Kan Tahlilinde MCV Ne Demek?

Kan Tahlilinde MCV Ne Demek?
25.10.2022 22:13
MCV kan sayımında önemli bir yer taşır ve kırmızı kan hücrelerinin boyutu hakkında bilgi vermektedir. Kan tahlilinde MCV ne demek, kaç olursa tehlikeli, düşüklüğü neden olur? Kan tahlilinde MCV SO yüksekliği neden olur? Kan tahliline MCV düşüklüğü belirtileri nelerdir, yüksekliği belirtileri nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar...

MCV tam kan sayımının parametrelerinden biri olarak bilinmektedir. Eritrosit olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin boyutu hakkında bilgi verdiği bilinmektedir. Kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşınmasından sorumlu hücreler olarak karşımıza çıkmaktadır. MCV normal değerleri: Yetişkin, yaşlı ve çocuklarda: 80-95 fl, yenidoğan bebekte: 96-108 fl olarak bilinir.

Kan Tahlilinde MCV Kaç Olursa Tehlikeli?

MCV değerinin 80 fL'nin altında olması mikrositik, 100 fL'nin üzerinde olması ise makrositik bozukluğun göstergesi olacaktır. MCV düşüklüğünde görülen semptomlar arasında halsizlik, güç kaybı, nefes darlığı, baş dönmesi, soluk rengli gibi birtakım belirtiler yer almaktadır.

MCV ortalama hücre hacmi olarak adlandırılır. MCV kan testi, tam kan sayımı testinde ölçülen önemli bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanda bulunan kırmızı hücrelerinin hacmi oksijen taşıdğı için bu değerin çok önemli olduğu söylenebilir.

Kan Tahlilinde MCV Düşüklüğü Neden Olur?

MCV yüksekliği ve düşüşünün birçok farklı nedeni söz konusu olabilmektedir. MCV değerinin normal aralığı 80 ile 100 fL olarak bilinmektedir. Bu değerlere göre normalden düşük çıkan MCV değerlerinde en yaygın neden yetersiz kırmızı kan hücresi üretimi olacaktır.

MCV'nin 80 fl'nin altında olması durumunda MCV düşüklüğü söz konusu olabilmektedir. Mikrositik anemi denilen kırmızı kan hücrelerinin normalden küçük olduğu kansızlık tiplerini düşündürmektedir. Bu hastalarda en yaygın görülen belirtiler şunlardır:

·        Yorgunluk hali

·        Halsiz olma

·        Dayanıklılık kaybı olması

·        Nefes darlığı meydana gelmesi

·        Baş dönmesi sorunu

·        Soluk cilt problemi

Kan Tahlilinde MCV SO Yüksekliği Neden Olur?

Vücuda yeterli miktarda B12 vitamini alınmaması durumunda kırmızı kan hücrelerinin üretimindeki bozulmalar nedeniyle boyutları artmaktadır ve MCV buna bağlı olarak yükselir.

B12 vitamininde olduğu gibi folik asit eksikliği durumunda hücreler büyüyerek MCV değeri yükselmektedir.

MCV yüksekliği ise makrositoz olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Bu durumda ise iştahsızlık, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma, nefes darlığı, ishal, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık gibi semptomlar baş gösterebilmektedir.

Kan Tahlilinde MCV Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

MCV'nin 80 fl'nin altında olması durumunda MCV düşüklüğü söz konusu olacaktır. Demir eksikliği bu kırmızı kan hücrelerinin küçülmesine sebep olarak MCH düşüklüğüne sebep olmaktadır. Bu yüzden demir takviyesi ile normale döndürmeye çalışılabilmektedir. Çok ileri boyuttaki MCV düşüklüklerinde damardan serum ile demir verildiği bilinmektedir.

Kan Tahlilinde MCV Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

MCV yüksekliği ise makrositoz olarak isimlendirilmiştir. Bu durumda ise iştahsızlık, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma, nefes darlığı, ishal, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık gibi semptomlar baş gösterdiği bilinmektedir. Bazı kişiler herhangi bir belirti hissetmeksizin kan sonuçlarında MCV değerinin düşük veya yüksek olduğunu fark edebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir