IP Adresleri Ne Kadar Saklanıyor?

IP Adresleri Ne Kadar Saklanıyor?
08.06.2022 13:42
IP adresleri kişisel verilerin korunması kapsamında başka kullanıcılara açık şekilde sunulmuyor. IP adresleri son zamanların en önem verilen konuları arasında bulunuyor. IP adreslerinin ne kadar saklandığı, internet kullanıcıları tarafından sorgulanıyor.

IP adresleri; internete bağlanan her cihaz için kişisel bir kod ile sunuluyor. IP adresleri kişisel verilerin korunması kapsamında resmi olarak gizleniyor. IP adresleri ile internet kullanıcılarının konumlarına dahi ulaşım sağlanabiliyor. Resmi kurumlar ve kuruluşlar için ve adli işlem uygulamalarında savcılık internet kullanıcılarının IP adreslerinden konumlarına erişim sağlayabiliyor. Bu da kullanıcılara IP adreslerinin ne kadar saklandığını sorgulatıyor.

IP adresleri resmi olarak 1 sene boyunca saklanıyor. Ancak her modem resetlemesi sonunda değişen IP numaraları yeniden saklama verileri arasına geçiyor. IP adresleri kişisel verilerin depo sistemlerinde saklanırken, internet kullanıcılarının hakkında açılan herhangi bir dava durumunda resmi makamlar ile paylaşılabilir. IP adreslerinin paylaşımı kişilerin herhangi bir suça karışması, haklarında dava açılması, taciz, kişisel verilerin ihlali gibi durumlarda gerçekleşir. IP adresi paylaşılan kullanıcının konumuna savcılık izni ile ulaşılabilir.

IP Adresinden Yer Bulunur Mu?

Sıradan internet kullanıcıları için elde bulunan IP adresi ile yer bulmak mümkün değildir. Yani profesyonel bir ekibin eline geçmeyen IP adresi ile yer bulmak kolay değildir. IP adresinden yer bulmak, internet kullanıcısının adli işlere karışması ile resmi makamlar tarafından gerçekleştirilebilir. Yani teknik olarak IP adresinden yer bulmak mümkündür.

Instagram Hangi Durumlarda IP Verir?

Instagram sosyal medya platformları içerisinde en sık kullanılan uygulamalardan biri olarak yer alıyor. Instagram platformu milyonlarca kullanıcısı ile büyük bir dünya haline dönüşüyor. Instagram kullanıcılarının birbirleri ile mesajlaşabildiği, birbirleriyle gönderi paylaşabildiği, fotoğraflar ve hikâyeler paylaşabildiği sosyal bir ortam olarak tanımlanıyor. Instagram internet ağı ile erişime açık olduğu için kullanıcıların kişisel IP adresleri veri depolama bölümünde bulunuyor. Instagram kullanıcıların hakkında açılan davalarda, kişisel verilerin ihlali, taciz gibi durumlarda IP verir.

Facebook Hangi Durumlarda IP Verir?

Facebook sosyal medya mecralarının en eskisi olmakla birlikte en popüleri olma konumunda yer alıyor. Sosyal paylaşım siteleri her ne kadar artmış olsa da Facebook platformlar arası popülerliğini korumaya devam ediyor. Facebook platformuna erişimler internet ağı ile sağlanıyor. Bu da kullanıcılara Facebook’un hangi durumlarda IP verdiğini sorgulatıyor. Facebook; kullanıcılarının herhangi bir suça karışması, terör, çocuk pornografisi ve benzeri durumlarda IP verir.

Twitter Hangi Durumlarda IP Verir?

Twitter; kullanıcılarının gündem konuları üzerine fikirlerini belli kelime sınırlamaları ile yazabildiği, fotoğraf paylaşabildiği, güncel konuları takip edebildiği bir ortam olarak karşımıza çıkıyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Twitter platformunun kullanıcılarının dava olaylarına karışması günümüzde sık karşılaşılan bir durum olarak biliniyor. Twitter; kişisel verilerin ihlali, adli suç, taciz ve benzeri durumlarda IP adresini paylaşır. IP adresleri ancak resmi kurumlar ve makamlar ile paylaşılır. IP adresi paylaşılan kullanıcıların konumları ve gereken durumlarda kişisel verileri ancak ilgili kurumlar ile paylaşılır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir