Okul Fobisi Olan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

Okul Fobisi Olan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?
03.12.2022 21:38
Şiddetli bir kaygıyla çocuğun okula gitmek istememesi veya tamamen reddetmesi durumuna kısaca “okul fobisi“ denilmektedir. Ebeveynleri yakından ilgilendiren bu duruma biraz daha yakından bakalım. Okul fobisi olan çocuğa nasıl davranmak gerekir, nedenleri nelerdir, çocuğa öğretmen nasıl davranmalı? Okul fobisi belirtileri, ilgili kitapları nelerdir? Detayları yazımızda.

Özellikle okulun ilk başlangıç yıllarında, kademeler arası geçişlerde sıklıkla görülebilen, okula gitmek istememe, okul saati ve gününden çekinmek, korkmak ve istememek gibi durumlarla ortaya çıkmaktadır. Sadece çocuklarda değil farklı sebeplere bağlı olarak 5-7 yaş, 11-12 yaş ve 14-16 yaş grubu arasında da sıklıkla görülebilmektedir. Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen ve bunun için birçok fedakarlık yapan anne-babalar için üzücü ve yıpratıcı bir süreç olabilir.

Ancak bunun geçici ve birçok ebeveynin yaşayabileceği bir durum olduğunu unutmayın. Ve çocuklarınızla kesinlikle kızgın ve alaycı bir ses tonuyla konuşmayın. Özgüvenlerinin kırılmasına sebep olabilirsiniz.

Çocuğunuzu okula hazırlarken sıradan ve normal bir gün olarak başlayın kesinlikle telaşlı ve heyecanlı olmayın. Çocuğunuzun bu süreçte sizin davranışlarınızı izliyor olduğunu unutmayın. Sizin sakinliğiniz, güler yüzünüz kendisine güven duymasını sağlayacaktır.

Okula karşı bir uyum problemi yaşayan çocuğunuzla bu dönemde bağ kurmanız ve onu yaşadığı bu durumdan kaynaklı suçlamamalısınız. Hepimizin bir zamanlar çocuk olduğunu, bir şeylerden korktuğumuzu ve savunmasız hissettiğimiz zamanlar olduğunu lütfen unutmayın.

Çocuğunuzun size sorular sormasına, kalbini açmasına ve korkularını paylaşmasına müsaade edin. Sorularını mantık çerçevesinde içtenlikle cevaplayın. Okulun ne kadar güzel bir yer olduğunu, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte neler başarabileceğini ve okulun bir zorunluluk değil daha çok güzel bir aktivite olarak yapılması gerektiğini vurgulayın.

Çocuğunuz okula yeni başlayacaksa ya da okul değişikliği yapacaksa, başlayacağı okulu önceden birlikte gezebilir, birlikte okul alışverişi yaparak güzel kalemler defteler alabilirsiniz. Ayrıca öğretmenleriyle de tanışabilirsiniz. Bu uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

Okul Fobisi Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak çocuklar okula başlama konusunda heyecanlı olsalar da bazen okul fobisi geliştirebilirler. Buna genellikle ilk gün korkusu-ilk gün sendromu denilmektedir. Bazen de okula başladıktan sonra herhangi bir sebebe bağlı olarak gitmek istemeyebilirler.

En büyük belirtilerinden birisi “Ayrılık endişesi“ dir. Çocuklar ailesinden ve özellikle annesinden ayrılmak istemezler. Bunun yanında farklı ve kalabalık bir ortama girmek istememe, kendini yalnız hissetme, kendisinden beklenen gerçekçi olmayan beklentiler ve akran zorbalığına maruz kalma gibi durumlardan kaynaklı olarak çocuk okul fobisi geliştirebilir.

Özellikle çocukta ayrılık kaygısı varsa ya da okula gitmek istememe durumu devamlı şekilde devam ediyorsa ve çözülmüyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Okul Fobisi Olan Çocuğa Öğretmen Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuzun okula başlayacağı ilk gün hem sizin hem de kendisinin hayatında unutamayacağı bir dönüm noktasıdır. Hem okul hayatının hem de yıllarca sürecek dostlukların başladığı o ilk ve en önemli gün gelip çatmıştır. Birçok farklı duygununda size eşlik ettiği bu günde çocuğunuz da bilinmezliğin stres ve gerginliğini yaşayabilir.

Bu süreçte öğretmenlere çok büyük bir iş düşmektedir. Öncelikle çocuğun göstermiş olduğu her tepkide aile aranarak çocuğun okuldan alınmasının önüne geçmeli ve mümkün olduğunca çocuğun okulda kalması sağlanmalıdır. Kızgın ve otoriter bir tavırdan ziyade daha anlayışlı ve çocuğu okula adapte edecek daha profesyonel yöntemlere başvurulmalıdır.

Okul Fobisi Belirtileri Nelerdir?

Okul fobisi çocuklarda tipik belirtilerle kendisini göstermektedir. En sık ve en gözlemlenebilir şekilde olan tepkiler ise şu şekilde sıralanabilir,

Okul saati ya da günü yaklaştıkça hastalanma(karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi)

Ağlama atakları ve krizleri

Uykusuzluk

Sinirlilik

Saldırganlık

Sıkıntılı ruh hali

Gibi durumlar oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu tip durumlarda elinizden geldiğince sakinliğinizi koruyarak çocuğunuzun bu sürece adapte olmasında ona yardımcı olmalısınız.

Okul Fobisi İle İlgili Kitaplar Nelerdir?

Çocuğunuzun okul fobisini yenmesi için profesyonel destek de alabilirsiniz. Bu konuda Türkiye’de alanında uzman birçok isim bulunmaktadır. Ayrıca kitapların gücünden de yardım alabilirsiniz. Bunun için de size önerebileceğimiz, çok doğru bir teknikle profesyonel ellerden çıkma kitaplar var.

Avucundaki Öpücük: Audrey Penn

Okula Gitmek İstemiyorum: Ayşen Oy

Zeytin Okula Gitmek İstemiyor: Christian Lamblin

Elif Okula Başlıyor: Liane Schneider

Okulda İlk Gün: Mızmız Mırnav

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir