İstanbul’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

İstanbul’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:09
Türkiye’nin 1.derece deprem riski taşıyan illerinin en dayanıklı ilçelerine birlikte bakalım. Peki İstanbul’da, Kocaeli’de, Bolu’da depreme dayanıklı olan ilçeler hangileridir? Sakarya’da, Bursa’da, Balıkesir’de, İzmir’de depreme en dayanıklı olan ilçeler hangileridir? Sizin için araştırdık.

Asrın felaketinin ardından gözler İstanbul’da yaşanması beklenen depreme çevrilmiş durumda. Yaşanılan yıkıcı ve “yüz yılın felaketi” olarak adlandırılan depremin ardından İstanbul için bir risk haritası çıkarıldı. Bu haritanın dışında kalan, en sağlam ve dayanıklı ilçeleri birlikte inceleyelim.

Avrupa Yakası,

. Beşiktaş

. Beyoğlu

. Kağıthane

. Şişli

 . Esenler

. Sultanbeyli

. Gaziosmanpaşa

. Kemerburgaz- Göktürk

. Maltepe (kıyıdan uzak bölümler)

. Beykoz (kıyıdan uzak yüksek bölgeler)

. Çekmeköy

. Sultangazi

. Sarıyer( sahilden uzak bölgeler)

. Başakşehir

. Maslak

. Alibeyköy

. Arnavutköy

Anadolu Yakası,

.Altunizade

. Kozyatağı

. İçerenköy

. Fenerbahçe

. Bağdat Caddesi

. Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere hariç)

. Moda (Sahilden uzak kısımlar)

. Koşuyolu

. Eminönü

.Rumelihisarı

. Adalar

Kocaeli’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Özellikle ülkemizde yaşanan son depremin ardından deprem stresi insanların üzerinde büyük stres ve üzüntü yaratmış durumdadır. Riskli bölgelerdeki vatandaşlarımız endişe içinde en sağlıklı ve dayanıklı bölgelerin neresi olduğunu araştırmaktadır. 1.derece deprem riski taşıyan bir diğer ilimizde Kocaeli. Gelin birlikte Kocaeli’ndeki en dayanıklı ilçelere bakalım. 1999 depreminden de neredeyse hiç etkilenmeyen Tavşancıl Kocaeli ilinin en dayanıklı ilçesidir.

Bolu’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Bolu ilimizde çok aktif fay hatları bulunmaktadır. Özellikle kent merkezi ve civarının çok yoğun risk altında olduğu bilinmektedir. Bolu ilimizin depreme dayanıklı ilçe bilgisine ulaşamadık.

Sakarya’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Sakarya’nın zemini oldukça zayıf bir şehirdir. Bundan kaynaklı olarak birçok bölgesi deprem tehdidi altındadır. Sakarya ilinin en sağlam ilçelerinden biri Camili- Korucuk bölgesidir. Ayrıca Esentepe (Üniversite Bölgesi) Sakarya’nın en sağlıklı bölgelerindendir. Sakarya hiçbir depremde direkt olarak merkez üssü olmamıştır. Ancak zeminin gevşek ve alüvyal özellikler taşımasından dolayı depremlerden çok etkilenmiştir.

Bursa’da Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Bursa 7 aktif fayın üzerinde bulunan bir ildir. Yaşanılan depremlerden de etkilenen bir bölgede yer alan Bursa’nın en sağlam 4 ilçesi belirlendi. Bu araştırmaya göre Orhaneli, Harmancık, Büyükoran ve Keles ilçeleri Bursa ilinin en sağlıklı ve sağlam ilçeleri olarak belirlenmiştir.

Balıkesir’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

Balıkesir ilinin araştırmalar sonucunda sağlıksız ilçeleri belirlenmiştir. Bunların arasında en büyük deprem riski taşıyan ilçeler Manyas, Bandırma ve Gönen olarak belirlenmiştir. Bunun dışında kalan hiçbir ilçenin 7 üzeri bir deprem görmesinin, görse de etkilenmesinin olası olmadığı belirlenmiştir. Fay hattında yaşanacak kırılmaların yalnız bu 3 ilçeyi etkileyeceği ve geri kalan ilçelerin son derece sağlıklı olduğu hazırlanan raporda yer aldı.

İzmir’de Depreme Dayanıklı Olan İlçeler Hangileridir?

İzmir tarihi boyunca birçok depreme şahitlik etmiş, 1.derece deprem riski taşıyan bir ilimizdir. İzmir içinde bir deprem risk raporu hazırlandı ve en sağlam ilçeleri (bölgeleri) belirlendi. İzmir de Buca, Bornova (Evka-3 bögesi),Osmangazi, Bolçova en dayanıklı ilçeler olarak belirlendi. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir