Genital Siğil Riskleri Nelerdir?

Genital Siğil Riskleri Nelerdir?
27.04.2022 22:55
Günümüzde pek çok insanın şikayetçi olduğu enfeksiyon hastalıkları arasında genital siğil de bulunmaktadır. Genital siğil hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Genital siğil hakkında en çok merak edilen; genital siğil riskleri nelerdir, genital siğil nasıl önlenir gibi farklı soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Genital siğil, zaman zaman göz ile görülemeyecek kadar küçük bir halde meydana gelebilse de bazı zamanlarda Ay çekirdeği büyüklüğünde meydana gelebilir. Genital siğil hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkması mümkün olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Genital siğilin ortaya çıkmasındaki risk faktörleri şu şekildedir; çok erken yaşlarda cinsel hayat başlangıcının olması, birden çok kişi ile korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkiler, genital siğil haricinde başka bir cinsel yolla bulaşması mümkün olan hastalığa sahip olmak diyebiliriz.

Genital Siğil Kanser Yapar Mı?

Genital siğil kanser yapıp yapmayacağına dair pek çok farklı söylem vardır. Ancak bu tür konularda bilgiye halk arasında bulunan söylemler üzerinden değil, tıbbi olarak geçerliliği olan bilgiler üzerinden ulaşmanız oldukça önem taşı. Aksi halde tedavinin önlenmesi gibi sorunlar nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşamanız mümkün olacaktır. Bu noktada genital siğilin kanser yapıp yapmayacağı konusuna açıklık getirecek olursak; genital siğil içerisinde bulunan enfeksiyon ve oluşması mümkün olan virüsler sayesinde kadınlarda rahim ağzı kanserine dönüşebilir. Bu nedenle başlangıçta küçük gibi gözükse de bu enfeksiyon hastalığı çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Hayati tehlike zincirinin bir parçası olan bu hastalığı, fark ettiğinizde derhal tedaviye başlamanız tavsiye edilir.

Genital Siğil Öldürür Mü?

Genital siğilin öldürüp öldürmeyeceği konusunda bilgi verecek olursak bu noktada şunu belirtmek isteriz ki; genital siğilin kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabileceğinden bahsetmiştik. Eğer bu durum gerçekleşirse, rahim ağzı kanseri sebebi ile ölümlerin gerçekleşebildiğini söyleyebiliriz. Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır ki; bu tip hastalıklarda erken teşhis ve hızlı tedavi başlangıcı çok önemlidir. Eğer hastalığınız erkenden teşhis edilir ve bir an önce tedaviye başlanırsa ölüm riski azaldığı gibi, iyileşme hızının artması mümkün olacaktır.

Genital Siğil Nasıl Önlenir?

Genital siğilin nasıl önleneceği konusunda şu ifadeleri kullanmak yerinde olacaktır; her zaman genital siğilden korunmak mümkün olmasa da bu konuda alabileceğiniz birkaç adet önlem vardır. Genital siğilden korunmak için alabileceğiniz önlemler arasında; cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanmanız hem kadınlar hem de erkekler için koruyuculuğu olan HPV aşısı olmanız oldukça önem taşır. Ayrıca birden çok partner ile cinsel ilişki yaşamaktan kaçınmanız gerekir. Çok küçük yaşlarda cinsel ilişkiye başlamamanız da tavsiye edilir. Eğer bu önlemleri alırsanız, genital siğil enfeksiyonuna yakalanmanız oldukça büyük ölçüde önlenmiş olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir