Hasan Dağı Adını Nereden Almıştır?

Hasan Dağı Adını Nereden Almıştır?
17.08.2022 16:52
Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer alan Hasan Dağı; deniz seviyesinden 3268 metre yükseklikte olup volkanik bir dağ olarak tanımlanmaktadır. Peki, Hasan Dağı yüksekliği nedir, efsanesi nedir, nerededir, volkanik midir yoksa yanar dağ mıdır? Hasan dağı adını nereden almıştır ve hangi ilimizdedir?

Hasan Dağı; deniz seviyesinden 3268 metre yükseklikte yer alan volkanik bir dağdır. Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyü krateri olduğunu söyleyebiliriz. Hasan Dağı’nın adını nereden aldığı ise bu dağ hakkında bilinmeyen ve araştırılan konular arasında yer bulmuştur. Hasan Dağı’nın adını nereden aldığına dair farklı rivayetlerden söz etmek mümkün. Bunlardan en bilineni Anadolu Selçukluları zamanında El- Hasan namı ile tanınan ve ünlü Danişmendname eserinde isimlendirilen komutanın ismine itafen bu adlandırmanın yapıldığı üzerinedir.

Hasan Dağı Nerede?

Hasan Dağı; Antik bir yerleşim yeri olan Çatalhöyük için oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Hasan Dağı nerede olduğu araştırmacılar tarafından dikkat çekiyor. Hasan Dağı’nın Aksaray ile Niğde il sınırları içerisinde yer aldığı biliniyor. Hasan Dağı’nı ziyaret etmek için en pratik yolun Ankara üzerinden Aksaray yolunu takip etmek olduğu söyleniyor.

Hasan Dağı Yüksekliği

Hasan Dağı denizden yüksekliği ile dikkat çekiyor. Hasan Dağı yüksekliği, meraklıları tarafından araştırma konusu haline dönüşüyor. Hasan Dağı yüksekliği 3268 metre olarak kaydedilmiştir.

Hasan Dağı Efsanesi

Hasan Dağı dikkat çekici yüksekliği ile olduğu kadar efsanesi ile de konuşuluyor. Hasan Dağı efsanesi; 25 milyon yıl öncesine sert kabuktan dışarı çıkış ile başlıyor. Coğrafyacılar tarafından Neojen olarak adlandırılan çağ Hasan Dağı için doğum günü olarak kabul edilmiştir. Çatalhöyüklüler Hasan Dağı’nın güzelliğini ancak onu resmetmek ile taçlandırabilmişti. Civarında Antik Kentlerin olduğu kaydedilen Hasan Dağı’nın efsanesine göre burada Sultan Torasan ve Hasan Dede gibi isimlerin mezarları da bulunuyor.

Hasan Dağı Volkanik Mi?

Hasan Dağı volkanik bir dağ olarak adlandırılıyor. Zaman zaman Hasan Dağı’nın volkanik anlamında patlama tehlikesi gündeme gelmiyor değil. Denizden yüksekliği yaklaşık 3268 metre olan Hasan Dağı’nın volkanik olduğunu söylemek mümkün.

Hasan Dağı Hangi Bölgededir?

Hasan Dağı, Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde bir bölgede yer alıyor. 170 metresine kadar meşe ormanları ile kaplı olan Hasan Dağı’nın eteklerinde ve çevresinde Türk Boyları ve özellikle Yörükler yaşıyorlar.

Hasan Dağı Kaçıncı Büyük Dağ

170 metre boyuna kadar çıkan meşe ormanları ile örtülü kalan Hasan Dağı’nın etrafında uzun yıllardan bu yana Türk Boyları ve Yörükler yaşam sürdürüyor. İç Anadolu bölgesi dağlarının içerisinde yükseklik bakımından ikinci sırada yer alan Hasan Dağı eteklerinde Nora Antik Kenti bulunuyor.

Hasan Dağı Hangi İlde?

İç Anadolu bölgesinde bulunan Hasan Dağı, yükseklik açısından Türkiye’nin 2. sırasında yer alıyor. Hasan Dağı Aksaray’da bulunuyor. Ancak genel ve tam bir konum olarak Hasan Dağı’nın Aksaray ve Niğde il sınırları içerisinde yer aldığı bildiriliyor.

Hasan Dağı Yanardağ Mı?

 Ülkemizde iki adet aktif yanardağ bulunuyor. Bu dağlardan biri Erciyes Dağı iken diğerinin Hasan Dağı olduğu kaydediliyor. Hasan Dağı aktif bir yanardağ olarak tanımlanıyor. Hasan Dağı’nda son patlama M.Ö. 6 Bin 600’de yaşandı.

Hasan Dağı Türküsü Var Mı?

Hasan Dağı efsanevi dağlar arasında yer alıyor. Adını aktif volkan dağları arasında yazdıran Hasan Dağı’nın türküsü olup olmadığı merak ediliyor. Hasan Dağı türküsünün pek çok farklı sanatçı tarafından yorumlandığını söylemek mümkün.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir