Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?
12.11.2022 16:33
Kas yırtılması, özellikle sporcuların başına gelen bir durumdur. Kas yırtıklarının iyileşmesi ise, uzun zaman almaktadır. Kas yırtılması belirtileri nelerdir, hangi ilaç kullanılır, doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda, kas yırtılması ile ilgili merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları cevapladık.

Kaslar, vücudumuzda bulunan kemik ve organların işleyişinde, oldukça etkilidirler. Kaslar ile ilgili meydana gelen komplikasyonlar, günlük yaşantıyı oldukça etkilemekte ve ileriki zamanlarda, ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bununla birlikte, kas yırtılmalarının iyileşmesi uzun zamanlar alabilmektedir. İyileşme süresinin uzunluğunun nedeni, kasların sürekli aktif ve çalışır halde olmasıdır. Vücudumuzun eklem ve uzuvları, kaslar ile hareket etmekte ve işlevlerini yerine getirmektedir. Bu anlamda, kas yırtığının meydana geldiği bölge, hareket ettirilmemeli ve çeşitli merhemler ile beslenmelidir. Kas yırtılmalarının belirtileri ise, sıkça araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, kas yırtılmalarının belirtilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; yırtılma gerçekleşen bölgede ağrı, yırtılan kas bölgesinin aşırı hassasiyet göstermesi, morluk ve şişlikler, yırtıkların meydana getirdiği ağrı ve acılar neticesinde hareket etmede kısıtlanmalar yaşanması, yırtığın gerçekleştiği bölgede kramp, ciltte göçük oluşumları. Kas yırtıklarının, derece ve yırtılmanın şiddetine göre, farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Buna göre, kas yırtıklarının hafif derecelerde gerçekleşmesi, doktorlar tarafından hastaya, çoğu zaman istirahat verilmesi ile sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte, sargı ve kas yırtığının meydana geldiği bölgeye, buz konması, etkili tedavi yöntemleri arasında sayılmaktadır. Ciddi sayılan ve ilerici derece yırtıkların meydana gelmesi ise, cerrahi müdahaleler gerektirebilmektedir. İlaç ve iğne tedavisi ise, ileri derece yırtık oluşumlarının tedavisinde, sıkça kullanılmaktadır.

Kas Yırtılmasına Hangi İlaç Kullanılır?

Kas yırtılmaları, özellikle sporla ilgilenenler ve profesyonel derecede sporcular için, sıkça karşılaşılan ve meydana gelen durumlar arasındadır. Kas yırtılmalarının iyileşme süreci ise, yırtıkların derecelerine göre değişim göstermektedir. Bu anlamda, kas yırtılmalarında hangi ilaçların kullanıldığı, sıkça sorulan ve merak edilmekte olan bir konudur. Kas yırtıklarının oluşması durumunda, tedavilerin uygulanma yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, hafif dereceli yırtıklar için, çoğunlukla istirahat verilir. İleri derece kas yırtıkları için de ağrı kesici merhem ve iğne tedavilerine, doktor teşhisi ile başvurulur. Kas yırtıklarında kullanılan ilaçları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; kortizon, naproksen sodyum ve flurbiprofen bazlı ilaçlar, apranax, a- nox fort, muscoflex. Kas yırtıklarına bağlı olarak kullanılan ve doktorlar tarafından önerilmekte olan ilaçlar için ise, sıraladığımız ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Ağrılar için kullanılan ilaçları ise, şu şekilde sıralayabiliriz; aprodent fort, aprol, apromed. Kas yırtıklarında meydana gelen iltihaplar için ise, inaprol fort, mednap, naproff, naprosyn, relokap fort ve synax ilaçları kullanılmaktadır.

Kas Yırtılması Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kas yırtılmalarında, doğal tedavi yöntemleri sıkça uygulanmaktadır. Kas yırtılması sonucu uygulanan doğal tedavi yöntemlerini ise, şu şekilde sıralayabiliriz; papatya çayı, melisa otu, karabaş otu, buz tedavisi, lavanta yağı, ardıç yağı gibi bitkisel ürünler, kas yırtılmaları oluşumlarında, doğal tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir