Kafein Kilo Verdirir mi?

Kafein Kilo Verdirir mi?
08.11.2022 16:24
Kahvenin kilo verme sürecinde nasıl bir etki yarattığını birçok kişi merak etmektedir. Ayrıca günümüzde oldukça fazla tüketilen bir içecek olması da kahve hakkındaki soruları bir hayli arttırmaktadır. Kafein kilo verdirir mi, ödem attırır mı, regli geciktirir mi, uyku açar mı? Kafein faydaları nelerdir ve ne kadar tüketilmelidir?

Kafeinin yağ yakımını hızlandırma etkisi bulunmaktadır. Ama etkinin büyüklüğü konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Oluşan etki vücutta göz ile görülür bir şekilde değildir. Özellikle bazı etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişiler hızlı bir şekilde kafein toleransı oluşturmaktadır. Diğer bir tabir ile beden kafeinin etkilerine karşı duyarsızlaşmaktadır. Bu durum kafeinin kilo verme sürecindeki uzun vadeli etki potansiyelini kısıtlamaktadır.

Sonuç olarak kafeinin kilo vermede az bir etkisi olsa da tek başına kilo verdirecek kadar değildir.

Kafein Ödem Attırır mı?

Kafein, çok fazla tüketildiği zaman sodyum emiliminin sınırladığı için vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır.

Kafein Regli Geciktirir mi?

Kafein regli geciktirmemektedir ancak regl sırasında aşırı tüketildiği zaman vücutta su tutulmasına neden olarak şişlikler yaratabilir.

Kafein Uyku Açar mı?

Kafein, beyindeki uykuyu teşvik etmek amacı ile adenozini kabul eden alıcı sinirleri tıkar ve devre dışı bırakır. Bu durumda beyin normal halde verdiği uyku sinyallerini veremez olur. Yani kafein bir nevi sizi kandırarak uykunuzu kaçırır ve dinç hissetmenize neden olur.

Kafein Faydaları Nelerdir?

Bitmek bilmeyen mesailerde kafein tüketmek yorgunluk hissinizi önemli ölçüde azaltarak işiniz ne kadar çok olursa olsun dinlenme ihtiyacı hissetmeden çalışmanızı sağlar.

Çeşitli araştırmalar sonucunda kafeinin alzheimeri önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kafein tüketmek, odaklanmanızı maksimum dereceye çıkararak sorumluluklarınızı normalinden daha kısa bir sürede tamamlamanızı sağlar.

Sınav zamanlarında gece boyu ders çalışıp ayakta durmanız gerekirse ihtiyacınız olan enerjiyi kafeinden sağlayabilirsiniz.

Kafein, okuduğunuzu anlamanızı ve daha kolay ezberlemenizi sağlamaktadır.

Spor yapan birçok kişi branş fark etmeksizin tükenmeye başlamaktadır. Kafein bu yorgunluğu engellemektedir. Yani kafein ile antrenman boyunca tam performans gösterebilirsiniz. Ayrıca kafein kas ağrılarını azaltarak antrenman devamlılığı sağlar.

Metabolizma hızını arttırıcı etkisi ile daha hızlı yağ yakmanızı sağlar ve en işe yarar yağ yakıcılardan biridir.

Kan basıncını ve nabzı yükseltmesi ile böbreklerde daha fazla kan süzülmesine ve vücuttan su atılmasını sağlar. Bu da şişkinliğinizin giderilmesine ve tartıda daha hafif çıkmanıza yardımcı olur.

Beyindeki bazı damarları olumlu açıdan daraltarak migren gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur ve baş ağrısını önler.

Akciğer yollarını açarak bronşit gibi dolunum yollarını etkileyen hastalıkları önler.

Kafein Ne Kadar Tüketilmeli?

Kafein ihtiyacı kişiden kişiye göre büyük değişiklikler göstermektedir. Kişinin bünyesi, kütlesi ve kafeine olan duyarlılığı gibi etkenler, günlük kafein miktarının değişmesine sebep olmaktadır. Günlük ortalama tüketim kilogram başına 4 ya da 6 mg olmalıdır. Örnek olarak 80 kilo birinin günlük olarak tüketmesi gereken kafein miktarı 480 mg’dır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir