İnsülin İğnesi İçin Şeker Kaç Olmalı?

İnsülin İğnesi İçin Şeker Kaç Olmalı?
02.02.2023 15:30
İnsülin iğnesi ile enjekte edilen insülin, vücudunuzda glikozun metabolizmasını hızlandırır. İnsülin iğnesi için şeker kaç olmalı, insülin iğnesi içilirse ne olur? İnsülin iğnesi kaşıntı yapar mı, kimlere verilir, kolun neresine vurulur ve koldan insülin iğnesi nasıl yapılır. Tarzında insülin iğnesi hakkında merak edilen soruları siz değerli takipçilerimiz için bu yazımızda yanıtladık.

İnsülin iğneleri, diyabet hastaları tarafından kullanılan bir tedavi yöntemidir. İnsülin iğneleri ile verilen insülin miktarı, kişinin vücut yapısı, kan şekeri düzeyi, aktivite düzeyi ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bu nedenle, insülin iğneleri için şeker düzeyi için genel bir hedef belirlenemez. İnsülin iğneleri kullanırken, kişinin kan şekeri düzeyleri sürekli olarak izlenmeli ve gerektiğinde dozaj değiştirilmelidir. Doktorunuz veya diyabet uzmanınız, kişiye özel bir hedef kan şekeri düzeyi belirleyebilir.

İnsülin İğnesi İçilirse Ne Olur?

İnsülin iğneleri, enjeksiyon yoluyla vücuda verilen bir ilaçtır. İnsülin iğneleri içilirse, vücudun emilim yolu farklı olduğu için insülinin etkisi az olur veya hiç etkili olmayabilir. Ayrıca, insülin iğneleri içilirse mide veya bağırsaklarda enflamasyon yapabileceği için yan etkiler oluşabilir veya zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, insülin iğneleri yalnızca enjeksiyon yoluyla kullanılmalıdır.

İnsülin İğnesi Kaşıntı Yapar Mı?

İnsülin iğnesi kaşıntı yapabilir, ancak bu genellikle geçicidir ve iğnenin uygulandığı bölgede kızarıklık veya yanma oluşmasına neden olabilir. Eğer kaşıntı devam ederse veya ciddi bir şekilde şikayet edilirse, doktorunuza danışmanız önerilir.

İnsülin İğnesi Kimlere Verilir?

İnsülin iğneleri, tip 1 veya tip 2 diyabet hastalarına verilir. 

Tip 1 diyabet, vücudun insulin salgılamaması nedeniyle oluşan bir sağlık durumudur. Bu nedenle, tip 1 diyabet hastalarının vücuduna insülin enjeksiyonu yapmaları gerekir. 

Tip 2 diyabet ise vücudun insulinin yetersiz salgılanması veya vücudun insulinlere dirençli olması nedeniyle oluşan bir sağlık durumudur. Bu nedenle, tip 2 diyabet hastaları, ilaçlar veya diyet ve egzersiz programları ile tedavi edilirken bazı durumlarda insülin enjeksiyonu yapmaları gerekebilir. 

Ayrıca, bazı sağlık durumlarında da insülin iğnesi kullanılabilir. Örneğin, polikistik over sendromlu kadınlar, gestasyonel diyabet gibi.

İnsülin İğnesi Kolun Neresine Vurulur?

İnsülin iğneleri, kolun belirli bölgelerine vurulabilir. En sık kullanılan bölgeler arasında triceps, biceps, arka kol, ve ön kol bulunur. Doktorunuz veya diyabet uzmanınız, kişinin vücut yapısına ve enjeksiyon yapılacak bölgenin duyarlılığına göre en uygun enjeksiyon bölgesini önerir.

Koldan İnsülin İğnesi Nasıl Yapılır?

Koldan insülin enjeksiyonu yapmak için, aşağıdaki adımlar izlenmelidir:   

·        Elinizi yıkayın ve hijyen kurallarına uymak için eldiven giyin.    

·        Enjeksiyon yapmak istediğiniz bölgeyi temizleyin.     

·        İğnenin ucu önceden sterilize edilmelidir.    

·        İğnenin ucunu yerine oturtun ve iğnenin kapağını çekin.    

·        İğnenin ucunu cildin üzerine yerleştirin ve iğneyi yavaşça cilde girin.    

·        İğnenin içindeki insülini yavaşça verin ve iğneyi çekin.     

·        Enjeksiyon yapılan bölgeyi bağımlı olmaksızın basın.     

·        İğnenin atılması için uygun bir yere atın.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir