Almanca Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Almanca Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?
30.06.2022 09:40
Almanca öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir, Almanca öğretmenliği bölümü hangi üniversitelerde var, Almanca öğretmenliği bölümü için kaç net gerekir, Almanca öğretmenliği bölümü için hangi sınava girilir, Almanca öğretmenliği bölümü kaç yıllıktır, Almanca öğretmenliği bölümü KPSS hangi puan türü, Almanca öğretmenliği bölümü ne kadar kazanıyor vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Almanca Öğretmenleri, yer aldıkları kurumlar içerisinde öğrenim gören kişiler için Almanca dilini öğretmek, edebiyat kültürlerini ve eserlerini tanıtmak noktasında görev almaktadırlar. Almanca Öğretmenleri, sahip olmuş oldukları sıfat gereği beraber eğitim kurumlarında eğitmen olarak yer alabilme seçeneğinde bulunabilirler. İlk ve orta okul, liselerde öğretmen şeklinde yer alırlar.

MEB’in kadrosunda yer alan özel ve devlet okullu mezunlar adına çalışma bölümleridir. Bu olanakların harici mezunlar üniversitelerde akademik kariyerine devam edebilir, uluslararası ofislerde çevirmen olarak yer alınabilir ve yayınevlerinde eserlerin çevirileri tarzı spesifik bölgelerde görev üstlenebilir. Söz konusu iş olanakları devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek adına mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan yetecek puanı elde etmesi gerekmektedir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Almanca öğretmenliği bölümleri dersleri aşağıdaki gibidir;

·        Almancanın yapısı

·        Karşılaştırmalı Ülke Bilgisi

·        Makro Öğretim

·         Okuma Becerileri

·        Sınıf Yönetimi

·        Materyal Değerlendirme ve Yönetme

·        Yazma Becerileri

·        Özel Öğretim Teknikleri

·        Almanca Ders Kitap İncelemesi

·        Öğretmenlik Uygulaması

·        Almanca Öğrenme ve Öğretme Teknikleri

·        Dil Edinimi

·        Sınıf Yönetimi

·        Eğitim Psikolojisi

·        Almanca Türkçe Çevirme Yöntemleri

·        Eğitim Sosyolojisi

·        Sözlü İletişim Becerileri

·        Edebi Metin İnceleme ve Öğrenme

·        Almanca Öğretmede Dram

·        Özel Öğretim Teknikleri

·        Çocuklara Yabancı Dil Öğrenme

Ve çok dersten 8 yarıyıllık eğitim dönemince sorumlu olacaktır. Bütün bu dil ve öğretmeye dayanan dersleri başarı ile bitiren öğrenciler “Almanca Öğretmenliği Lisans Diploması” elde etmeye hak elde ederler. Diplomayı kazanan öğrencilere de “Almanca Öğretmeni” unvanı kazanırlar.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Almanca Öğretmenliği, Alman dilini ve edebiyatını hem tarihi hem de çağımızda araştıran, belgeleyen ve yayan insanlar bilimler bölümüdür. Almanca projelerin akademik bölümleri çoğunlukla dil ve edebiyat bileşeninin yanında Alman kültürü, Alman tarihi ve Alman siyaseti derslerini barındırır. Bu bölge adına ortak Almanca adları Germanistik, Deutsche Philologie ve Deutsche Sprachwissenschaft und Literaturwissenschaft'tır. Bu proje konusu daha fazla Alman projeleri, Alman dili ve edebiyatı ya da Alman filolojisi olarak isimlendirilir. Almanca öğretmenliği olan bazı üniversiteler aşağıdaki gibidir;

·        Gazi Üniversitesi

·        Anadolu Üniversitesi

·        Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

·        Ondokuz Mayıs Üniversitesi

·        Çukurova Üniversitesi

·        Bursa Uludağ Üniversitesi

·        Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi

·        Dicle Üniversitesi

·        Hakkari Üniversitesi

·        Dokuz Eylül Üniversitesi

·        Marmara Üniversitesi

·        İstanbul Üniversitesi

Almanca Öğretmenliği Bölümü İçin Kaç Net Gerekir?

Almanca öğretmenliği bölümü okumak için birçok üniversitede değişik netler gerektirir. Örnek vermek gerekirse, Dokuz Eylül Üniversitesinde okumak için Türkçeden 18,25 net, matematikten 6 net, sosyalden 7 net, fenden 0,50 net YDT dilden 9,75 net yapmak gerekir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü İçin Hangi Sınava Girilir?

“Almanca Öğretmenliği” bölümüne girmek istiyorsanız yabancı dil sınavlarına girmeniz lazımdır. Dilciler hangi sınavlara girecek diye merak ediyorsanız dil öğrencileri ilk olarak 1.oturum olan TYT sınavına girmek şarttır. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri vardır. Ardından AYT Dil sınavına girmesi gerekir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Kaç Yıllıktır?

Almanca Öğretmenliği, üniversitede bütün öğretmenlik bölümünde olduğu gibi Eğitim Fakültesi alanında eğitimi verilmektedir. Eğitim süresi ise 4 yıldır.

Almanca Öğretmenliği Bölümü KPSS Hangi Puan Türü?

Almanca Öğretmenliği, sadece Dil puan çeşidine göre öğrenci kabul görmektedir.  2019-2020 YÖK verilerine istisna olarak 16 değişik üniversitede 17 değişik tercih seçeneği ile faaliyet gösterilmektedir.

Almanca Öğretmenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Almanca öğretmeni olmak isteyen kişilerin araştırdığı bir diğer konuda maaşlardır. Almanca öğretmeni maaşı ortalama şekilde aylık 8625 TL'dir. En az Almanca Öğretmeni maaşı 7750 TL, en fazla ise 9500 TL'dir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir