Jambon Caiz Mi?

Jambon Caiz Mi?
22.10.2022 21:04
Gündelik hayatımızda sık karşılaştığımız meslek, kişisel bakım, gıda ürünlerinin caiz olup olmadığı hususunu merak ederiz. Jambon, Jawline, Jinekolog caiz mi? Jokeylik, jel tırnak, karides, kefir caiz mi? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Jambon genellikle domuz etinin but kısmından alınan etin, şeker, tuz, nitrat ve baharatlar ile harmanlanarak bir süre saklandıktan sonra yenen bir yiyecektir. Ortalama bir buçuk ay boyunca baharatlar ile bekletilen domuz etine jambon denir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ABD ‘de yaygın olarak tüketilen yiyeceklerden bir tanesi olan jambon, Müslümanlar tarafından diğer domuz eti ürünleri gibi tüketilmez. Jambon yemek caiz değildir.

Jawline Caiz Mi?

Son yıllarda özellikle ünlüler tarafında tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de Jawline’dır. Jawline çene hattı dolgusudur. Çene hattının daha çıkıntılı ve keskin bir görünüme sahip olması için bu işlem yapılır. Jawline bölgesine yapılan ameliyatsız dolgu işlemlerine ise çene hattı dolgusu denmektedir.

Bazı ayetlerde belirtildiği gibi mevcut organları yararak, keserek bozmak ve değiştirmek günahtır. Allah’ın yarattığı ve insan müdahalesi ile değiştirilen organ yapıları bir neden olmaksızın sağlık için değiştirilmediği surette günah ve caiz değildir.

Jinekolog Caiz Mi?

Jinekoloji, kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır ve daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim adı ile bilinmektedir. Kadın hastalıkları ile ilgilenen doktorlara ise Jinekolog denmektedir.

Zaruret olmadan avret yerlerini açmak haramdır, lakin doğum ameliyat ve hastalık gibi durumlarda bir zaruret varsa durum değişmektedir. Jinekolog kadın hastalıkları ile ilgilendiği ve sağlık nedenli olduğu için caizdir.

Jokeylik Caiz Mi?

Jokey, at yarışında atlarına binen kişilere denmektedir. Meslek olarak yapılan jokeylik aynı zamanda bir spor dalı olarak da geçmektedir. Ancak, İslam dini, sporu, oyunu helal kılsa da kumar içeren oyunları, sporları haram kılmıştır. Jokeylik bir meslek olduğu için caizdir.

Jel Tırnak Caiz Mi?

Protez tırnak uygulamalarından bir tanesi olan jel tırnak, tırnağınızın üstüne sürülen ve kurudukça sertleşip tırnak görüntüsü alan bir jeldir. Bu işlem oldukça profesyonelce yapılması gereken bir işlemdir. Yanlış bir işlem uygulandığı takdirde tırnakta hasarlara neden olabilmektedir.

Jel tırnak estetik kaygılarla tırnağa uygulanan bir işlemdir. Jel tırnakta suyun doku ve deriye ulaşmaması halinde abdestte geçerli olmayacaktır. Bundan dolayı jel tırnak caiz değildir.

Karides Caiz Mi?

Karides uzun gövdeye sahip denizde yaşayan bir kabuklu deniz canlısıdır. Düşük kalorili bir protein kaynağı olan karides, dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Bununla beraber kalsiyum ve fosfor dengesini de sağlar.

Deniz hayvanlarında bir tanesi olan karides eklembacaklılardandır. Karides, tatlı ve tuzlu sularda yaşayabilmektedir. Dünya genelinde oldukça fazla tüketilen karides yemek caizdir.

Kefir Caiz Mi?

Kefir, keçi ya da inek sütünden özel olarak hazırlanan ayran tadında ekşimsi bir içecektir. Kefir, bağırsak florasını dengede tutan, probiyotik bir besindir. Kefirde bulunan probiyotik besinler vücut için faydalı bakteriler içerir. Bu bakteriler bağırsak florasını geliştirip besinlerin daha iyi emilmesini sağlar.

Kefir keçi ya da inek sütünden elde edilen doğal bir içecektir. İnsan sağlığı içinde faydaları bulunan kefirin içilmesi caizdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir