İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?
05.11.2022 15:36
İştahsızlık, yeme isteğinin olmaması veya ağız tadının bulunmaması olarak bilinmesinin yanında, aç olmamak, temel kalori ihtiyaçlarında azalma olarak da tanımlanabilir. İştahsızlık nedenleri ve belirtileri nelerdir, iştahsızlık yapan hastalıklar nelerdir? İştahsızlık psikolojik olabilir mi veya iştahsızlık yapan ilaçlar nelerdir?

İştahsızlığın birden fazla nedeni olabilmektedir. İştah kaybı ya da iştahsızlığın nedenleri arasında, sigara içme alışkanlığı, hamilelik, metabolik problemler, stres, depresyon, migren, anemi, kronik karaciğer hastalığı, beyin sarsıntısı, diyabet, irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı, kusma, KOAH hastalığı, demans, HIV, hepatit, hipotiroidizm, kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, kimyasal tedavi, antibiyotikler, yorgunluk, uykusuzluk, kabızlık, ishal gibi rahatsızlıklar ve hastalıklar bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu hastalıklar tek tek ortaya çıkabilirken, bazı durumlarda birden fazlası aynı anda kendini gösterebilir.

İştahsızlık Belirtileri Nelerdir?

İştahsızlığın bazı belirtileri mevcuttur. Bu belirtilere örnek olarak yorgunluk, halsizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama ve güçsüzleşme, nefes darlığı, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, kilo kaybı, konsantre olamama, dikkat eksikliği, günlük aktivitelerden keyif almama ve unutkanlık verilebilir. İştahta meydana gelen bu azalma, adı geçen belirtilerden herhangi birine sebep oluyorsa vakit kaybetmeden bir uzman doktora danışmakta fayda vardır.

İştahsızlık Yapan Hastalıklar Nelerdir?

İştahsızlık yapan hastalıklara örnek olarak migren, anemi, kronik karaciğer hastalığı, beyin sarsıntısı, diyabet, irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı, kusma, KOAH hastalığı, demans, HIV, hepatit, hipotiroidizm, kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi hastalıklar verilebilir. Bunların yanında sigara içme alışkanlığı, hamilelik, metabolik problemler, stres ve depresyon da iştahsızlığa sebep olmaktadır.

İştahsızlık Psikolojik Mi?

İştahsızlığın psikolojik olup olmadığı hakkında pek çok kişi fikir yürütmüş, araştırmalar yapmış ve ortaya pek çok görüş atılmıştır. Aç olmama durumu olarak da bilinen iştahsızlık, yemek yeme isteğinin azalmasıyla ortaya çıkan bir durum olup, tüm yaş gruplarında ve her iki cinsiyette de görülebilir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülen iştahsızlık, hem psikolojik, hem de fizyolojik sebeplerden kaynaklanabilir. İştahsızlık eğer psikolojik ise, bu duruma stres ve can sıkıntısı sebep oluyor olabilir. Ayrıca kişinin üzgün, depresif, keder, endişe ve kaygı dolu olması da iştahının azalmasına neden olabilir. Duygu durumlarının yanı sıra anoreksiya nevroza da iştahsızlığa sebep olabilen hastalıklar arsında yer alır.

İştahsızlık Yapan İlaçlar Nelerdir?

İştahsızlığa sebep olabilen birden fazla ilaç vardır. Bunlar arasında en yaygın olanları antibiyotikler, mantar ilaçları ve kas gevşetici maddeler olmakla birlikte, kişinin depresyon, migren, yüksek tansiyon, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve Parkinson hastalığını tedavi eden ilaçlar kullanması durumunda, bu ilaçlar da açlığı etkiliyor olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir