İtfaiye Eri Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

İtfaiye Eri Yeşil Pasaport Alabilir Mi?
23.01.2023 00:46
Yeşil pasaport olarak anılan hususi damgalı pasaport, belirli şartları karşılayan devlet çalışanlarına verilen bir pasaporttur. İtfaiye eri, jandarma, KHK’lılar, Kıbrıs gazileri yeşil pasaport alabilir mi? Kamu işçi emeklisi, koruma güvenlik memuru, kamu personeli yeşil pasaport alabiliyor mi? Yeşil pasaport alma hakkı bulunup bulunmadığı merak edilen mesleklere sizler için bu yazımızda derledik.

Hususi pasaport, kapağının yeşil olması sebebiyle vatandaşlarımız tarafından yeşil pasaport olarak adlandırılmaktadır. Bu pasaportu sahibi olabilmek için belirli kadrolarda bulunan bir devlet çalışanı olmanız gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için 1,2 ve 3. dereceden memur kadrosunda yer almanız gerekmektedir. Bu kadro derecelerinden birine yükselmeye hak kazanan itfaiye erleri yeşil pasaport sahibi olabilir.

Jandarma Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport, devlet çalışanlarına verilen avantajlı bir pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olan vatandaşlarımız birçok ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapabilir ve pasaport harcı ödemezler. Bu pasaportu sahibi olabilmek için 1,2 ve 3. kadro derecesine sahip bir memuriyet yapmanız gerekmektedir. Eğer memuriyet kadronuz bu derecelerden birisi ise yeşil pasaport alma hakkınız bulunmaktadır.

Khk'lılar Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport, devlet için çalışan vatandaşlara verilen pasaport türlerinden bir tanesidir. Yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar birçok ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapabilmektedir. Aynı zamanda pasaport harcı da ödemezler. Yeşil pasaport sahibi olmak için 1,2 ve 3. dereceden memur olmanız gerekmektedir. KHK ile ihraç olan barış akademisyenlerinin pasaportları iptal edilmişti ancak 2020 Şubat ayı itibariyle bu kişiler pasaport almaya başladılar.

Kıbrıs Gazileri Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi damgalı pasaport, belirli şartları karşılayan devlet çalışanlarının almaya hak kazandığı bir pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olmak için 1,2 ve 3. kadro derecesine sahip bir memuriyet görevi yapmış olmanız gerekmektedir. İdare mahkemesi kararına göre er, erbaş ve gazilere üçüncü dereceye düştüklerinde yeşil pasaport alma hakkı bulunması yönünde hüküm verilmiştir.

Kamu İşçi Emeklisi Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi pasaport genel olarak devlet memurlarına verilen pasaport olarak bilinmektedir. Ancak bu durum tam olarak böyle değildir. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için 1,2 ve 3. dereceden memur kadrolarında yer almanız gerekir. Bu derece kadrolarda bulunan devlet memurlarına yeşil pasaport alma hakkı tanınmaktadır. Çalıştığı dönemde bu pasaportu almaya hak kazanan kişiler emekliye ayrıldıklarında da bu pasaportu kullanmaya devam edebilirler.

Koruma Güvenlik Memuru Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi damgalı pasaport, devlet çalışanlarına verilen prestijli bir pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olabilmek için 1, 2 ve 3. dereceden devlet memuru olmak gerekmektedir. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni, zabıt katibi, infaz ve koruma memuru gibi mesleklerde de memuriyet kadroları üçüncü dereceye kadar yükselebilmektedir. Bundan dolayı bu dereceye ulaşan koruma güvenlik memurları yeşil pasaport almaya hak kazanabilirler.

Kamu Personeli Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport, devlet için çalışan vatandaşlara verilen pasaport türlerinden bir tanesidir. Ancak yeşil pasaport olarak bilinen bu hususi pasaport bütün kamu çalışanlarına verilmemektedir. Bu pasaportu sahibi olmak için 1,2 ve 3. dereceden memur kadrosunda yer almanız gerekmektedir. Bu kadro derecelerinde görev yapan bir kamu personeli hizmet süresine bakılmaksızın yeşil pasaport sahibi olabilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir