Granit Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Granit Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
27.12.2022 22:09
Granit tencere alırken nelere dikkat edilmeli? Granit tencere ağır mı olmalı? Granit tencere arkası nasıl temizlenir, buzdolabına konur mu? Granit tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı? Granit tencere buzluğa konur mu, çizilir mi? Granit tencere sıkça kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Granit tencere hakkında pek çok merak edilen sorunun cevabını sizler için bu yazımızda yanıtladık.

Granit tencere alırken dikkat edilmesi gerekenler;

·            Granit ağır bir malzeme olduğundan tencerenin ağırlığına dikkat etmek gerekir.

·            Tencerenin rengi de malzemesi hakkında fikir vericidir.

·            Granit tencere seçiminde kulp yapısına da dikkat etmek gerekir.

·            Granit tencerelerin yüzeyi düz renkli bir görünümde değillerdir.

·            Granit taşının kendi rengini taşıyan tavaları tercih etmelisiniz. Koyu gri, açık gri ve kahve tonlarındaki ağır tavalar gerçek granitten yapıldığı söylenebilir.

Granit Tencere Ağır Mı Olmalı?

Granit doğası gereği ağır bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle alacağınız tencerenin ağırlığına dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır. Eline aldığınız tencere olması gerekenden hafifse büyük ihtimalle gerçek granit malzemeden yapılmamış olma olasılığı yüksektir. Döküm tencereler kadar ağır olmasa da bir teflon tencere kadar hafif olması da mümkün değildir.

Granit Tencere Arkası Nasıl Temizlenir?

Granit tencerenin arasını temizlemek için granit tava veya tencerenizin için bir kapta su ve bir miktar sirke ekleyip 2-3 dakika kadar bekledikten sonra silmeniz olacaktır. Daha sonra bir sünger yardımıyla hafif ovalandığı taktirde lekelerin ve izlerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca bulaşık süngerine karbonat döküp dışını silebilmeniz mümkündür. Kullanacağınız deterjanlar ise aşındırıcı olma özelliğinden uzak olması gerekir. Bulaşık yıkama deterjanı bu durumda kullanılabilir.

Granit Tencere Buzdolabına Konur Mu?

Granit tencerelerin en belirgin özelliği yemeğin yapışmasını engelliyor olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Granit tencerenin buzdolabına konulmasında herhangi bir sakınca olmasa da çelik tencereler yemeğin ısısını daha geç dışarıya vermesinden dolayı çelik tencerelerin buzdolabına koyulması daha uygun bir seçenek olarak görülmüştür.

Granit Tencere Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Granit tencere kullanım sonrasında temizlerken şunlara dikkat etmek önemlidir;

·        Sote, kızartma ya da diğer yemeklerin yapımından sonra granit tavayı sudan geçirip bulaşık makinesine atabilmenizde bir problem oluşmaz. Bulaşık makinesi yıkamasına uygun bir yapısı bulunmaktadır.

Granit Tencere Buzluğa Konur Mu?

Birçok markanın kendine ait granit tencere türleri bulunmaktadır. Eğer garanti süresi 5 yıl ve daha fazla ise güvenle satın alınabilir. Bunun nedeni ise garanti süresi uzun olan tavaların kalitesi daha yüksek olmasıdır.

İçerisinde sağlığa zararlı maddelerin bulunmadığına emin olduğunuz plastik kaplar saklama için uygun durumdadır. Granit tencerelerin buzluğa konulması pek önerilmez. Ayrıca cam, mika veya metal kaplar tercih edilebilir.

Granit Tencere Çizilir Mi?

Çok dayanıklı mutfak ürünleri arasında yerini alan granit tencerelerde çizilebilir. Fakat bu sorun kendiliğinden genelde meydana gelmemektedir. Kullanıcı tarafından güçlü lekeleri bıçak ya da demir bir alet ile kazınması durumunda çizilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir