Küçükçekmece Gölü Özellikleri Nelerdir?

Küçükçekmece Gölü Özellikleri Nelerdir?
28.07.2022 19:42
Marmara Bölgesi’nde, İstanbul ilinde yer alan Küçükçekmece Gölü’nün özellikleri nelerdir? Küçükçekmece Gölü derinliği ne kadardır, doğal set göllerinden midir? Birçok arkeolojik çalışmaya ev sahipliği yaptığı bilinen bu gölün hikayesi nedir?

Küçükçekmece gölü, İstanbul’daki Küçükçekmece, Bakırköy, Başakşehir ve Avcılar ilçeleri arasında yer alır. Ülkemizde yer alan doğal güzelliklerden birisi olan Küçükçekmece Gölü’nün özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

·Deniz seviyesinde yer alan bir göldür.

·Deniz ile göl arasında çakıllardan ve kumdan meydana gelen bir kıyı oku bulunur fakat burası bir dere ile kesintiye uğrar. Bu dere gölün fazla olan suyunu Marmara Denizi’ne boşaltmayı sağladığı gibi gölün suyunun az olması durumunda da denizden göle su akıtılmış olur.

·Küçükçekmece gölü deniz suyu ile beslenmesinin yanı sıra, çevresinde yer alan Nakkaş Deresi, Eşkinoz ve Sazlı Dere’nin suları ile de beslenmektedir.

Küçükçekmece Gölü Derinliği Ne Kadar?

Küçükçekmece Gölü’nün uzunluğu yaklaşık olarak 10 kilometredir. Genişliğinin 6 kilometre dolaylarında olduğu bilinen bu gölün yüzölçümü 16 kilometre kare civarlarındadır. Ayrıca Küçükçekmece Gölü’nün en derin noktası 22 metre olarak ölçülmüştür.

Küçükçekmece Gölü Mü Büyükçekmece Gölü Mü Büyüktür?

İsimlerinin aksine Küçükçekmece Gölü, 16 kilometre karelik yüzölçümü ve 22 metrelik en derin noktası ile Büyükçekmece Gölü’nden daha büyüktür.

Büyükçekmece Gölü’nün uzunluğu 7 kilometre iken genişliği yaklaşık 2 kilometre kadardır. Ayrıca gölün derinliği de 3,5 metredir. Bu hali ile Büyükçekmece Gölü, 12 kilometre kare civarındaki yüzölçümü ile Küçükçekmece Gölü’nden daha küçüktür.

Küçükçekmece Gölü Doğal Set Gölü Mü?

Küçükçekmece Gölü, kıyı biriktirme şekilleri itibarıyla lagündür. Lagünler diğer isimleri ile kıyı set gölü olmalarından kaynaklı, kıyılarında yer alan koyların ağız kısımlarının zaman içinde kıyı okları sebebi ile kapanması sonucu oluşan doğal göllerdendir.

Küçükçekmece Gölü’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’da Küçükçekmece Gölü’ne gitmek isteyenler için pek çok alternatif güzergâh bulunmaktadır. Bunlardan ilki metrobüsün ya da metronun tercih edilmesidir. Marmaray ile de Küçükçekmece’ye ulaşım sağlamanız oldukça kolaydır. Minibüsler ile yapacağınız aktarma sayesinde Küçükçekmece Gölü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Küçükçekmece Gölü Hikayesi Nedir?

Halk arasında Küçükçekmece Gölü ile ilgili pek çok efsane oluşmuştur. Bunlardan birisi, milattan önce 557 senesinde çok büyük bir deprem meydana geldiği ve bu sebeple Bathenoa isimli kentin sular altında kalarak Küçükçekmece Gölü’nün altında kalmış olduğudur. Nitekim bununla ilgili arkeolojik çalışmalar yapılmış ve bu kentin özelliklerini taşıdığı düşünülen kimi kalıntılar bulunmuştur.

Küçükçekmece Gölü Tuzlu Mu?

Küçükçekmece Gölü, Marmara Denizi ile olan bağlantısı sebebi ile deniz suyundan da beslenmektedir. Bu durumda da az da olsa tuzlu bir yapıda olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Her zaman deniz suyundan beslenmese de gölün suyunun azalması durumunda deniz suyunun göle akıtıldığı bağlantı yerlerinin olması, Küçükçekmece Gölü’nün bazı zamanlarda tuzlu su kaynağından beslendiği anlamını taşımaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir