır; güneş ışığını direkt olarak alınmamasına dikkat edilmelidir, bitkinin dallarının aralarındaki kurumuş olan yapraklar sık sık temizlenmelidir, bitkiyi dikmiş olduğunuz saksının sulanması da sık sık yapılmalıdır.

Kasımpatı Çeşitleri Nelerdir?

Kasımpatı bitkisini çeşitleri ise şunlar olmaktadır; Chrysanthemum Morifolium, Hardy chrysanthemums, Crysanthemum Indicum, Chrysanthemum Japonense, Crysanthemum xgrandiflorum, Dendranthema Lavandulifolium ve Chrysanthemum Pacificum.

Kasımpatı Ne Zaman Açar?

Kasımpatı bitkisinin çiçekleri açma zamanları ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında, yan, yaz aylarında, olmaktadır. Bu bitki tek senelik bir bitki olmaktadır ve çiçekleri de beyaz, sarı, mor, bordo ve kırmızı renklere sahip olmaktadır.

Kasımpatı Bahçe Bitkisi Midir?

Kasımpatı çiçeğini bahçede, balkonda, pencere kenarında ya da saksıda yetiştirmek bitki için herhangi gibi bir sorun teşkil etmez.  Bu bitki için en çok dikkat edilmesi gereken şey güneş ışıkları olmaktadır. Bu bitkinin direkt olarak güneş ışıkları almaması gerekmektedir.

Kasımpatı Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Kasımpatı bitkisinin özellikleri ise şunlar olmaktadır; diğer ismi cenaze çiçeği olmaktadır, yaklaşık olarak 50 ila 150 cm kadar uzayabilmektedirler, otsu bir bitki olmaktadır, bir senelik bitkidir, çeşit çeşit renkleri ile görenleri etkileyen çiçekleri bulunmaktadır.

Kasımpatı Nasıl Çoğaltılır?

Kasımpatı bitkisini tohum ekme ya da kök kısmında ayırma yöntemleri ile çoğaltılabilmektedir. Bu bitkinin ekilmesi için en uygun zaman ise Ocak, Şubat ve Mart ayları olmaktadır. Kasımpatı bitkisinin ekimi için torfun üzerine atılan tohumların üstüne 1 cm kadar torf ile kapatılması gerekmektedir.

Kasımpatı Dayanıklı Mıdır?

Evet, kasımpatı bitkisi oldukça dayanıklı olan bir bitki türü olduğu bilinmekte olan bir şeydir. Bu bitki herhangi bir alanda yetişmesi mümkün olur iken, güneş ışıklarının direkt vurduğu alanlarda gelişimini devam ettirememektedir. Bu bitki -15 dereceye kadar olan soğuğa da dayanabilmektedir. 

Kasımpatı Ne Zaman Dikilir?

Kasımpatı bitkisinin ekimi de Ocak, Şubat ve Mart ayılarında yapılabilinmektedir. Güneş alan, yarı gölgeleri bir ortama dikilmesi bitkinin sağlıklı bir biçimde gelişmesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Sık sık sulanması gereken kasımpatı bitkisini az miktarlarda sulanması oldukça önemli olmaktadır.

Kasımpatı Evde Bakılır Mı?

Evet, kasımpatı çiçeği evde bakılabilinmektedir. Bu çiçeğin pek çok yerde bakılması mümkün olmaktadır. Evde, balkonda, bahçede, saksıda ve pencere kenarında bile bakılabilinmektedir. Yalnızca bitkinin güneş ışıkları ile direkt olarak temas etmemesi gerekmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir