İltihaplı Romatizma Askerliğe Engel Mi?

İltihaplı Romatizma Askerliğe Engel Mi?
07.10.2022 16:13
Asker olarak çalışmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken zorunluluklar vardır. Peki; iltihaplı romatizma, Gilbert sendromu, psikiyatri ilacı, sigara içmek askerliğe engel mi? Kolda dikiş izi, yüzde dikiş izi, jinekomasti, jilet izi askerliğe engel mi? Araştırdık…

İltihaplı romatizması temelde vücudun kendi bağışıklık sisteminin yine kendi vücut dokularını yabancı olarak algılaması nedeniyle, kendi dokularına saldırması ile oluşmaktadır. Oto-immünite adı verilen bu durum özellikle eklem zarları ve eklem dokularında kendini göstermektedir. İltihaplı romatizması olan kişiler, hastalığın durumuna bakılarak değerlendirme yapıldıktan sonra askerlikten muaf olabilmektedir.

Gilbert Sendromu Askerliğe Engel Mi?

Gilbert hastalığı veya sendromu; karaciğerin temel görevlerini yapmayarak, vücutta ortaya çıkan bazı maddelerin işlenerek uzaklaştırılması mekanizmasındaki bozukluklar nedeniyle birikmesi durumu olarak açıklanabilir. Burada söz konusu olan ve gereğinden fazla birikmesi istenmeyen madde ‘bilirubin’ maddesidir. Gilbert sendromu askerlik için bir engel olarak görülmemektedir.

Psikiyatri İlacı Askerliğe Engel Mi?

Kişilere şizofreni, bipolar bozukluk gibi ruh hastalıkları, psikiyatr tarafından tanı konulduktan sonra askerden muaf tutulmaktadır. Ayrıca sinirsel hastalıklara bağlı rahatsızlıklar, kas seğirmeleri, bayılmalara sahip olan kişiler de askerliğe kabul edilmemektedir. Psikiyatri ilaçları kullanan kişiler değerlendirmeye alınır ve askerlik için uygun olup olmadığı araştırılır. Bu süreçten sonra karar verilmektedir.

Sigara İçmek Askerliğe Engel Mi?

Sigara kullanmak askerlik için engel değildir. Ayrıca askerde sigara ürünleri de kantinlerde yer alan diğer ürünlerde olduğu gibi sadece banka ya da kredi kartıyla satılmaktadır. Kışlalar içerisinde bulunan kantinlerden rahatlıkla temin edilebilmektedir.

Kolda Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Ameliyatlı dikiş izi askerliğe engel olmayabilir ancak kesin sonuç ön sağlık muayenesinde belli olmaktadır. Yanık ve dikiş izi 10 cm e kadar izin verilirken bu durum hastaneden hastaneye değişmektedir.

Yüzdeki Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak ve ömür boyunca askerlik yapmak isteyen Türk gençlerinin belirli şartları taşıması gereklidir Dikkat çeken ve oldukça büyük bir ize sahip olan asker ya da polis güvenlik açığı oluşturacağı için kişinin can güvenliğinin korunması amacıyla alım engellenmiştir.

Jinekomasti Askerliğe Engel Mi?

Halk arasında ‘erkeklerde göğüs büyüklüğü’ olarak tanımlanan jinekomasti hastalığı günümüzde pek çok erkekte rastlanan bir rahatsızlıktır. Jinekomasti hastalığına sahip olan vatandaşlar ise bu rahatsızlığın askerlik görevinden muafiyet sebebi olup olmadığını araştırmaktadır. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen askerliğe engel durumlar arasında yer almamaktadır. Pek çok vatandaş, hastalıkları nedeniyle askere gidip gidemeyeceklerine net bir cevap bulamamaktadır. Cevaplar ön muayeneden sonra bildirilmektedir.

Jilet İzi Askerliğe Engel Mi?

Her Türk gencinin yaptığı zorunlu askerlikte vücutta bulunan yara, yanık izi, jilet izi, dövme, dikiş izi ve benzeri deri problemleri herhangi bir olumsuzluk teşkil etmemektedir. Asker olarak çalışmak isteyen kişiler için belirli kriterler vardır. Bu kriterler gerçekleştirilebiliyorsa engel olarak görülmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir