İştah Kapanması İçin Ne Yapmalıyım?

İştah Kapanması İçin Ne Yapmalıyım?
07.09.2022 22:37
Kilo vermek isteyen insanların başına bela olan şey iştahları olmuştur. Biz de bu yazımızda iştah kapanması için ne yapmalıyım, iştah kapatıcı şeyler nedir, hangi bitki çayı iştah keser, iştah kapatıcı ilaç var mı, hangi kokular iştah keser, hangi çay tok tutar, nane yağı iştah keser mi, sürekli tok hissetmek için ne yapmalıyım? Sorularını merak edenler için yanıtladık.

İştah artışı veya azalması, uygunsuz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan önemli bir sorundur. Örneğin, iki öğün ara çok uzunsa ve uzun süre yemek yemiyorsanız, vücudunuz aşırı açlık durumuna girer ve kan şekeriniz ve insülininiz dengesizdir. Sonuç olarak, masaya ilk bastığınızda, ihtiyacınız olandan daha fazla yemek yersiniz. İhtiyacınızdan fazlasını yerseniz, yemekten sonra kan şekeriniz daha hızlı düşer ve  bir süre sonra tekrar acıkmış hissedersiniz. İştahınızı kontrol altına almanın en önemli ve etkili adımı, sık  bir yemek listesi oluşturmak ve  aç hissetmemek için dengeli, düzenli yemek yemektir. Buna 3 ana öğüne  3 veya 5 ara öğün daha ekleyebilirsiniz. Ancak tüm besin gruplarından besinleri ve besinleri diyet listenize eklemeniz gerektiğini unutmayın. Bu yöntem "küçük porsiyonlarda yiyin" kuralı olarak bilinir.

İştah Kapatıcı Şeyler Nelerdir?

Elmalar pektin  adı verilen bir madde içerir. Bu madde tokluğa önemli ölçüde katkıda bulunur. Ek olarak, elmadaki diyet lifi, önlenemez iştahı frenlemeye yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi genellikle sodyumda düşük olduğu için eleştirilir, ancak aslında diyet yapanlar için iyidir. Öncelikle bir karbonhidrat olmasına rağmen, potasyum, magnezyum, folik asit ve lif açısından yüksek olduğu için diyette yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve ani aşermeleri önler. Yumurtadaki proteinin gücü ile en lezzetlisi için karşı konulmaz iştahınızla savaşın. Sabahları haşlanmış yumurta yemek, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve sık sık atıştırdığınız  abur cuburları ortadan kaldırır.

Hangi Bitki Çayı İştahı Keser?

Metabolizma hızlandırıcı etkileriyle yağ yakımını destekleyen yeşil çay,  enerji tüketimini artırır ve iştahı bastırır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ve C vitamini vücudun birikmiş toksinleri ve  fazla suyu atmasını sağlar.İçerdiği maddeler zihinsel ve fiziksel yorgunluğun giderilmesinde ve iştah kaybında etkilidir. İdrar söktürücü özelliği ile bilinen, böbreklere etki eden ve en sık kullanılan iştah kesici bitki çaylarından biri olan funda yaprağı çayının, ara sıra içilmesi şiddetle tavsiye edilir. Düzenli kullanımla iştahı bastıran bitkiler kilo vermenize yardımcı olabilir.

İştah Kapatıcı İlaç Var Mı?

Sibutramin, hem casocolamine hem de serotonin yollarında iştah kesicidir. Sibutramin Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bu ilaç beynin açlık merkezini etkiler, iştahı bastırır, kas çalışmasını hızlandırır ve sinir sistemini etkiler. Kalp, tansiyon  ve sinir sistemi  yan etkileri yakından izlenmelidir. Şu anda ülkemizde  kullanılmamaktadır. Bu, diyet takviyelerine yasa dışı olarak sokulan bir ilaçtır.

Hangi Kokular İştah Keser?

Fazla kilolu olduğunu iddia eden 3.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, yemeklerden önce yeşil elma, muz ve nane kokuları verildi. Araştırmanın sonunda bu kişilerin ortalama 5 kilo verdikleri tespit edildi. Yeşil elma, muz ve nane kokusu kişinin iştahını bastırdığı için normalde yediklerinden daha az kalori alarak kilo verebilirler. Koku, elektriksel iletişim yoluyla iştah merkezi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Başka bir deyişle, tat alma duyusunun tatmin edilmesi için koku alma duyusunun tatmin edilmesi gerekir. Almanya'da yapılan bir araştırma, bu kokuları alan kişilerin, koku almayan diğer gruplara göre genellikle daha hızlı kilo verdiğini buldu.

Hangi Çay Tok Tutar?

Tarçın çayı, Tilya çayı, Biberiye çayı, Puerh çayı, Mate çayı tok tutan ve iştahı kesen çayların başını çekmektedirler. Bu çayları içtiğinizde daha tok hissedecek ve aşırı yemek yeme isteğinden kurtulacaksınız.

Nane Yağı İştah Keser Mi?

Açlık mekanizması devreye girdiği andan itibaren, nane yağını üç kez içinize çekin ve koklayın. Ancak, bu her zaman değil, düzenli olarak yapılmalıdır. Kokunun daha uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız 2 damla nane yağı ve 2 damla hindistancevizi yağını aynı anda karıştırın. Karışımı bileğinizin iç kısmına uygulayabilir ve kokunun gittiğini hissettiğinizde işlemi tekrarlayabilirsiniz. Zamanla iştahınızın azaldığını ve kilo vermeye başladığınızı bizzat fark edeceksiniz.

Sürekli Tok Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım?

Salataları öğünlerinize dahil edin: Salatalar, lif ve su oranı yüksek olduğu için midenizi doldurur ve tok hissetmenizi sağlar. Porsiyon Kontrolü ile Ad libitum Tam Tahıl Karbonhidrat Yiyin: Bir başka yüksek lif kaynağı olan tam tahıllar dengeli bir tabak için gereklidir. Diyetinizde tek bir besin grubuna odaklanmak yerine  dengeli tabağınıza sağlıklı karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ gruplarını dahil edin. Ayran, çorba, cacık gibi sıvı bazlı yiyecekleri öğünlerinize dahil edin ve yemeklerden önce bir bardak su içmeyi unutmayın. Sıvılar midede hacim oluşturur ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir