Influencer Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Influencer Hakkında Merak Edilen Bilgiler
30.08.2021 14:30
Sosyal medyanın hayatımızda oldukça geniş bir yer tutmaya başladığını söylemek mümkündür. Influencer nasıl okunur, marketing nedir, ne demek, Influencer ajans başvurusu nedir, eğitimi nedir, Influencer gelirleri ne kadar, Influencer işbirliği başvurusu nasıl yapılır, işbirliği yasası nedir, Influencer ne iş yapar?

Sosyal medyanın hayatımızda oldukça geniş bir yer tutmaya başladığını söylemek mümkündür. Sosyal medya doğru kullanımları ile birlikte son derece yararlı birkaç uygulamadan oluşmaktadır. Ürün tanıtımlarından, ticarete, sanattan eğitime kadar pek çok alanda faaliyet sağlanmasına yardımcı olan sosyal medya kavramı ile birlikte ınfluencer kavramı da hayatımıza girmiştir. İngilizce bir kelime olan influencer, etkileşim ve etkilenme anlamına gelmekte olup, sosyal medyanın ön önemli kavramları arasında yerini almıştır. Influencerlerin genel olarak görevi etkileşim sağlamak ve kitleleri ürün ya da tanırım bazında etkilemektir. Neredeyse son on yılın popüler mesleklerinden olan influencerlık, henüz tam olarak bir meslek gibi görülmese de ilerleyen yıllarda çok daha büyük bir popülariteye kavuşacağı bilinmektedir. Bir tür pazarlama yapan influencerlar, bugüne değin oluşturdukları hayran ve takipçi kitlesi ile birlikte bu kitlenin satın alma davranışını etkileyen kişidir. Çok konuşulan ve oldukça fazla merak edilen influencerlar hakkındaki içeriğimiz sizler için hazırlandı…

Influencer Nasıl Okunur?

İngilizce bir kelime olan influencer kelimesinin nasıl okunduğu da merak edilmektedir. Bu kelimenin okunuşunun ise ‘influensır’ olduğu bilinmektedir. İngilizce bir kelime olmasına karşılık pek çok kişi tarafından bilinen bu kelimenin Türkçe karşılığı ise etkileyen demektir.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing kelimesi de hayatımıza henüz yeni yeni girmeyen başlayan bir kelime grubudur. Etkileyici pazarlama olarak da bilinen influencer marketing, doğal bir pazarlama stratejisidir. Gerek Youtube, gerek Facebook, gerekse de Instagram üzerinden belli bir takipçi kitlesine ulaşan kişilerin çeşitli markalarla anlaşması ve bu markaların tanıtımlarını sosyal medyaları üzerinden yapması sonucunda influencer marketing kavramı ortaya çıkmıştır. Blog sayfalarından ya da instagram hesaplarından yaptıkları tanıtımlarla insanların yani kısacası kendi takipçilerinin satın alma davranışlarını etkilemektedir.  

Influencer Ne Demek?

Instagram, Youtube, Blog ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarının kullanımı ve buna bağlı olarak belli bir kitle oluşturan kişilerin hayatımıza girmesi ile birlikte influencer kavramı da ortaya çıkmıştır. Bu kavramın Türkçe karşılığının da etkileyici pazarlama olduğu bilinmektedir. Kişiler platformlarında yer alan takipçilerinin satın alma davranışlarını etkilemesi ile ortaya çıkan bir kelimedir.

Influencer Ajans Başvurusu Nedir?

Influencer ajans başvurusu belli bir takipçi kitlesine kavuşan kişilerin, fenomen ve Youtuberların bir şirketle anlaşması anlamına gelir. Kişiler ajans başvurusu yaptıktan sonra buraya düşen reklamların yayınlanması için sizden sayfanızda bir yer satmanızı ya da o markayı tanıtmanızı ister. Hal böyle olunca da ajans size belli bir miktar ödeme yapar. Bunun için çeşitli ajanslarla anlaşmanız gerekmektedir.

Influencer Eğitimi Nedir?

Influencer eğitiminin ne olduğu da merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu eğitim ise stratejik planlamaya göre şekil almaktadır. Sevilen markaların nasıl pazarlanacağına ilişkin püf noktalar bulunmaktadır.

Influencer İşbirliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Influencer işbirliği başvurusunun nasıl yapılacağı merak konusudur. İşbirliği başvurusunun yapılabilmesi için pek çok platform bulunmaktadır. Influencer işbirliği için Trendyol, Hepsi Burada, N11 gibi markalarla çalışılabilir, sayfalara mail atılabilir.

Influencer İşbirliği Yasası Nedir?

Influencerların içeriklerinde yer alan örtülü reklamların kaldırılmasına ilişkin bir yasak getirildi. Bu duruma göre içeriklerinde kullandıkları ya da bahsettikleri ürünlerin reklam için mi, sponsorluk için mi olduğunu belirtmeleri zorunluluğu getirildi. Influencerların yasal yükümlülükleri ise bu şekilde belirlenmiş oldu.

Influencer Ne İş Yapar?

Influnecerlar, sosyal medya platformlarında oldukça fazla takipçisi olan kişilerdir. Bu sayede burada yer alan kitle ile ürün satıcısını bir araya getirmeyi planlayarak çalışırlar. Anlaştıkları markalarla onların ürünlerini video ya da postlarında paylaşırlar ve akabinde ise takipçilerin satın alma davranışlarını etkilerler. Kendileri de buradan pay alırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir