Kangren Ayak İyileşir Mi?

Kangren Ayak İyileşir Mi?
07.11.2022 23:21
Yunanca bir kelime olan kangren, yeterli olmayan kanlanma veya termal ya da mekanik bir hasarın sebep olduğu dokuda büzülme, yumuşama, karama ve kuruma ile birlikte karakterize bir kayıp olarak tanımlanabilir. Kangren ayak iyileşir mi, belirtileri nelerdir, düzelir mi, nasıl olur?

Kangren olmuş bir ayak artık iyileşmemektedir. Parmağın veya ayağın siyahlaşmış olan yani kangren olan bölümü arık ölü bir bölüm olmaktadır. Bu ölü kısmın iyileşmesi de beklememelidir. Fakat kangrenin olduğundan daha da kötü bir duruma ilerlememesi amacı ile engellemek gerekmektedir. Siyah renkte olmayan, morarmış olan dokuları hala iyileşmesi içim şansı bulunmaktadır. Ayak kangreninin geliştiği bir bireyde genel olarak diz altında bulunan küçük damarların tıkanmıştır. Diz altında bulunan damarların tıkanması şeker hastalığı bulunan bireylerde daha sık olmaktadır. Bu yüzden şeker hastalığına sahip olanların hem ayak kangreni hem de ayak yaralarının gelişmesi durumları daha fazla gözlemlenmektedir.

Kangren Belirtileri Nelerdir?

İlk önce kendisini deri üzerinde kızarıklık, şişlik, iltihaplanma şeklinde göstermektedir. Kötü kokusu olan bir akıntı, iltihap yüzünden oluşmaktadır. Bu semptomları genel olarak cilt alanında yabancı bir cisim hissiyatı, ağrı ve his kaybı ile takip etmektedir. Kırılgan, ince bir deri ile çerçevelenmiş olan siyah renge sahip bir çıban biçiminde tanımlanması çok da yanlış olmaz yaş kangreninin. Yaş kangreni eğer tedavi edilmez ise, etkilenmiş olan kısımda şiddetli ağrı, ateş ve halsizlik meydana gelir. Halk arasında tedavi olmamış olan yaş kangrene kan zehirlenmesi denir ve kan zehirlenmesi sepsis ile bitebilmektedir.

Kuru kangren ise ayak kısmında tüylü alanlar oluşturmaktadır. Genellikle üst deri ile temas edildiği zaman sert ve soğuk bir nasır hissiyatlı bir nasır ile kaplı olmaktadır. Cildin daha koyu bir renk alması sonucunda ölmesi, hastalığın son aşaması olmaktadır. Hastalığın ilk başlarında hissedilen ağrı hafifleyerek yerini etkilenmiş olan kısmın soğuk ve felçli bir görünüme almasını sağlar.

Kangren Düzelir Mi?

Kangren olmuş bir kişinin, kangren olmuş olan dokusu kömür gibi siyahlaşmış bir durumdadır. O dokuya ölü doku denir ve o dokunun tekrar iyileşmesi mümkün olmamaktadır. Fakat eğer ki doku yalnızca morarmış ve siyah rengine dönmemiş ise tedavi yardımı ile, anjiyo veya ameliyat ile damarın açılması, yeniden eski haline dönmesi mümkün olmaktadır.

Kangren Tedavisi Nasıl Olur?

İlk olarak kangren tedavisinde, neden olan şeyin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu şeyler genellikle normal lipit düzeyine ve vücut ağırlığına ulaşılması, kan şekerinin seviyesinin ayarlanması tarzındaki uygulamalar olmaktadır. Kangren olmuş bir kişinin alkol, sigara tüketimine yasak konulur. Kişinin kan basıncının yüksek olması ile tedavi edilerek daha normal ve sağlıklı seviyelerde tutulması amaçlanır.

Diyabetik ya da kangren ayak yalnızca bu alanda eğitim almış olan sağlık personeli tarafından tedavisi yapılması gerekmektedir. Cerrahi uygulama, neden yönelik olan tedavi dışında ölü doku parçalarına da uygulanmaktadır. Eğer hastalık oldukça ilerlemiş bir durumda ise ayak parmakları, ayak veya tüm alt bacağın kesilmesi zorunlu olmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir