Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?
22.06.2022 12:57
Pek çok kişi için kışın ya da hasta olduğu zamanlarda vazgeçilmezleri arasında bulunan ıhlamurun bilinen ve kanıtlanan epey faydası bulunuyor. Soğuk havaların vazgeçilmezi olan ıhlamurun ne gibi faydaları bulunuyor? Ihlamurun öksürüğe, enfeksiyona faydası var mıdır? Gebelikteki faydaları nelerdir?

Ihlamur, ıhlamurgiller ailesine mensup ağaç türünde bir bitkidir ve ılıman iklimde yetişebilir. Oldukça uzun ömürlü olan bu ağacın boyu 30 metreye varabilmektedir. 40’tan fazla türü olan ıhlamur ağacının yalnızca birkaç türü kaynatılarak tüketilmeye uygundur.

Özellikleri sıralanan ıhlamurun faydaları ise aşağıdaki şekilde belirtilebilmektedir:

·     Ihlamurun içerisinde yer alan antioksidanlar, kişinin kas ağrılarını ve baş ağrılarını hafifletir ayrıca iltihabı gidermede etkilidir.

·     Soğuk algınlığı ya da grip olan kişilerde meydana gelen tahrişlerin azaltılması için gereken müsilaj isimli bir maddeye sahiptir. Bu sayede ıhlamurun tüketimi sayesinde; boğaz ağrısı, ateş gibi kimi semptomlar hafifletilebilmektedir.

·     Ihlamurun sakinleştirici özelliği olduğu bilinmektedir. Sinirleri yatıştırır ve kişide var olan uyku bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir.

·     Anksiyete, depresyon gibi problemleri olan kişilerde ıhlamur tüketiminin düzenli hale getirilmesi ile kişilerin daha rahat hissetmeleri sağlanabilir.

·     Ihlamurun kan basıncını destekleyen özelliği bulunur. Bu sayede kalp rahatsızlıklarına karşı da koruma sağladığı bilinmektedir.

·     Hipertansiyona iyi geldiği bilinmektedir. Fakat içerdiği maddelerin kişi için etkileri tahmin edilemiyorsa doktora danışılması tavsiye edilir.

·     Ihlamur, saçları ve cildi beslemektedir. Saçlarını parlatmak isteyenler; ıhlamur çayı ile saçlarını yıkayabilirler. Aynı şekilde cildi için faydalanmak isteyenler ise hem içerek hem de buhar banyosu yaparak ciltlerinin ışıldamasını sağlayabilirler.

·     Ihlamurun bağışıklığı güçlendirdiği araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçinde yer alan kimi bileşiklerin, bazı bakteri türlerine karşı olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu sayede de ıhlamur, vücudu destekleyerek bağışıklığı kuvvetlendirir.

Ihlamurun Enfeksiyona Faydaları

Ihlamurun iltihap, enfeksiyon giderici olduğu bilinmektedir. Ihlamur çayında bulunan kimi antioksidanlar sayesinde, solunum yolu iltihapları ya da kas spazmları gibi iltihaplanma durumlarının tedavisinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Ihlamurun Gebelikte Faydaları

Ihlamur, hamilelikte yaşanabilen bazı ağrılı durumlar için oldukça faydalıdır. Spazmların rahatlatılması, krampların hafifletilmesi için etkili olan ıhlamur çayı, ayrıca stresi ve kaygıyı da azaltıcı etkisi ile hamilelikte yaşanan duygu durum değişikliklerinin hafifletilmesini sağlamaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse;

·     Sindirim sorunlarını giderir,

·     Kas gevşeticidir,

·     Kan inceltici özelliği vardır,

·     Spazmları hafifletir,

·     Kişinin sakinleşmesini sağlar,

·     Bağ ağrılarını hafifletir,

·     Öksürüğe iyi gelir.

Ihlamurun Öksürüğe Faydaları

Ihlamurun içinde epey güçlü bir antioksidan olan flavonoid bulunmaktadır. Bu sayede nezle, gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Ihlamur ile yapılan buhar banyosu sayesinde, rahatsızlığı bulunan kişinin tıkanık olan burnu açılır. Öte yandan çayının tüketimi özellikle boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelmektedir.

Özellikle C vitamini kaynağı olarak bilinen limon ile birlikte kullanımı sayesinde, bu tip hastalıkların önlenmesinde de oldukça başarılı bir bitkidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir