Green Card Nedir?

Green Card Nedir?
03.10.2022 16:34
Amerika gitme hayali olan milyonlarca insan, Green Card metoduna başvurur. Peki, Green Card nedir? Green Card başvuru tarihleri ne zaman, şartları nelerdir, ücreti ne kadar? Green Card alma şartları, case number nedir? Çekilişi ne zaman yapılır? Tüm bu soruları sizler için araştırdık.

Türkçe adıyla “Yeşil Kart” olarak bilinen Green Card, ABD tarafından Amerika vatandaşı olmayan kişiler için düzenlenen bir çekiliş sonucunda verilen izindir. DV Lottery tarafından düzenlenen bu çekilişi kazanan talihliler, kalıcı olarak Amerika’da çalışma ve oturma izni hakkı kazanırlar.

Fakat Green Card yani Yeşil Kart almak için bazı kriterler mevcuttur. Bu şartları taşıyan kişiler için Amerika yolu açılmış olur. Sadece Amerika değil, bazı ülkelere de Green Card ile giriş yapılabilir.

Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

Green Card başvuruları her sene sonbahar aylarında düzenlenmektedir. Genellikle bu tarihler Ekim ayının ilk haftası ve Kasım ayının ilk haftasıdır. Green Card almak isteyen kişiler, kendilerini Sonbahar mevsiminde başvuru yapacak şekilde hazırlamalıdır.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Amerika’ya gitme hayali kuran ve bunun için Green Card çekilişlerine başvuran insanların taşıması gereken bazı özellikler vardır. Sadece Green Card başvuru şartlarını sağlayan insanlar, DV Lottery tarafından düzenlenen bu çekilişe katılabilir. Green Card başvuru şartları ise şöyledir:

-              Liseden mezun olmak

-              Amerika’ya az bir göç veren dünya ülkelerinden biri olmak (Türkiye de buna dahil)

-              Reşit olmak

-              Başvuran kişinin pasaport sahibi olması

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Online bir şekilde yapılan Green Card çekilişlerine başvurmanın şartları olsa da, birçok insan başvurunun ücretli olup olmadığını merak etmektedir. Her ne kadar başvuru ücretinin olması veya fazla olmasından çekinen kişiler olsa da, onlara güzel bir haberimiz var. Green Card başvurusu yapmak tamamen ücretsizdir.

Green Card Alma Şartları Nelerdir?

Herhangi bir maddi durum veya İngilizce yeterlilik koşulu gerektirmeyen Green Card almanın, bazı şartları vardır. Bu şartlar ise şöyledir:

-              En az liseden mezun olmuş olmak veya lise mezunu olmayan insanların 5 sene içinde uzmanlık gerektiren bir alanda çalışmış olması

-              Kişinin 18 yaş ve üzeri olması

-              Green Card’a başvuran kişinin pasaportu olması

-              Başvuruların mutlaka Green Card resmi sitesinden yapılması

Green Card Case Number Nedir?

Amerika’ya gitmek için Green Card başvurusunu online bir şekilde yapan birçok insan, “case number” ne demek, merak etmektedir. Green Card’a başvuru yaptığınız taktirde, sizin başvurunuz dosyalanmış bir forma giriyor. Bu dosyanın numarasına ise case number denmektedir. Her başvuran vatandaşın, case number değeri farklıdır.

Green Card Çekilişi Ne Zaman Yapılır?

Her sene Ekim ve Kasım aylarının başlangıcında başvuruları yapılan Green Card çekilişleri, İlkbahar mevsiminde yapılır. Green Card çekilişi Mayıs ayında gerçekleşir ve sonuçlar çekilişlerden hemen sonra açıklanır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir