Turkovac Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Turkovac Aşı Randevusu Nasıl Alınır?
23.12.2021 11:59
Virüs ile mücadele kapsamında ilk yerli aşımız; Turkovac. 22 Aralık 2021 tarihi ile Turkovac aşısı için acil kullanım onayı alındı. Türk aşısı olmak isteyen vatandaşlar ise Turkovac aşısı randevusunun nasıl alınacağını araştırmaya başladılar bile. Turkovac canlı aşı mı, ne kadar etkili ve yan etkileri nelerdir? Tüm bu soruları sizler için araştırdık.

Tüm dünyanın içerisinde olduğu Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında ilk yerli aşı Turkovac üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapılıyor. Yerli aşı Turkovac 22 Aralık 2021 tarihi ile acil kullanım onayı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden Turkovac’ın kullanıma açıldığını duyurur duyurmaz, vatandaşlar randevuyu nasıl alacaklarını sorgulamaya başladılar. Fahrettin Koca aşıların şuan etiketleme ve ambalajlamalarının yapıldığını belirtti. Aşının acil kullanıma açıldığını belirten Koca, konu ile alakalı ‘’Bir takım tetikler yapılıyor olacak. 1 hafta ya da 10 gün içerisinde söz konusu tetiklerin bitmesini umuyoruz. Yıl bitmeden önce gelecek hafta sonu aşı kullanıma hazır olabilir.’’ ifadelerini kullandı. Turkovac aşısının ilk olarak hangi il ve hastanelerde yapılmaya başlanacağı ile ilgili resmi bir bilgi paylaşılmadı. Aşı randevularınızı MHRS, e-Nabız üzerinden veya ALO 182 hattını arayarak alabilirsiniz.

Turkovac Canlı Aşı Mı?

Acil kullanım onayı alan ilk yerli üretim aşımız Turkovac, önümüzdeki haftalarda hastanelerde uygulanmaya başlanacak. Türk aşısı olmak isteyen vatandaşlar da aşının hangi yöntemlerle üretildiğini merak ediyorlar. Turkovac aşısı inaktif bir aşıdır. Yerli aşımız Turkovac, aynı Sinovac aşısı gibi inaktif yöntemlerle üretiliyor. Geleneksel yöntemlerden biri olarak kabul edilen inaktif yöntemde; virüs parçalanarak etkisiz hale getiriliyor. Bu şekilde insan vücuduna zarar vermeden vücutta bağışıklık uyandırılıyor. Bu tür aşıların üretimi diğer tip aşılara göre çok daha yavaş ve zor oluyor. Türkiye, Turkovac aşısı ile 24 yıl aradan sonra ilk kez kendi aşısını üretmiş ve dünyada Covid-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri olmuş oldu.

Turkovac Ne Kadar Etkili?

 Yerli aşı Turkovac’ın çeşitli varyantlar üzerindeki etkinlik düzeyi araştırılmaya devam ediliyor. Bunun dışında Turkovac aşısının Alfa varyanta karşı %100 etkili olduğu söyleniyor. İzole edilen Delta varyantına karşı etkinlik düzeyi ise şimdilik araştırılmaya devam ediliyor. Turkovac aşısının başta Covid-19 olmak üzere yeni türemekte olan varyantlara karşı etkin bir koruma sağlaması bekleniyor.

Turkovac Yan Etkileri Nelerdir?

Tarih boyunca bilinen tüm aşıların ufak tefek yan etkileri olmuştur. Covid-19 ile mücadele kapsamında üretilen ve yurt dışından getirilen aşıların pek çoğunda ufak da olsa yan etkiler meydana gelmişti. Hafif orta ayarda yan etkiler ile atlatılan aşıların sonunda, tedbirleri uygulamaya devam ederek virüsle mücadeleye devam edildi. Geçtiğimiz gün acil kullanım onayı alan ilk yerli Covid-19 aşımız Turkovac ile alakalı pek soru da gündem oldu. Turkovac’ın olası yan etkileri şüphesiz bu soruların başını çekiyor. İnaktif biçimde üretilen Turkovac aşısının gönüllülerinin ciddi bir yan etki ile karşılaşmadıkları belirtildi. Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş Kara Turkovac aşısına dair değerlendirmelerde bulundu. Yan etkiler üzerine konuşan Kara, ‘’Bu konuda avantajlıyız. İnaktif aşılar dünyada genel manada kullanıldığı için olası istenmeyen yan etkilerin neler olduğunu gördük. Turkovac’ta bu etkilerin görülüp görülmediğine baktık ve verilerin olumlu olduğunu tespit ettik.’’ şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir