Maliye Okuyan Biri Hangi KPSS’ye Girer?

Maliye Okuyan Biri Hangi KPSS’ye Girer?
29.10.2022 14:18
Maliye bölümü oldukça sık tercih edilen bölümler arasındadır. Maliye okuyan biri hangi KPSS’ye girer, kendini nasıl geliştirir, öğretmen olabilir mi? Maliye okuyanlar nerelerde staj yapabilir, bankada çalışabilir mi? Maliye okuyan biri kendini nasıl geliştirir, muhasebeci olabilir mi, formasyon alabilir mi? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Maliye bölümü mezunları hem özel sektörde hem de devlet kurum ve kuruluşlarında çalışabilmektedirler. KPSS A ve B Grubu sınavına girebilen Maliye bölümü mezunları aldıkları puanlara göre devlet kamu ve kuruluşlarına atanabilmektedirler.

Her iki grup türünün sınavına girebilen Maliye bölümü mezunları her iki grupta da ayrı ayrı görevlendirme alabilmektedir. Maliye bölümü mezunları genel olarak A grubunun sınavına katılım göstermektedirler.

Maliye Okuyanlar Bankada Çalışabilir Mi?

Maliye bölümü okuyan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de Maliye bölümünde okuduktan sonra bankada çalışıp çalışamayacaklarıdır. Maliye bölümü mezunları ekonomik anlamda eğitim almış ve yetiştirilmiş olan kişilerdir.

Maliye bölümü mezunları; Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Belediyeler, Sayıştay, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurum ve kuruluşlarda göre yapabilmektedirler. Aynı zamanda Maliye bölümü mezunları özel bankalarda olduğu gibi devlet bankalarında da çalışabilmektedirler.

Maliye Okuyanlar Nerelerde Staj Yapabilir?

Maliye bölümünde okuyan kişilerde staj yapma durumu üniversitelerin staj isteme zorunluluğuna göre değişmektedir. Maliye bölümü okuyan kişiler de staj yapma süresi 40 iş günüdür. Stajlar, staj komisyonlarınca uygun görülen özel ve kamu sektöründeki işletmelerin muhasebe departmanlarında staj yapabilmektedirler.

Maliye Okuyan Biri Kendini Nasıl Geliştirir?

Akademik kariyer birçok kişi için oldukça önemlidir. Maliye bölümü okuyan kişilerde akademik kariyerlerini nasıl ilerleteceğini ve kendilerini nasıl geliştireceklerini düşünmektedirler. Maliye bölümü okuyan kişiler, Yüksek Lisans ve Doktora yaparak kendilerini geliştirebilirler. Bunun dışında dil öğrenmek ve kendi mesleklerini icra ettirmekte gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Maliye bölümü okuyanlar Yandal ve Çap yaparak bölümlerine ekleme yapabilir, kendilerini geliştirebilir ve iş sahalarını genişletebilirler.

Maliye Okuyan Biri Öğretmen Olabilir Mi?

Maliye bölümü ekonomi alanında araştırmalara yapan ve çıkan sonuçlara göre değerlendirmeler yapabilecek ve bu sorunlara yönelik çözümler üretecek olan uzmanlar yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. Maliye bölümü ekonomi, piyasa ve devlet politikalarını yakından takip etmektedir. Analiz ve matematik bölümü ağırlıklı olan maliye bölümü mezunları öğretmen olamamaktadır.

Maliye Okuyan Biri Muhasebeci Olabilir Mi?

Maliye bölümü okuyan kişilerde matematik dersleri ağırlıklı olarak görülmektedir. Ekonomi alanında çalışmalar yapan maliye bölümü, ekonomik sorunları çözmeye yönelik mali faaliyetleri yerine getirecek uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Üniversitelerin iktisat, işletme, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, ekonometri ve maliye gibi bölümlerinden mezun olan kişiler mali müşavir olabilmektedirler.

Maliye Okuyan Biri Formasyon Alabilir Mi?

Maliye bölümü okuyan ve mezun olan kişiler özel kurum ve devlet kurumlarında iş imkanına sahiptirler. Aynı zamanda akademik kariyer anlamında ilerleyen kişiler gerekli eğitimi aldıktan sonra Akademisyen olarak da çalışabilirler. Maliye bölümü mezunları, mezun olduktan sonra pedagojik formasyon alabilmektedirler. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir