Hamilelikte Sigara İçmek Çocuğu Nasıl Etkiler?

Hamilelikte Sigara İçmek Çocuğu Nasıl Etkiler?
27.05.2022 11:49
Sigara, geçmişten günümüze pek çok insanın bağımlı olduğu bir şeydir. Özellikle hamile kadınların sigara ile ilgili merak ettiği pek çok soru bulunmaktadır. Biz de yazımızda hamilelikte sigara içmenin çocuğu nasıl etkileyeceğinden ve daha pek çok konudan sizlere bahsettik.

Sigara bağımlısı olan hamile kadınlar, hamilelikte sigara içmenin çocuğu nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyup bu konuyu araştırmaktadırlar. Hamilelikte sigara kullanmak çok riskli bir durumdur. Hamileyken sigara kullanan kadınlar bebeklerinin karbonmonoksite maruz kalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da bebeğin oksijen ve besin temininin kısıtlanmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda bebeğin kalp atış hızının yüksek derecede artmasına, solunum hareketlerinin önemli derecede azalmasına sebebiyet vermektedir. Hamilelikte sigara içen kadınların bebeklerinin doğumda kalp, kollar, bacaklar, kafatası, kasları ve daha pek çok bölgeleri kusurlu bir şekilde doğabilmektedir.

Hamilelikte sigara içmek sadece gebelik sırasında bebeğinizi kötü etkilemez. Bebek doğduktan sonra ani bebek ölüm sendromu, karın ağrısı, astım, solunum enfeksiyonu ve obezite gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar sonucu hamilelik döneminde sigara içen annelerin çocuklarının duygusal gelişimi, davranışları ve öğrenme yetileri sorunlu olabilmektedir. Ayrıca annesi hamile iken sigara içen çocukların ileri dönemde kendi doğurganlıklarında sıkıntılar gelişebilmektedir.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalı?

Sigara bağımlılığına sahip olan hamile kadınlar, hamilelikte sigaranın ne zaman bırakılması gerektiğini merak edip öğrenmek isterler. Eğer planlı bir şekilde hamile kalıyor iseniz kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılması için hamile kalmadan önce sigarayı bırakmanız en doğru karar olacaktır. Ancak hamilelik plansız bir şekilde gerçekleştiyse hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an sigarayı bırakmak riskleri en aza indirgeyecektir.

Hamilelikte Sigara Bırakma Yolları

Hamile olduğunu öğrenen sigara bağımlıları, hamilelikte sigara bırakma yollarını araştırmaktadırlar. Öncelikle sigarayı bırakmak istiyor iseniz etrafınızda sigara içen birinin olmaması gerekmektedir. Öyle biri varsa da yanınızda içmemesi gerekir. Sigara içme isteği geldiğinde dışarı çıkıp ciğerlerinize temiz havanın girmesini sağlamalısınız. Sigara bırakma materyallerine ancak doktor onayı ile danışmalısınız. Bunlara rağmen sigarayı bırakamıyor iseniz sigara bırakma polikliniklerine veya ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’na başvurabilirsiniz.

Hamilelikte Sigara Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zarar verip vermeyeceği hamile kadınlar ve yakınları tarafından merak edilmektedir. Hamilelikte sigara içmek bebeğe hem anne karnındayken hem doğarken hem de büyüdüğünde çeşitli zararlar vermektedir. Bundan dolayı hamilelik döneminde kesinlikle sigara içilmemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Sigara Dumanının Zararları

Hamilelikte sigara dumanının zararları da merak edilen konuların arasına girmeyi başarmıştır. Hamilelikte sigara dumanına maruz kalmak da sigara kullanmak ile aynı etkileri taşımaktadır. Sigara bulunan zararlı maddeler kan yolu ile pasif içicilerde de bebeğe geçmektedir. Hamilelikte düşük yapma, ölü doğum, dış gebelik gibi riskleri arttırmaktadır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir