Hamilelikte Hipertiroid Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Hipertiroid Bebeğe Zarar Verir Mi?
23.12.2022 21:05
Hamilelik dönemi hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Gebelik boyunca birçok durum bebeği etkileyebilir. Peki hamilelikte hipertiroid, bulantı hapı, soğuk hava, ıkınmak bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte ishal, idrar tutmak, ters ilişki bebeğe zarar verir mi? İşte detaylar.

Tiroid bezinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir tür hormon bozukluğu rahatsızlığıdır. Hamilelik döneminde hipertiroidi olan bir kişinin hamilelik boyunca hormonları dengede tutulursa ne anneye ne de bebeğe bir zararı olmayacaktır. Ancak hipertiroid kontrol altına alınmazsa ya da tedavi edilmezse erken doğum, düşük gibi riskler teşkil etmektedir.

Hamilelikte Bulantı Hapı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bulantı ile birlikte kusma, hamilelik döneminin özellikle ilk aylarında en sık görülen durumlardır. Her sabah mide bulantısıyla uyanmak ya da herhangi bir şeyin görünüşünden kokusundan duyulan rahatsızlık sebebiyle bulantı oluşması hamilelik döneminin en çileli durumlarından biridir.

Şiddetli bulantılardan kaynaklı olarak doktora başvurulduğu zaman bulantıyı hafifletici ilaç veya takviyeler verilmektedir. Doktor kontrolünde içilen hiçbir ilaç bebeğe zarar vermez. Ancak özellikle hamilelik döneminde alınan ilaç, vitamin, takviye edici ürün, bitki çayı, tablet gibi ürünler bir doktora sorulmadıkça kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Soğuk Hava Bebeğe Zarar Verir Mi?

Özellikle hamilelik döneminde çok soğuk veya çok sıcak hava durumlarından korunmak gerekmektedir. Anne adayının mümkün olduğunca soğuk havalarda kendisini koruması gerekmektedir. Üst solunum yollarından rahatsızlanarak nezle, grip, zatürree gibi rahatsızlıklara yakalanabilirler. Ancak annenin üşümesi bebeğe etki etmez. Ancak soğuk hava kaynaklı üşütmesi ve hasta olması, bağışıklık sistemini etkilediği için bebeği de etkileyebilir.

Hamilelikte Ikınmak Bebeğe Zarar Verir Mi?         

Ikınmak bebeğin tutunmamasına ya da düşmesine sebep olan bir durum değildir. Hamile bir kadının ıkınması bebeğine zarar vermez. Ancak doğumun yaklaştığı ilerleyen hamileliklerde kabızdan kaynaklı olarak ıkınmalar, karın içerisindeki baskıyı artırarak doğum başlangıcına sebep olabilir.

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik döneminde görülen ishallerin en büyük nedeni gıda zehirlenmeleridir. Bu genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak 1 haftadan uzun süren ve şiddetli şekilde devam eden ishaliniz varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Aksi halde annenin bu dönemde fazla su kaybetmesinden kaynaklı olarak hem anne hem de bebek zarar görebilir.

Hamilelikte İdrar Tutmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde artan kan miktarından kaynaklı olarak vücut dolaşım sistemine uyum sağlayabilmek için fazladan sıvı üretir. Bu sebepten hamileler sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Uzmanlar hamilelerin kesinlikle idrarını tutmaması konusunda uyarmaktadır. Çünkü idrarınızı tutmanız idrar yolu enfeksiyonlarına neden olarak erken doğum ya da düşük riski oluşmasına sebep olabilir.

Hamilelikte Ters İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ters ilişki (anal seks) hamilelikte önerilmeyen bir seks pozisyonudur. Gebeliğe bağlı gelişen hemoroid (basur) probleminiz varsa anal seks bu sıkıntıların daha da şiddetlenmesine sebep olabilir. Rektumdan içeriye doğru itilen bakteri geçişi de olabileceği için enfeksiyon riski taşımaktadır. Hem anne hem de bebeğin sağlığı tehdit altında girebilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir