Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?
08.11.2022 15:35
Karaciğer yağlanmasında; karaciğerdeki hücrelerde olağanın üzerinde ya da olağandan daha da üst düzeyde yağ toplanması görülmektedir. Karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir, iyi gelen bitkiler nelerdir, ameliyatı nasıldır? Karaciğer yağlanması hangi test ile belli olur?

Karaciğer yağlanmasının tedavisi için yağılması gereken ilk şey hasta olan bireyin kilo vermesi olmaktadır. Bu konu hakkında yapılmış olan bir araştırmada, karaciğer hastalıklarının gerilemesi için hasta olan bireyin neredeyse yüzde 10 oranı kadar kilo vermesi yeterli olmaktadır. Üstelik olumlu bir şekilde iyileşme süreci hastanın kilosunun yüzde beşini verdiği zaman başladığı bilinmektedir. Karaciğer yağlanması yanında diyabet rahatsızlığı da bulunuyorsa, bu durumunda düzenlenmesi, şekerin belirli olan sınırlara getirilmesi, ilaç ve diyet ile şeker seviyesini kontrol altında tutulması gerekmektedir. Eğer ki hastanın kolesterol hastalığı bulunuyorsa tıpkı diyabette olduğu gibi bunda da ilaç ve diyet düzeni ile karaciğer yağlanması bulunan hastanın sıkıntılarını azaltabilir ve aynı zamanda karaciğerin durumunun eskiye dönüşünü sağlayabilir.

Kolesterol ve trigliserid yüksekliği bu hastaların genelinde rastlanmaktadır. Yapılmış olan bir araştırma sonucunda; yağlanma durumundan dolayı yapılan karaciğer testleri yüksek çıkan hastalarda trigliserid ve kolesterol yüksek ise, kolesterolü düşürme amaçlı verilmekte olan ilaçları kullanmanın karaciğer için oldukça yaralı olduğu gözlemlenmiştir. İlacın kullanılmaya başlandığı üçüncü ya da dördüncü aylarda karaciğer testlerine bakmak kontrol için oldukça önemli olmaktadır. Bu kilonun verilmesi egzersiz ve diyet ile sağlanmaktadır. Kilo verilmesi için en çok önerilmekte olan mutfak Akdeniz mutfağı olmaktadır. Kilo vermek isteyen kişi kesinlikle haftada üç veya dört gün yürüyüş, spor salonuna gitme ya da yüzme tarzı aktiviteler yapmalıdır ki karaciğeri tekrardan düzelebilsin. Hastalığın ilerlemesi karaciğer nakli ne yol açabilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Karaciğer yağlanması için kullanılması gereken, iyi gelen bitkiler şunlar olmaktadır; enginar, devedikeni, zerdaçal, karahindibağı, yeşil çay vs. Ayrıca karaciğer yağlanmasına iyi gelen diğer besinler; limon, elma sirkesi, greyfurt, pancar, brokoli, ginseng, havuç vs. olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması Ameliyatı Nasıldır?

Her ne kadar karaciğer yağlanmasının ameliyatı hakkında tam olarak bir bilgiye ulaşamasak bile, karaciğer hastalığının ilerlemesi durumunda hastaya karaciğer naklinin uygulanması gerektiği bilgisine ulaşabildik. Hastanın durumu daha da ilerlerse bu tür sıkıntılı durumlar ile karşılaşması kaçınılmazdır. Hastanın doktorun vermiş olduğu diyet listesine ve egzersiz düzenine uyması hayati bir durum olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması Hangi Testle Belli Olur?

Karaciğerdeki yağlanmanın tespit edilmesi için hasta birtakım testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler hasta için oldukça önemli olduğu gibi hastalığın ilerlemesi açısından da engelleyici olmaktadır. Karaciğer yağlanması şu testler ile belli olur; ALT, AST, ALP ve GGT. Bu testler kan testleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Karaciğer yağlanmasını belirleyen bir diğer test ise karaciğere ultrason ile bakmak olmaktadır. Karaciğer yağlanması tespit edilmiş olan bir hastanın durumunu azaltmak için ilk önce diyet ve egzersiz önerilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir