İşitme Engelli Polis Olabilir Mi?

İşitme Engelli Polis Olabilir Mi?
17.12.2022 22:29
Polislik mesleği ülkemizde çok değer gören bir meslektir. İşitme engelli, ilkokul mezunu, ilahiyat mezunu polis olabilir mi? İktisat mezunu, işletme mezunu, jilet izi olan, kpss a grubu polis olabilir mi? gibi polis olmak isteyen kişiler tarafından çokça merak edilen soruları araştırdık.

Polislik mesleği ülkemizde çok fazla rağbet görmektedir. Polis olmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Ancak polislik için engel oluşturan bazı durumlar vardır. Renk körlüğü, şaşı bakmak, göz kapağında ameliyat izi, yüzde çok belli olan kalıcı izler, kekemelik ve konuşma bozuklukları, vücudun uzuvlarında şekil bozukluğu, vücutta kesik izi olması, el titremesi gibi bazı durumlar polisliğe engel oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra kulaktaki şekil bozuklukları ve işitme engeli olması polisliğe engeldir. Bu durumlarla başvuruda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

İlkokul Mezunu Polis Olabilir Mi?

Polisliğe başvuru yapabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları maddelemek gerekirse:

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

·        18 yaşını doldurmuş olmak ve 30 yaşını geçmemek.

·        En az lise mezunu olmak.

·        Kadınların boyunun 162 cm’den kısa olmaması, erkeklerin ise 167 cm’den kısa olmaması.

·        Siyasi parti kuruluşlarına üye olmamak.

·        Alkol veya uyuşturucu nedeniyle tedavi görmüş olmamak.

·        Bu zamana kadar hiç ceza almamış olmak.

·        Bireyin silah taşıması için engel bir durumunun olmaması

·        Sağlık yönetmeliği şartlarını taşımak.

Gibi şartlar bulunmaktadır. Şartların arasında en az lise mezunu olmak şartı bulunmasından ötürü ilkokul mezunları polis olamazlar.

İlahiyat Mezunu Polis Olabilir Mi?

İlahiyat önlisans bitirmiş kişiler polislik başvurusunda bulunabilirler. Başvuruda herhangi bir uymayan şarttan dolayı elenmeyip yapılan mülakatları geçtikleri takdirde Polis Meslek Eğitim Merkezine (POMEM)  giriş yaparak polis memuru olabilirler.

İktisat Mezunu Polis Olabilir Mi?

İktisat bölümü 4 yıllık bir bölümdür. Buradan mezun olanlar lisans programını tamamlamış olarak mezun olurlar. Lisans mezunları polislik başvurusunda bulunabileceği için iktisat mezunları da başvuruda bulunabilirler. Başvurularının kabul edilmesi halinde POMEM’e giriş yaparak polis memuru olabilirler.

İşletme Mezunu Polis Olabilir Mi?

Önlisans ya da lisans işletme mezunları polislik başvurusunda bulunabilirler. Çünkü polislik başvurusunda aranan şartlardan birisi en az lise mezunu olmaktır. Başvuruda herhangi bir uymayan şarttan dolayı elenmeyip yapılan mülakatları geçtikleri takdirde Polis Meslek Eğitim Merkezin (POMEM)‘e giriş yaparak polis memuru olabilirler.

Jilet İzi Olan Polis Olabilir Mi?

Normal şartlar altında ruh sağlığı yerinde olan birisi kendisine jilet ile zarar vermez. O yüzden bu durum normal karşılanmamaktadır. Vücudun herhangi bir uzvunda jilet izi olması polis memuru olmaya engeldir.

Kpss A Grubu Polis Olabilir Mi?

Kpss’de A ve B grubu olmak üzere iki ayrım vardır. Ancak polislik için bu ayrımın bir önemi yoktur. İki sınava da girilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Önlisans mezunları her yıl yapılan Kpss A grubu sınavına giremezler. Sadece 2 yılda bir yapılan Kpss B grubu sınavına girebilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir