İmar Affı Orman Arazilerini Kapsıyor Mu?

İmar Affı Orman Arazilerini Kapsıyor Mu?
15.12.2022 00:20
Kaçak ve çarpık yapılaşmayı engellemek için imar affı çıkarılmıştır. İmar affı orman arazilerini kapsıyor mu? İmar affı olmazsa ne olur, ödemesi nasıl yapılır ve imar affı için yatırılan para geri alınabilir mi? İmar affı ruhsat yerine geçer mi, sit alanlarını kapsıyor mu? İmar affı tekrar çıkacak mı? Tarzında soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve bu yazımızda derledik.

3194 sayılı kanuna göre bu alanlar imar affından faydalanamamaktadır gibi bilgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu alanlar için alınan belgeler geçersiz sayılmıştır ve kabul görmemiştir şeklinde söylemler bulunmaktadır. Ancak imar affının orman arazilerini kapsayıp kapsamadığına dair internet üzerinde çok fazla tutarsız bilgi bulunması nedeniyle net olarak kapsayıp kapsamadığına dair bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

İmar Affı Olmazsa Ne Olur?

İmar affı olmazsa imar affının bazı amaçlar doğrultusunda çıkarılması nedeniyle bu amaçlar yerine getirilemeyebilir. Genellikle çarpık yapılaşma meydana gelen ve bazı düzenlemeler gerektiren binalara imar affı yapılmaktadır. Şayet imar affı olmaz ise bu yapıların restorasyonu ve yenilenmesi zorlaşır ve düzensiz bir çevre planlaması gerçekleşir.

İmar Affı Ödemesi Nasıl Yapılır?

İmar affı ödemesi için öncelikle binanızın cinsi önem arz etmektedir. Binanızın cinsine göre imar affı kayıt bedeli hesaplamaları yapılmaktadır. Bu hesaplamalar mesken ise %3, fabrika ya da işyeri gibi bir bina ise %5 olarak hesaplanır. Örneğin bir eviniz varsa bu mesken cinsine girer. Evinizin imar affı kayıt bedeli (500.000TL’lik bir ev örneği için):

500.000 x %3=15.000 şeklinde hesaplanır.

Fabrika ya da işyeri hesaplaması ise:

1.000.000TL’lik bir bina için

1.000.000 x %5=50.000 şeklindedir.

İmar Affı İçin Yatırılan Para Geri Alınabilir Mi?

İmar affı için imar barışına yapılacak olan başvurular güncellenebilir, iptal edilebilir. Bu durumlarda para iadesi mümkündür. Yani imar affı için yatırılan paranın geri iade alınabilmesi mümkündür.

İmar Affı Ruhsat Yerine Geçer Mi?

İmar affı ruhsat yerine geçebilir tarzında bilgiler bulunsa da bu konu hakkında internet üzerinde net bir bilgi bulunmaması nedeniyle sizlere net olarak bir bilgi sağlayamamaktayız. Bu nedenle imar affının ruhsat yerine geçip geçmediği belirsiz bir durumdur.

İmar Affı Sit Alanlarını Kapsıyor Mu?

3194 sayılı kanuna göre bu alanlar imar affından faydalanamamaktadır tarzında bilgiler bulunmaktadır. Ancak imar affının sit alanlarını kapsayıp kapsamadığına dair internet üzerinde çok fazla tutarsız bilgi bulunması nedeniyle net olarak kapsayıp kapsamadığına dair bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

İmar Affı Tekrar Çıkacak Mı?

İmar affı için yasalar değiştirildi. Geçmişte 3 yılda bir çıkmakta olan imar affı yeni yasalara göre 6 yılda bir olacak şekilde güncellendi. Bu kanuna dayanarak en son 2018 yılında çıkmış olması nedeniyle yeni af hesaplamalara göre 2024 yılında çıkacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir