Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

Kan Bağışı Nasıl Yapılır?
15.11.2022 18:17
Gönüllü olan bir bireyin kan vermesine kan bağışı denmektedir. Ayrıca bu kan, bazı ilaçların yapımında ya da kan nakli nedeni ile kullanılabilinmektedir. Kan bağışı nasıl yapılır, faydaları ve şartları nelerdir, kan bağışı sırasında dikkat edilecekleri inceledik.

İlk önce, kan bağışının gerçekleşebilmesi için başvurduğunuz kan bağışı merkezi size toplamda dört sayfalık bir form vermektedir. Aklınıza gelen her türlü soruyu hemşirelere veya doktorlara sorabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra da kayıt işlemi gerçekleşir. Ve kimlik ve iletişim bilgileriniz kullanılan sisteme kayıt edilir. Yasalar gereği geçerli olan bir kimlik ibraz etmeniz gerekmektedir. Kayıt işlemi esnasında hemşireler tansiyon, ateş, nabız, kan sayımı ve vücut ağırlığınızın ölçümünü yapar.

Daha sonra yapılan fiziksel muayene sonuçları sisteme girilir. Fiziksel muayene sonuçlarını ve doldurmuş olduğunuz formu doktorlar değerlendirir. Bu değerlendirme sonucu sıkıntı oluşturabilecek bir durum çıkmazsa kan bağışçısı olabilmektesiniz. Kan bağışı, özel alana yönlendirilip yapılmaktadır. Bu konuda eğitim almış olan hemşireler, sterilize edilmiş malzemeler ile dirsek çukurunuzdan neredeyse  4-8 dakika süren bir süreç ile sizden 1 ünite kan almaktadırlar.

Kan Bağışı Faydaları Nelerdir?

Kan bağışlamanın faydaları şunlardır:

 Vücudunuzda bulunana kan hücreleriniz yenilenir, verdiğiniz kan ile kan üreten organlar uyarılır ve kan yapar, psikolojiyi rahatlatıp, huzurlu hissettirir.

 Kan bağışlayan herkese kan sayımı, kan grubu ve kan yolu ile bulaşabilen hastalıkların bulunup bulunmadığını anlamak için yapılan testlerin uygulanması yarar olarak düşünülmelidir.

 Gönüllü olarak kan bağışlamak isteyen insanların sayılarındaki artış, toplumsal sağlığın düzeyi üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır.

Kan bağışladıktan sonra, tehlikeli makine operatörleri, pilotlar, ticari araç şoförleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet göstermekte olan meslek grupları yirmi dört saat yaptıkları işe ara vermeleri önerilmektedir.

Bu önerilere uymanıza rağmen baş dönemsi veya baygınlık hissiyatı olur ise bir yere uzanın ya da iki dizinizin arasına başınızı alarak oturun.

Kan Bağışı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bağış sonrasında sigara içmek mide bulantısına veya baş dönmesine sebebiyet verebileceği için ilk dört saat içerisinde içilmemesi gerekmektedir. Kapanmış olan damar duvarında bulunan pıhtının açılmaması için kan bağışında bulunmuş olduğunuz kolunuz ile gün içinde ağırlık kaldırılmaması gerekmektedir. Fazla miktarda sıvıyı ilk dört saat içinde tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca alkol içeren içeceklerin tüketimi ikinci öğünden önce alınmamalıdır. Çünkü vücuttan sıvı atılımını arttıran alkol, sorunlara sebep olabilmektedir. Bir günlüğüne sportif faaliyetlere ara verilmelidir. Gün içerisinde aşırı sıcak olan sauna, hamam tarzı yerlere sıvı kaybını arttırması nedeni ile gidilmemelidir.

Kan Bağışı Şartları Nelerdir?

Kan bağışı esnasında dikkat etmemiz gereken şeyler şunlardır; 19 yaşından gün almış, 66 yaşından gün almamış, ilk defa kan bağışında bulunacak bireylerin 61 yaşından gün almamış, 50 kilonun üstünde olması, son bir sene içinde ameliyat olmamış, akupunktur, piercing ve dövme yaptırmamış olması, kan verebilecek kadar kendini iyi hisseden, herhangi bir bulaşıcı hastalığı bulunmayan, kan bağışlamak isteyen kişiye verilen Bağışçı Sorgulama Formu’nda bulunan sorulara doğru yanıtları verilmesi ve uygun bulunması. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir