Kan Tahlilinde NEUT Ne Demek?

Kan Tahlilinde NEUT Ne Demek?
03.11.2022 21:32
Beyaz kan hücrelerinin ölçülebilmesi için geçerli değer NEU değeridir. Peki; kan tahlilinde NEUT ne demek, kaç olursa tehlikeli, düşüklüğü neden olur? Kan tahlilinde NEUT SO yüksekliği neden olur, NEUT yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri nelerdir? Tahlillerde sık sık karşılaşmakta olduğumuz NEUT değerine dair merak edilmekte olan tüm konuların yanıtlarını sizler için araştırdık ve bu haberimizde sizlere sunduk.

Nötrofil olarak da bilinen NEU, bağışıklık sistemine saldırmakta olan bakterilerle savaşmaya çalışan beyaz renkli kan hücreleridir. Nötrofiller, beyaz kan hücrelerinin yaklaşık olarak yüzde 55 ile 70’ini oluşturmaktadır. Nötrofiller mikroorganizmaları sindirir ve mikroorganizmaları öldüren enzimleri serbest bırakır, bu şekilde oluşmuş olan enfeksiyon ile mücadele edilmeye çalışılmış olunur. Nötrofil, aslında hem bir beyaz renkli kan hücresi hem bir fagosit hem de bir granülosittir. NEU, ayrıca nötrofil veya NEUT olarak da bilinmektedir. Nötrofiller tek beyaz renkli kan hücreleri değildir. Bunların yanında, dört farklı beyaz kan hücresi daha bulunmaktadır. Nötrofiller sadece en yaygın olarak görülen ve kanka ağırlıklı olarak bulunandır. Nötrofiller, bağışıklık sistemimizin en mühim parçalarından bir tanesidir. Vücut hastalık ile karşılaştığında yabancı olarak görülmekte olan maddeler (antijenler) bağışıklık sistemimizde hareketlenmeye sebep olur. Nötrofil sayısı, yetişkin bireylerde bir mikrolitre kan içinde yaklaşık olarak 1.500 ile 1.800 aralığındadır.

Kan Tahlilinde NEUT Kaç Olursa Tehlikeli?

Yüksek nötrofil bulunması durumu nötrofilidir. Nötrofili, kandaki ekstrem bir durumu ifade etmektedir. Bu, vücut içinde bir enfeksiyon olduğunu da gösterebilir. Nötrofili, bireylerde; yaralanmalara, aşırı egzersizlere, kalp krizlerine, bulaşıcı olmayan iltihaplara, enfeksiyonlara, sigara içmeye, steroid kullanmaya ve kronik lösemi hastalığına bağlı olarak da görülebilmektedir. Nötrofilin kandaki miktarı 1500-1800 arası olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler tehlike içerebilmektedir.

Kan Tahlilinde NEUT Düşüklüğü Neden Olur?

NEU düşüklüğü nötropeni olarak adlandırılmaktadır ve çoğunlukla nötrofil seviyeleri için kullanılır. Kandaki nötrofilin düşük çıkması genellikle ilaçlardan kaynaklı bir durumdur. Özellikle kemoterapide kullanılan ilaçlar bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Kan Tahlilinde NEUT SO Yüksekliği Neden Olur?

Yüksekliği başka hastalıklardan kaynaklanabilmektedir. Enfeksiyonların da sebebi bu olabilmektedir. Bununla birlikte, sigara kullanımı dahi yüksekliği tetikleyici bir durumdur.

Kan Tahlilinde NEUT Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Nötrofil olarak da bilinen NEU, bağışıklık sistemine saldırmakta olan bakterilerle savaşmaya çalışan beyaz renkli kan hücreleridir. NEU düşüklüğü belirtileri ise şunlardır;

·        Diş etlerinde şişkinlikler

·        Ağız içindeki enfeksiyonlar

·        Yüksek ateş

·        Yorgunluk ve terleme durumu

·        Boğaz ve karın bölgesi ağrıları

·        Vajinal bölgede görülen akıntılar

·        Cilt apsesi

Kan Tahlilinde NEUT Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Nötrofil olarak da bilinen NEU, bağışıklık sistemine saldırmakta olan bakterilerle savaşmaya çalışan beyaz renkli kan hücreleridir. Yüksek NEUT belirtileri hastalığın sebebine göre, yani hangi hastalıktan kaynaklandığına göre değişmektedir. Nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı, ateş gibi belirtiler ile kendisini gösterebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir