Havale Sırasında Ne Olur?

Havale Sırasında Ne Olur?
27.09.2022 11:49
Özellikle çocuklarda görülen havale nedeniyle birçok anne adayları ve aileler önlem almaya çalışmaktadır. Havale sırasında ne olur, kalıcı hasar bırakır mı? Havale geçirmek tehlikeli mi, çocuğa zarar verir mi? Ateşli havale kaç dakika sürer, beyne zarar verir mi ve soğuk havaleyi ne tetikler? Yetişkinlerde havale olur mu? Sıklıkla sorulan bu soruların tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Havale genellikle küçük çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Hastalık nedeniyle ateş yükselmeye başladığında çocuk havale nöbeti geçirmeye başlar. Ateşin artması nedeniyle bilinç kaybı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bedensel olarak değişimlerde meydana gelmektedir. Vücut 2 şekle girebilir. Bunlar ise tamamen gevşeme ve kasılma halidir. Özellikle ani kasılmalar artabilir. Havale sırasında meydana gelen diğer belirtiler ise gözlerin kayması, ağızdan salya akması ve çenenin kilitlenmesidir. Havale nöbeti devam ederse 1 dakika gibi kısa sürede havale geçiren kişi uyku haline geçer.

Havale Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Havalenin kalıcı hasar bırakıp bırakmayacağı geçirilen havale nöbetinin süresine bağlıdır. 30 dakikadan uzun süren hava nöbetlerinde kalıcı hasar meydana geldiği görülmüştür. Ayrıca bazı sakatlıklar da görülebilir. Eğer geçirilen havale 30 dakikadan kısa sürmüş ise kalıcı hasarlar meydana gelmemektedir. Genellikle ateşli havale geçirilen bazı çocuklarda 6 yaşlarından sonra epilepsi hastalığının ortaya çıktığı gözlenmektedir.

Havale Geçirmek Tehlikeli Midir?

Ateşli havale geçirmek  kalıcı hasarlar bırakabilmesi nedeniyle tehlikelidir. Eğer 30 dakikadan uzun süren havale geçirilmişse kalıcı hasarlar ve sakatlıklar oluşabilmektedir.  Bu nedenle çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Zaman kaybetmeden acil servise gidilmesi gerekir.

Havale Çocuğa Zarar Verir Mi?

Ateşli havale geçirmek birden çok zarara neden olmaktadır. Özellikle çocuklar üzerinde kalıcı hasarlar ve sakatlıklar meydana gelebilmektedir. Hatta yapılan araştırmalara göre çocukken ateşli havale geçiren çocukların %2’sinde epilepsi hastalığı görülmektedir.

Ateşli Havale Kaç Dakika Sürer?

Ateşli havale geçirme süresi kişinin hastalığına göre değişmektedir. Ateşli havale 1-2 dakika sürebileceği gibi 15,30 dakika da sürebilir. Ateşli havale süresi 30 dakikayı aşarsa vücutta kalıcı hasarlar ve sakatlıklar meydana gelmektedir.

Soğuk Havaleyi Ne Tetikler?

Soğuk havaleyi neyin tetiklemiş olacağı kesin olarak bilinmemektedir. Ama uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda halsizliğin, güneşe birebir uzun süre maruz kalmanın ve çeşitli tümörlerin soğuk havaleyi tetikleyebileceği ortaya çıkmıştır.

Yetişkinlerde Havale Olur Mu?

Havale görülmesi genellikle çocuklarda karşılaşılsa da yetişkinlerde havale olmaktadır. Çocukların yetişkinlerden daha fazla havale geçirmesinin nedeni de çocukların beyinlerinin daha küçük olmasından kaynaklanmaktadır.

Ateşli Havale Beyne Zarar Verir Mi?

Ateşli havale geçiren kişilerin nöbet sürelerine göre beyinde oluşacak zarar değişebilmektedir. Uzun süre geçirilen ateşli havale nöbetleri beyne zarar verebilmektedir. Sürekli ateşli havale geçirmek kişi ve çocuklarda beyin hasarına, zihinsel engelliliğe ve öğrenim bozukluğuna neden olur. Bu nedenle kalıcı hasarlar meydana gelmesini önlemek için anında tedavi edilmesi ve uzman kişilere gösterilmesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir