Namaz Kılarken Ayaklar Nasıl Olmalı?

Namaz Kılarken Ayaklar Nasıl Olmalı?
12.12.2022 19:34
Namaz kılarken bazı usul ve olan durumları açıklayarak doğru bilgilerle paylaştık. Namaz kılarken ayaklar nasıl olmalı, ağlamak namazı bozar mı, arabada namaz kılarken ayakkabı çıkarılır mı? Namaz kılarken burun kaşıntı ne anlama gelir, cinsellik düşünmek günah mı, cinler musallat olur mu, çorap giyilir mi?

Namaz kılınırken kadın ve erkeğin ayaklarının duruş pozisyonları farklıdır. Erkeklerde sol ayak yatık sağ ayağın kıbleye doğru dik durması gerekir. Kadınlarda ise iki ayağında sağ tarafa doğru yatık olması gerekir. Bu duruş namazın olmazsa olmazları arasında gelir. Bu yüzden erkek ve kadının namazdaki duruşlarında da kısa nüanslar olması ile farklılık görülür.

Namaz Kılarken Ağlamak Namazı Bozar Mı?

Namaz kılarken kimseye zarar vermeden ağlamak namazı bozmaz. Fakat bu ağlama şiddetli ve ses çıkararak olursa namazı bozacaktır. Bu durumda abdest bozulmaz ama kişinin kıldığı namaz bozulacaktır. Eğer ağlama içinizden geliyorsa daha hafif ve kimseye duyurmadan ağlamanız kıldığınız namazın hayrını artırır ve namazınızı da bozmaz.

Arabada Namaz Kılarken Ayakkabı Çıkartılır Mı?

Araba ortamında namaz kıldığımız anlar olabilir. Ayakkabılarımızı çıkarmamız gerekir. Çünkü ayakkabılar pis olması nedeniyle Allah katına ayakkabı ile çıkılması günah sayılır. Kişilerin çorapları ile namaz kılması daha hayırlı olur. Abdest aldıysanız çorabınızı çıkarmanıza gerek yoktur. Fakat ayakkabılarınızı muhakkak çıkarın.

Namaz Kılarken Burun Kaşıntı Ne Anlama Gelir?

Namaz kıldığımız anlarda burnumuz kaşınabilir. Bu durum ara ara başımıza gelebilir. Eğer sabrediyorsak kaşımamız daha hayırlı olur. Sürekli oluyorsa mikrop ve toza alerji olan yerlerde kılmamak daha hayırlı olacaktır. Tabi bu durumu engellenemez hale geliyorsa kendimizi bu yönde biraz daha sabırlı olmak için güce ihtiyacımız olacaktır.

Namaz Kılarken Cinsellik Düşünmek Günah Mı?

Bu tarz düşüncelerimiz oluyorsa bir süre kendimizi farklı konulara odaklamamız gerekir. Sürekli düşünüyor ve namazımızı engelliyorsa vesvese olduğu düşünür. Bu konuları kafamızda başka bir yere koyarak odaklanmamız için farklı bir alternatif yol bulmanız gerekir. Namazı etkilememesi için Allah için kıldığımızı ve bunun bize hayır getireceğini düşünmek daha hayırlı olur. Cinsellik düşünmek eğer başkasına zarar vermiyorsa sadece kendi içindeyse günah sayılmayacaktır.

Namaz Kılarken Cinler Musallat Olur Mu?

Namaz kılarken cinleri düşünürsek sürekli vesvese halinde olursak bize musallat olmasına izin vermiş oluruz. Bu biraz kişinin hayal gücüne bağlı bir durumdur. O yüzden namazı ayrı bir ortamda ve daha sağlıklı kafa ile kılması onun hayrına olur. Kişiler sürekli bu tarz şeyleri düşünmesi bu tarz varlıkların da onu yoklamasına izin verdiği anlamına gelir. Allah katında gerçekleştirdiği hiçbir namazda cinler kişilere musallat olmayacaktır. Bu düşünceleri ve varlıkları hayatından çıkarak farklı yönlere ve kıldığı namaza odaklanması gerekir.

Namaz Kılarken Çorap Giyilir Mi?

Namaz kılarken abdestinizi aldıysanız çorap giymenizde bir sakınca yoktur. Fakat abdest almadan çorap giymeniz günah sayılabilir. Zaten abdest almadan namaz kılınmaz. Bunu herkes bilir. Kadın ve erkeğin namaz anında çorap giymesinde günah sayılacak bir durum söz konusu değildir. Cemaatle kılınan veya dışarda bir cami ortamında çorapla giymenizde sakınca yoktur

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir