Hepatit B Nedir?

Hepatit B Nedir?
05.11.2022 15:15
Hepatit B virüsünün sebebiyet verdiği Hepatit B hastalığı, oldukça bulaşıcı olan bir hastalıktır. Hepatit B hastalığı belirtileri nelerdir, kimler risk altındadır, yan etkileri nelerdir? Hepatit B ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B hastalığının oluşma nedeni Hepatit B virüsüdür. Bu hastalığının bulaşmasındaki en sık görülen yollar şunlardır; sterilize edilmemiş olan araçlar ile tıbbi veya diş müdahaleleri, kontrolden geçmemiş olan kan nakli veya kan ürünlerinin kullanımı, kullanılmış olan enjekterün paylaşımı, doğum esnasında anneden bebeğe, diş fırçası ya da diş fırçası gibi kişisel eşyaların paylaşılması, sterilize edilmemiş olan araçlar ile vücut takıları ve dövme uygulamaları, güvenli olmayan cinsel ilişkidir.

Hepatit B Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B hastalığının belirtileri genelde erişkinlerde, bebeklerde ve çocuklarda daha çok karşılaşılmaktadır. Yetişkinler yaklaşık olarak %50 civarı insanda Hepatit B virüsü ile temas ettikten sonra 45 ila 160 gün, ortalama olarak 120 gün, sonrasında semptomlar görülmektedir. Kişi iyileşme dönemine girdiği vakit iştahsızlık, sarılık ve diğer semptomlar kaybolsa da yorgunluk ve halsizlik haftalar hatta aylarca sürebilmektedir.

Hepatit B hastalığının bazı belirtileri; iştahsızlık, halsizlik, yorgun olma, karın ağrısı, baş ağrısı, ateş, koyu renkli idrar, gözlerde ve ciltte sararma, kas ve eklem ağrıları, artrit ve deri döküntüleridir.

Kronik ya da akut hepatit B enfeksiyonu olup olmadığına bakılmaksızın tüm HBsAG pozitif olan bireyler bulaştırıcı olarak kabul edilmektedir. HBsAG, hastalığın bulaşmasından sorumlu olmakta olan maddedir, kan ve vücut sıvılarında semptomların kendini göstermesinden 2 ay öncesinden semptomların ortaya çıkmasından sonrasına kadar olan dönemde mevcut olmaktadır.

HBV yani akut Hepatit B virüsü enfeksiyonu geçiren yetişkin bireylerin oldukça büyük bir kısmı genel olarak tümüyle iyileşebilmektedir ve bu hastalığa karşı da bağışıklık geliştirirler. Aynı zamanda akut hepatit B virüsü (HBV) hastalığı geçiren bireylerin yaklaşık olarak&1 ila 2’sinde oldukça ölümcül olan fulminant hepatit ismi verilen hastalık gelişir. Hepatit B virüsü enfeksiyonu ile bağlantılı olan ciddi sonuçların çoğu, akut hepatit B virüsü enfeksiyonunun sonuçlarının ciddi olabilmesinde rağmen hastalığın kronik hale gelmesi ile gelişmektedir. Her yıl binlerce insan kronik karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanseri tarzı hastalıklar sebebi ile hayatını kaybetmektedir.

Hepatit B Virüs Enfeksiyonunda Kimler Risk Altındadır?

Bu hastalık nedeni ile risk altında olanlar şunlardır; organ ve kemik iliği nakli adayları ve alıcıları, hemodiyaliz hastaları, madde bağımlıları. Ayrıca; Sık sık kan ve kan ürünü kullanmak zorunda olan bireyler, Hepatit B taşıyıcıları aile içi temassız olan aşısız bireyler, eşscinsel veya biseksüel erkekler, birden fazla cinsel eşi bulunan ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunan bireyler.  Hepatit B dışında kronik olarak karaciğer hastalığı bulunan bireyler, piercing, kalıcı dövme yaptırmayı planlayan bireyler, berberler, kuaförler manikür ve pedikürcüler.

Hepatit B Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Hepatit B aşısının en çok görülen yan etkileri, enjeksiyon alanında karşılaşılan ağrı ve hafif ateştir. Bunun yanında baş ağrısı, halsizlik ve huzursuzluk durumları da gelişebilmektedir. Her  600,000 kişide bir görülmekte olan, ölümcül düzeyde alerji yani anaflaksi aşının yan etkileri raporlarına göre nadir de olsa bulunmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir