İleri Yaşta Hamilelik Belirtileri

İleri Yaşta Hamilelik Belirtileri
24.06.2022 12:12
Genel anlamda her kadın için benzersiz bir deneyim olan hamilelik ileri yaşlarda riskli durumlar ortaya çıkarabiliyor. İleri yaşta hamilelik doktor kontrolü altında sürdürülmesi gereken riskli bir dönemdir. İleri yaşta hamilelik belirtileri ve ilgili sorular anne adayları tarafından araştırılıyor.

 Hamilelik anne adayları için zorlu bir süreç olsa da genel anlamda benzersiz ve mucize dolu bir deneyim olarak kabul edilmektedir. Hamilelik süreci vücudun genel durumuna göre farklı fiziksel sorunlardan geçebilir. Ancak ileri yaşta hamilelik durumu doktor kontrolü altında sürdürülmesi gereken riskli bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Yaş ilerledikçe kadınlar için fiziksel, ruhsal ve hormonal anlamda hamilelik süreci zorlaşmaktadır. Buna göre yaşı hamilelik için ilerlemiş anne adayları için ileri yaşta hamilelik belirtileri merak konusu olmuştur. İleri yaşta hamilelik belirtileri genç yaşta hamile kalan anne adayları ile hemen hemen aynıdır. İleri yaşta hamilelik belirtileri;

Hafif kanama

Kusma ve şiddetli mide bulantısı

Halsizlik

Aşırı yorgunluk

Regl gecikmesi gibi durumlar altında kendisini gösterir. Normal sayılabilecek bir yaşta hamile kalan anne adaylarında görülen ufak kanamalar ileri yaşta hamilelikte bir miktar daha yoğun şekilde gözlenebilir.

İleri Yaşta Hamilelik Riskleri

İleri yaşta hamile kalmak bir anlamda vücudun olağan dengesini bütünüyle bozmak anlamına geliyor. 9 aylık zorlu bir maraton olarak değerlendirilen hamilelik süreci anne adayları tarafından fiziksel ve ruhsal anlamda pek çok farklı deneyime sahne oluyor. İleri yaşta hamile kalmak ise, pek çok riskli durumu peşinden getiriyor. Bu gibi durumlar anne adaylarının ve bebeklerinin hayatlarını da riske atabiliyor. İleri yaşta hamile kalabilmiş anne adayları için bu durum can sıkıcı bir problem halini alıyor. Bu bakımdan ileri yaşta hamilelik riskleri, anne adayları tarafından internet platformları aracılığı ile sorgulanıyor. İleri yaşta hamilelik riskleri;

Gebeliğin düşük ile son bulma olasılığı normal bir hamilelik dönemine göre en az 4 kat daha fazladır.

Hamilelik sürecinde bebekte genetik anormallikler artabilir.

İleri yaşta hamileliğin en sık gözlenen risklerinden biri erken doğumdur. Erken doğum risk faktörü çoğu zaman hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atabilir.

İleri yaşta gebe kalan anne adaylarında intrauterin gelişme geriliği ortaya çıkma olasılığı normal bir duruma göre en az 2 – 3 kat daha fazladır.

Gebelikte sürekli kanama durumları yaşanabilir.

Fetüs ve yeni doğan ile ilgili yoğun bakım gerektiren problemler yaşanabilir.

Doğum normal bir duruma göre anormal şekilde zor geçebilir.

Anne ve bebeğin hayatı doğum esnasında gelişebilecek komplikasyonlar nedeniyle riske girebilir.

İleri Yaşta Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Kadınların ve erkeklerin yaşları ilerledikçe vücut hormonal anlamda eskisi gibi çalışmamaya başlar. Fiziksel ve ruhsal anlamda yaş alındıkça, hayatın farklı bir evresi başlar. Ancak hamile kalmak hemen hemen her kadın için benzersiz bir deneyim olarak kabul görmektedir. Anne olmak için mücadele eden kişiler için hamile kalmak konusunda geç diye bir tanım yoktur. Bu bağlamda ileri yaşta hamile kalmak için neler yapılması gerektiği anne olmak isteyen kişiler için araştırma konusu olmuştur. İleri yaşta hamile kalmak için;

Böbrek ve karaciğer sağlığınıza önem verin.

Sigara kullanımı, alkol ve kafein alımını mümkün olduğu kadar azaltın.

Doktor kontrolünde kullanılan bazı reçeteli ilaçların, ileri yaşta hamilelik konusunda doğurganlığı arttırabildiğini unutmayın.

Stresi azaltın.

Yumurtlama döneminizi mutlaka takip edin.

Eğer fazla kilolarınız varsa, hamile kalmadan önce form tutmanız bu süreci sağlıklı geçirmeniz açısından faydalı olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir