Kadınlarda Tüylenme İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Kadınlarda Tüylenme İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
05.11.2022 17:36
Tüylenme normal zamanlarda oldukça olağan bir durum iken bunun aşırı olması halinde bir problemin varlığına işarettir. Kadınlarda tüylenme için hangi doktora gidilmeli, bitkisel çözümü var mı, hormon testi nasıl yapılır ve tüylenme tedavisi nasıl olur?

Aşırı tüylenmeye sebep olan hormonun ismi androjen hormonudur ve hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunur. Genellikle böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir madde olan bu hormon kadınlarda erkeklere oranla oldukça az salgılanır. Androjen hormonunun fazla salgılanmasının kadınlar üzerindeki en belirgin etkisi ise aşırı tüylenme sorunudur.

Fazla tüylenme yaşayan kadınlar, ne gibi belirtiler olduğunu ve bunun nedenlerinin neler olduğunu merak etmektedirler. Aşırı tüylenmeye sebep olan etmenler arasında en sık karşılaşılan; polikistik over sendromu adı verilen bir tür rahatsızlıktır. Bunun dışında tiroit bozuklukları, adrenal tümörünün varlığı, cushing sendromu, insülin direnci gibi pek çok etmen bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Belirtiler arasında ise, tüylenmenin aniden artması öncelikli olandır. Bunun dışında ses kalınlaşır, saç dökülmesi artar, menstrual bozukluklar meydana gelir, sivilce problemi meydana gelir.

Bu gibi problemleri yaşadığını düşünen kişilerin ise vakit kaybetmeden hastanelerde yer alan dahiliye bölümüne ya da endokrinoloji bölümüne gitmeleri önerilmektedir. Gerek görülmesi halinde ise hastanın kadın hastalıkları ve doğum bölümünde de sevki gerçekleştirilebilir.

Kadınlarda Tüylenme Sorunu için Bitkisel Çözüm Önerileri

Kadınlarda yaşanan tüylenme sorunu için bazı bitkisel çözümler de önerilmektedir. Fakat bu yöntemlere yönelmeden önce, kişinin hormonlarında herhangi bir sıkıntı olup olmadığı detaylıca incelenmeli ve bunun için doktor ziyareti gerçekleştirmeyi ihmal etmemelidir.

Kadınlarda tüylenme için önerilen bitkisel çözümlerin başında ise portakal kürü gelmektedir. Bunun için yapılması gereken şey portakal kabuklarını, kremsi bir kıvam alana kadar rondodan geçirmektir. Bu işlemin ardından az bir miktar zeytinyağını bu karışıma eklemeniz gerekir. Yapılan her ağda işleminin ardından bu kürü uygulamanız halinde, kıl köklerine nüfuz etmesi sağlanacağı için bir süre sonra tüylenme probleminin hafiflediği görülecektir.

Kadınlarda Tüylenme İçin Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda var olan tüylenme problemi için yapılacak olan hormon testi aşağıdakileri içerebilir. Elbette bu duruma göründüğünüz doktor karar vereceği için bunlar bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

·Testosteron

·Dihidrotestosteron,

·Androstenedion,

·Dehidroepiandrotestosteron,

·Dehidroepiandrotestosteron sülfat gibi hormon testleri yapılır.

Kadınlarda Tüylenme Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda meydana gelen tüylenmenin tedavisi, sorunun ne olduğunun belirlenmesi ile başlatılmaktadır. Yapılacak olan teşhisin ardından kullanılacak ilaçlar belirlenir ve düzenli kullanımı halinde de tüylenme sorunu yavaş yavaş hafiflemeye başlar.

Elbette bu tedavinin yanında ağda, lazer, epilasyon gibi kişisel bakım yöntemleri de kullanılırsa daha etkili bir çözüm elde edileceğinden şüphe yoktur. Bunun için önemli olan öncelikli olarak doktor tedavisinin yapılması ve herhangi bir hastalığın olup olmadığının belirlenmesidir. Aksi halde var olan hastalık ilerler ve kişinin sağlığı gittikçe bozulabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir