Gri Pasaport Harcı Nasıl Ödenir?

Gri Pasaport Harcı Nasıl Ödenir?
23.01.2023 00:15
Hizmet pasaportu olarak da bilinen gri pasaport, yurt dışında görev alacak kişilere verilir. Gri pasaport harcı nasıl ödenir, süresi bitince ne yapılır? Sözleşmeli personel gri pasaport alabilir mi? Gri pasaport teslim edilmezse ne olur, tek kullanımlık mı, nereye teslim edilir, süresi nasıl uzatılır? Gibi gri pasaport hakkında merak edilen soruları araştırdık ve siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda derledik.

 Pasaport harcını ödemenin 3 yolu vardır:

Anlaşmalı bankalar: Pasaport harcı ödemek için birden çok anlaşmalı banka bulunmaktadır. Bu bankalardan herhangi birisini kullanarak pasaport harcı ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

PTT Şubeleri: Ptt şubelerinden ya Ptt atmlerinden harç ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Yalnız TC kimlik numaranızla ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Online İşlem: Pasaport harcı ödeme işlemini https://ivd.gib.gov.tr adresini de ziyaret ederek online yöntemle harç ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Gri Pasaport Süresi Bitince Ne Yapılır?

Gri pasaport sahibi bir kişi, pasaportunun süresi bitmeden önce pasaport süresini uzatma işlemlerini yaptırmak zorundadır. Eğer pasaport süresini uzatma işlemlerini yaptırmadan pasaport süresi biterse gri pasaport sahibi yeniden pasaport başvurusunda bulunmak zorundadır.

Sözleşmeli Personel Gri Pasaport Alabilir Mi?

Gri pasaport, resmi kurumlar tarafından yurt dışında görev alması üzerine görevlendirilen bir kişiye verilir. Sözleşmeli personellerin gri pasaport alıp almayacağı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Gri Pasaport Teslim Edilmezse Ne Olur?

Hizmet pasaportu olarak da bilinen gri pasaport, yurt dışında devlet için görev alacak kişilere verilen bir pasaporttur. Bu pasaport birçok ülkeye vizesiz girebilmeyi sağlar. Genellik görev süresince alınabilen bu pasaport, görev bitiminden sonra sizi göreve gönderen kuruma teslim edilmesi gerekir. Kuruma teslim ettikten sonra kurum da Nüfus Müdürlüğü’ne gönderir. Ancak döndükten sonra gri pasaportun geri teslim edilmediğinde ne olacağı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Gri Pasaport Tek Kullanımlık Mı?

Gri pasaport genellikle 5 yıllık olarak alınabilir. Ancak bu 5 yıl sizi yurt dışına görev için gönderen kuruma hizmet ettiğiniz süre devam etmektedir. Aynı zamanda görev bittikten sonra ülkeye döndüğünüzde hizmet ettiğiniz kuruma vermelisiniz. Eğer bu kuruma hizmetiniz sonlanırsa gri pasaportunuzun kullanımı da sonlanmaktadır.

Gri Pasaport Nereye Teslim Edilir?

Gri pasaport, resmi kurumlar tarafından yurt dışında görev alması üzerine görevlendirilen bir kişiye verilir. Görev bittikten sonra hizmet edilen kuruma tekrar teslim edilir. Kurum ise pasaportu Nüfus Müdürlüğü’ne gönderir.

Gri Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Türkiye'de pasaport süresi uzatmak için, pasaportunuzun geçerliliğinin bitmesine en az 3 ay kala, Pasaport İşlemleri Merkezi'ne (PIM) başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuzda, pasaportunuzun fotokopisi, nüfus cüzdanınızın fotokopisi ve başvuru ücreti gerekmektedir. Ayrıca, pasaport uzatma işlemi için gerekli diğer belgeler de istenebilir. Eğer pasaportunuzun süresi dolmuşsa veya kayıp/çalıntı ise, yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir