İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?
29.06.2022 18:28
İlk adet kanaması, doğurganlık yeteneğinin başladığını gösteren bir durumdur. Genç kızlarda ilk defa kan görmek, biraz stresli bir duruma neden olabilir. Bu sebeple ilk adet kanamanızda yapmanız gereken şey telaş yapmamaktır.

İlk adet kanamasında çoğunlukla yoğun bir kanama görülmemektedir. Bu dönemde genç kızlarda hafif bir lekelenme şeklinde kanama süreci geçirilir. Adet zamanında gelen kanın rengi belirli zamanlarda farklılık gösterebilir. İlk kan vajinal akıntı rengi olan kahverengi renkte olabilir. Ardından parlak kırmızı tonda kanamalar görülebilir.

Adet süresi boyunca 30-40 ml kadar doku ve kan boşalması normal olarak görülmektedir. Bazı kızlarda ilk adet kanamasında daha az kan görülebilir. En üst seviye ise 80 ml olarak kabul edilmektedir. Kanamanın fazla olması yoğun kanama olarak adlandırılır ve altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda bir hekimden yardım almalısınız.

İlk Adet Belirtileri Nelerdir?

İlk adetin başlangıcında hafif bir kasık ve karın ağrısı, yorgunluk, uyku hali, sinirlilik ve halsizlik olabilir. Baş ağrısı da görülen belirtiler arasındadır. Östrojenin su tutucu özelliğinden dolayı oluşan ödem baş ağrılarına neden olur.

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Kızlardaki ilk adet kanaması, 3-7 gün arası sürmektedir. Bazı kızlarda 3 günden kısa olabileceği gibi, bazı kızlarda da 7 günden uzun sürebilir.

İlk Adetten Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Kızlarda salgılanan östrojen hormonunun boyun uzamasını sağlayan büyüme kıkırdakları üzerinde olgunlaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple adet olduktan sonra büyüme kıkırdakları hızla kemikleşip kapanmaktadır. Yani ilk adetten sonra kızların boyu az uzamaktadır. Düzenli adet gören kızlardaki boy artışı, ilk adetten sonra ancak 5-6 santimetre kadar olmaktadır.

İlk Adet Ağrılı Olursa Ne Yapılmalı?

İlk adet kanamasının ağrılı geçmesi çok fazla görülmektedir. Adet döneminin en başında ve adet dönemi boyunca devam edilen ilaçlar, ağrılar için hafifletici olacaktır. Ağrılı adet şikayetlerine dikkat edilmelidir ve ağrının azalması için destek alınması gerekir.

İlk zamanlarda adet kanaması çok ağrılı olursa, okul ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Adet ağrısının belirli bir oranda olması normal olarak kabul edilmektedir. Çünkü adet sırasında rahim içindeki fazla kan ve dokuları atmak için kasılmalar meydana gelmektedir.

İlk adet sırasında ağrı yaşanması durumunda karın bölgenize sıcak su torbası uygulayabilir, sıcak duş alabilir ve yatıştırıcı özelliğe sahip bitki çayları tüketebilirsiniz.  

İlk adet kanamasından sonra kanın hem iç çamaşırınıza hem de vücudunuza bulaşmaması için ped kullanmanız gerekir. Ped taktıktan sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Çok ağrılı bir adet döneminiz var ise ağrı kesici ile yatıştırıcı çaylar kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgenize sıcak uygulamakta ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir