İlahiyat Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

İlahiyat Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
16.12.2022 23:17
Öğretmenler, eğitim kurumlarında belirlenen hedefler doğrultusunda öğretim programı yürüten uzman kişilerdir. İlahiyat mezunu, inşaat mühendisi, İslami ilimler, İngiliz dili ve edebiyatı öğretmen olabilir mi? İibf mezunu, jeoloji mühendisi, jeofizik mühendisi öğretmen olabilir mi? Öğretmenlik için formasyon hakkı olup olmadığı merak edilen bölümleri sizler için derledik.

Ülkemizde farklı bölümlerden mezun olan insanlar formasyon eğitimleri alarak öğretmenlik mesleği ile kariyerlerine devam edebilmektedir. İlahiyat bölümü mezunlarının formasyon alması durumunda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenliği yapabilme şansı bulunmaktadır. Ayrıca bu kişiler imam hatip liselerinde de Arapça gibi meslek derslerinde görev alabilmektedirler.

İnşaat Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Ülkemizde birçok farklı meslek grubundan insan formasyon alarak öğretmenlik görevi yapmaya çalışmaktadır. İnşaat mühendisleri de formasyon alarak bu görevi yapabilirler ancak işleri diğer meslek gruplarına göre daha zordur. Bu durumun sebebi ise inşaat mühendislerin vereceği dersleri verecek diğer meslek grupları da olduğu ve atama önceliğinin onlara ait olmasıdır.

İslami İlimler Öğretmen Olabilir Mi?

Ülkemizde öğretmenlik bölümü okumadan da öğretmen olmak mümkündür. Eğer okuduğunuz ve mezun olduğunuz bölüme böyle bir fırsat tanınıyorsa formasyon alarak öğretmenlik yapabilmektedirler.

İslami İlimler bölümünden mezun olan kişilerin pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapmaları mümkündür. Bu kişilerin ilk ve orta dereceli okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenliği yapabilme şansı bulunmaktadır. Ayrıca bu kişiler imam hatip liselerinde meslek dersleri de verebilmektedirler.

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Öğretmen Olabilir Mi?

Birçok insan öğretmenlik bölümü okumadan formasyon alarak öğretmen olmakta ve atama almaktadır. Birçok Fen – Edebiyat bölümü mezununa formasyon alma hakkı verilmektedir. Coğrafya bölümü de formasyon verilen bölümlerden bir tanesidir. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü mezunları filolog unvanı kazanırlar. Bu unvana sahip kişiler mezun olduktan sonra formasyon eğitimleri alarak okullarda İngilizce Öğretmenliği mesleğini icra edebilmektedirler.

İibf Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Ülkemizde birçok farklı bölümden mezun olan insanlar formasyon alarak öğretmenlik mesleğini icra edebilmektedir. İibf’nin açılımı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’dir. Bu fakülte altında birçok farklı dal bulunmaktadır. Bu fakültenin bölümlerinden sadece Kamu Yönetimi ve Hukuk mezunu olanlar formasyon alarak öğretmen olabilmektedirler.

Jeoloji Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Ülkemizde birçok meslek grubundan insan pedagojik formasyon alarak öğretmen olmaktadır. Bu meslek grupları arasında mühendisler de bulunmaktadır. Ancak 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre yayınlanan çizelgede Jeoloji mühendisleri bulunmamaktadır.

Jeofizik Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Türkiye’de işsizlik oranı 2022 yılında yapılan araştırmalara göre %10,2 olarak belirlenmiştir. Türkiye, bu oran ile Avrupa’da yer alan 32 ülke içinde 3. Olmuştur. Ülkemizde okuduğu bölümden mezun olan birçok insan kendi bölümü ile ilgili bir iş bulamamaktadır. Durum böyle olunca insanlar gerekli eğitimleri alıp öğretmen ya da polis olmaya çalışmaktadır. 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre yayınlanan çizelgede hangi bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabileceği açıklanmıştı. Bu çizelgede jeofizik mühendisleri bulunmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir